Usunięcie filtra DPF – co daje?
Współczesne samochody w celu redukcji zanieczyszczeń powietrza wyposażone są w specjalny filtr – jest to filtr DPF, inaczej określany jako filtr cząstek stałych. Do czego jest on przeznaczony i czy można go usunąć? Wyjaśniamy!
Spis treści
Czym jest filtr DPF?
Filtr DPF (od angielskiego diesel particulate filter) jest rodzajem filtra stosowanego w układach wydechowych, zarówno w samochodach z silnikiem diesla, jak i w samochodach z silnikiem benzynowym. Tego rodzaju filtry zbudowane są głównie z węglika krzemu, tytanianu aluminium lub kordierytu i mają one porowatą strukturę, w której osadzają się cząstki stałe powstające podczas spalania paliwa.
Są one umiejscowione w układach wydechowych na podwoziu pojazdu, za katalizatorem utleniającym oraz przed katalizatorem SCR lub tłumikiem.
Filtr DPF – funkcje
Głównym zadaniem filtrów DPF jest oczyszczanie gazów, jakie powstają podczas spalania paliwa. W spalinach znajdują się cząstki stałe, takie jak niespalony węgiel, a także inne niebezpieczne substancje, w tym tlenki metali oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Są one źródłem tzw. niskiej emisji i smogu oraz są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka.
Cząsteczki gromadzące się w filtrze DPF mogą z czasem prowadzić do jego zapychania oraz do utraty jego wydajności, właśnie dlatego filtry te wymagają wymiany albo regeneracji, aby mogły stale działać sprawnie.
Samochody wyposażone w filtr DPF mają często funkcję jego oczyszczania z wykorzystaniem katalizy, funkcja ta uruchamia się automatycznie, powodując dopalanie osadzonych w nich zanieczyszczeń w wysokiej temperaturze.
Warto jednak wskazać, że nawet regenerowany w ten sposób filtr z czasem ulega coraz większemu zapchaniu, ponieważ w skład spalin wchodzą również substancje, które są niepalne, w rezultacie akumulują się one w filtrze i powodują, że taka regeneracja jest coraz mniej efektywna.
Gdy filtr będzie mocno zapchany, wówczas komputer pokładowy sygnalizuje, że doszło do błędu w układzie służącym do oczyszczania spalin.
Co daje usunięcie filtra DPF?
Jako że filtr DPF może powodować sporo problemów w trakcie korzystania z pojazdu, wynikających z jego automatycznego oczyszczania i zapychania, wielu kierowców decyduje się na jego usunięcie z układu wydechowego.
Gdy chodzi o usuwanie DPF Kraków to jedno z tych miast, gdzie taka usługa jest dostępna, podobnie jak w innych miastach w Polsce.
Efekty usunięcia filtra DPF w samochodzie:
- Zwiększona moc pojazdu na skutek odblokowania wydechu,
- Zredukowanie ilości spalanego paliwa, które potrzebne jest do dopalenia cząstek w filtrze,
- Zmniejszenie ryzyka awarii układu samochodu wywołanych przez nieprawidłowe działanie filtra,
- Oszczędność pieniędzy, ponieważ zakup nowego filtra DPF może być bardzo dużym wydatkiem.
Czy można legalnie usunąć filtr DPF?
Warto wskazać, że jazda samochodem bez filtra DPF, może prowadzić do naruszenia norm emisji, których przestrzeganie jest wymagane do tego, by pojazd mógł być dopuszczony do ruchu.
Korzystanie z samochodu, który narusza te normy, może spowodować nałożenie mandatu oraz odbiór dowodu rejestracyjnego, ale sprawdzenie, czy samochód ma filtr DPF, jest trudne, ponieważ policja nie jest wyposażona w przeznaczony do tego sprzęt.
Warto też pamiętać o tym, że brak filtra DPF w samochodzie może doprowadzić do negatywnego wyniku przeglądu technicznego, więc w takiej sytuacji, aby samochód został dopuszczony do ruchu, konieczne jest ponowne zamontowanie w nim filtra cząstek stałych.
Regeneracja filtra DPF – co to jest?
Jako że usuwanie filtra DPF może doprowadzić do poważnych konsekwencji, wielu kierowców poszukuje alternatywnych rozwiązań. W przypadku problemów z filtrem DPF można zdecydować się na jego demontaż i montaż nowego, niemniej jednak będzie to związane z wysokim wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.
Aby zaoszczędzić, warto zdecydować się na profesjonalną regenerację filtra prowadzoną w specjalizującym się w tym warsztacie samochodowym.
Jak przeprowadza się regenerację filtrów DPF?
Bardzo dobre efekty daje czyszczenie wodne, określane również jako czyszczenie hydrodynamiczne filtra DPF. Procedura ta polega na demontażu filtra i umieszczeniu go w specjalnym urządzeniu czyszczącym, które pod wysokim ciśnieniem wypłukuje z niego zanieczyszczenia, dzięki czemu można usunąć nawet do 98% cząsteczek, również tych niepalnych. W rezultacie filtr odzyskuje swoją pierwotną sprawność.
Również, zależnie od rodzaju zastosowanego filtra, istnieje możliwość wymiany jego elementów wewnętrznych na nowe, które są wolne od zanieczyszczeń.
Więcej informacji na temat filtrów DPF można znaleźć na stronie https://www.ecoserwisdpf.pl/