wrzesień 27, 2022
Artykuły

Wosk samochodowy w sprayu, mleczku czy paście (wosk Soft99) – który wybrać?

Wybór odpowiedniego wosku samochodowego jest nieco problematyczny. Ten poradnik pokaże jednak, z którego rodzaju wosku samochodowego należy skorzystać w przypadku danego lakieru. Twardy, w mleczku, naturalny czy syntetyczny – pomożemy Ci wybrać właściwy!

Po co używać wosku samochodowego, czyli kilka słów o korzyściach płynących z pielęgnacji lakieru

Nie ulega wątpliwości, że lakier samochodu jest szczególnie narażony na zużycie. Kamyk ze żwirowej drogi uderzający o karoserię, promieniowanie słoneczne i, niestety, ptasie odchody – to częste czynniki wpływające na degradację lakieru pojazdu.

Preparat dobrej marki do ochrony lakieru, na przykład wosk Soft 99, chroni karoserię przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych i drogowych. Kolor lakieru, zabezpieczony dobrym woskiem, nie będzie tracił swojej intensywności, a sama powłoka auta stanie się nieco bardziej odporna na zabrudzenia. Nie dość na tym – preparat wysokiej jakości (na przykład twardy wosk Soft99) potrafi też w znaczący sposób podnieść poziom estetyczny prezentowany przez samochód. Piękny, zadbany i błyszczący lakier jest nie tylko estetycznie zadowalający, ale świadczy o zaangażowaniu właściciela pojazdu i udowadnia, że dba o swój samochód.

Woski samochodowe i ich rodzaje

Nie da się ukryć, że ilość rodzajów wosków samochodowych jest znaczna. Kryteriami wyboru odpowiedniego wosku są cztery wskaźniki:

  • czas aplikacji preparatu;
  • trwałością wosku;
  • estetyka;
  • właściwości hydrofobowe.

Każdy rodzaj różni się wyżej wymienionymi parametrami. Wystarczy określić, którymi parametrami musi odznaczać się Twój wosk, abyś wybrał odpowiedni preparat.

Woski twarde (inaczej pasta do lakieru)

Występują w formie stałej (jak na przykład Soft99 wosk) i należą do grupy najpopularniejszych preparatów do ochrony lakieru. Woski twarde dzielą się dalej na dodatkowe kategorie. Na rynku można więc znaleźć woski naturalne i syntetyczne, a także te o właściwościach hydrofobowych.

Po wosk twardy sięgają osoby, które przykładają ogromną wartość do tak zwanego auto-detaliingu – pielęgnacji najdrobniejszych elementów pojazdu. Do ich aplikacji używa się urządzenia w postaci gąbki. Aplikator gąbkowy lub mikrofibra pozwalają na równomierne rozprowadzenie preparatu, ale niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość – proces woskowania woskami twardymi nie należy do najszybszych.

Woski w sprayu

Proces aplikacji wosku w sprayu jest niezwykle krótki. Preparaty tego typu są więc polecane dla osób, które nie chcą tracić zbyt dużo czasu na woskowanie każdej cząstki karoserii. Woski w sprayu są najczęściej syntetykami lub hybrydami i wykazują niesamowite właściwości hydrofobowe. Nadają też blasku lakierowi auta, co jest szczególnie widoczne w słoneczne dni.

Woski w mleczku

Nieco szybszy w aplikacji niż wosk twardy, nieco mniej wydajny pod względem zapewnianej ochrony. Mleczko do woskowania jest też zdecydowanie tańsze od twardych odpowiedników. Najczęściej stosuje się je do nabłyszczania lakieru – robią niesamowity efekty wizualny!

Syntetyczne, naturalne i hybrydowe

Woski syntetyczne wykorzystują technologię polimerową. Ściśle wiążą się z powłoką karoserii, zapewniając wysoki poziom ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi. Szczególnie często wykorzystywane w sezonie zimowym.

Woski naturalne tworzone są z wosku pszczelego lub z wosku z liści palm brazylijskich. Są najtwardszym rodzajem wosku, zapewniają największy połysk i mają bardzo piękny zapach. Doskonałe na okres wiosenny i letni.

Ostatnim rodzajem wosku samochodowego są hybrydy, które łączą technologię polimerową z właściwościami wosków naturalnych. Są bardzo żywotne (długo utrzymują się na lakierze), zapewniają świetne efekty wizualne i często stosuje się je w okresie jesienno-zimowym.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły