październik 1, 2022
Ciekawostki

Masz starszy samochód? Możesz mieć problem z ubezpieczeniem

stary-samochod

Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w oferowanych produktach ubezpieczeniowych. Niestety niektóre z możliwych do wykupienia ryzyk mają pewne ograniczenia wiekowe. Czy właściciele starszych samochodów mogą mieć problem z ich ubezpieczeniem?

OC – zawsze i wszędzie

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.  Żadna firma nie ma prawa odmówić klientowi możliwości ubezpieczenia. Mając np. 17-letni samochód nie będziesz miał problemu ze znalezieniem ofert. Ubezpieczenie NNW zazwyczaj jest również niezwiązane z wiekiem pojazdu mimo, iż jest ono dobrowolne. Zatem posiadacze samochodów starszych niż 10-letnie, planujący zakup jedynie ubezpieczenia OC i NNW, nie będą mieli żadnych problemów z uzyskaniem dużej ilość propozycji i wyborem tej najkorzystniejszej.

Wiek auta vs ubezpieczenie dobrowolne

Zupełnie inaczej sprawa ma się z ubezpieczeniami takimi jak assistance, czy autocasco. Tutaj firmy ubezpieczeniowe znacznie bardziej rygorystycznie podchodzą do możliwości uzyskania oferty. Kierowcy jeżdżący pojazdami starszymi niż 10-letnie mogą mieć problem z uzyskaniem ofert, bowiem nie każda firma ubezpieczeniowa będzie chciała przyjąć takie auta pod swój parasol ochronny.

Zobacz również:  Mitsuoka Himiko Classic

W przypadku ubezpieczenia assistance istnieje ryzyko, że auta, które osiągnęły pewien wiek będą znacznie bardziej awaryjne. Dlatego też niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych ograniczają sprzedaż tego produktu. Zazwyczaj jednak podstawowa pomoc, polegająca na holowaniu po wypadku lub kolizji, jest bezpłatnie dołączana do obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Jeśli zaś chodzi o polisy autocasco, to często naprawa pojazdu może kosztować bardzo dużo w odniesieniu do wartości samochodu. Obecnie wiele pojazdów jest ściąganych z zagranicy. Średni wiek importowanych samochodów to prawie 10 lat, a wartość 9500 zł. Stan techniczny niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Są jednak właściciele aut 10-letnich i starszych, którzy bardzo o nie dbają. Zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe robią wyjątki dla klientów kontynuujących ubezpieczenie AC i wciąż oferują wykup tego ryzyka na kolejny rok.

Ubezpieczenie starszego pojazdu może wymagać od właściciela czasu i energii. Zawsze możemy zaufać ekspertom branży ubezpieczeniowej. Takich znajdziemy w kalkulatorach ubezpieczeń. Porównywarka ubezpieczeń OC i AC rankomat.pl jest narzędziem pozwalającym na  znalezienie odpowiedniej oferty w znacznie łatwiejszy i szybszy sposób niż samodzielne poszukiwania.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły