Wyzwania firm transportowych
Każde przedsiębiorstwo z opracowaną strategią biznesową, skupia się na osiągnięciu optymalnego zysku ze swojej działalności. Jest to oczywisty cel prowadzenia firmy. Chcąc więc realizować złożenia biznesplanu, należy znaleźć sposób na zoptymalizowanie procesów czy redukcję kosztów. Firmy transportowe dążą do zysku między innymi przez efektywne zarządzania flotą przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom i klientom. Muszą przy tym bacznie śledzić liczne i częste zmiany w przepisach obejmujących branżę TSL. Jakie strategie są najskuteczniejsze w osiąganiu założonych celów? Jakie narzędzia najlepiej wspierają zarządzanie flotą?
Spis treści
Najważniejsze strategie w zarządzaniu flotą pojazdów
W 2024 roku kluczowe strategie dotyczą dekarbonizacji, zwiększenia efektywności oraz bezpieczeństwa. Zwiększenie efektywności można osiągać np. poprzez ograniczenie przestojów, pustych przebiegów czy lepsze planowanie tras. Na podniesienie bezpieczeństwa bezpośrednio wpływa znajomość zmieniających się przepisów m.in. z obszaru czasu pracy kierowców czy wprowadzanie nowoczesnych tachografów drugiej generacji, a rozmaite regulacje ekologiczne wymagają od przedsiębiorców wdrażania rozwiązań mających na celu redukcję CO2. Każda z tych strategii wiąże się z nowymi technologiami tworzonymi na potrzeby branży TSL. Zapewniają one lepszą organizację i analizę procesów w przedsiębiorstwie.
Skuteczne zarządzanie flotą dzięki technologiom
Na efektywne zarządzanie flotą składa się szereg działań wspieranych przez dostępne technologie i systemy telematyczne. Ich funkcje pozwalają np. monitorować w czasie rzeczywistym przebieg trasy, zużycie paliwa, styl jazdy, czy stan techniczny pojazdów. Narzędzia TMS ułatwiają analizę gromadzonych danych, co pozwala opracować bardziej skuteczną i efektywną strategię zarządzania.
Najpopularniejsze technologie wspierające transport
Wśród najpopularniejszych obecnie technologii, wdrażanych przez firmy transportowe, warto wymienić systemy telematyczne jak GPS, TMS – zarządzanie transportem, IoT – integracja sensorów z pojazdami, Big Data (zarządzanie danymi), aplikacje mobilne jak np. eKierowca oraz TMS Nawigator. Ostatni z wymienionych systemów pozwala na kompleksowe wsparcie przedsiębiorstwa. Jest to oprogramowanie złożone z kilkunastu modułów. Dzięki ich wdrożeniu firma może uzyskać pomoc na każdym etapie działalności, od planowania po rozliczenie usługi. Dzięki TMS Nawigator można zminimalizować koszty, przeprowadzić dogłębną analizę wszystkich procesów, a przede wszystkim, dopasować to narzędzie do profilu prowadzonej działalności.
Jak technologie wspierają wydajność firmy?
Bieżąca analiza lokalizacji pojazdów, stylu jazdy kierowców, zużycia paliwa, przebiegu tras, stanu technicznego pojazdów, pozwala zarządzać flotą w sposób efektywny i realizować najważniejsze strategie wymienione wcześniej. Istotna korzyść z dobrego zarządzania to przede wszystkim redukcja kosztów. Składa się na to m.in. zmniejszenie naruszeń przepisów związanych z czasem pracy kierowców. Lepsze planowanie tras przekłada się z kolei na terminowość dostaw, a ta ma niebagatelny wpływ na współpracę z klientami i budowanie relacji biznesowych. Wdrożone technologie pozwalają skrócić czas poświęcany na prace administracyjne. Szybka i kompleksowa analiza gromadzonych danych usprawnia rozwiązywanie problemów. Przykład stanowi tu terminowe wykonywanie przeglądów technicznych floty i niezbędnej konserwacji pojazdów. Minimalizuje to koszty związane z większymi i drogimi naprawami. Dekarbonizacja, jako jedna ze strategii, również jest realizowana dzięki optymalizacji planowania trasy, ograniczeniu pustych przebiegów i mniejszemu zużyciu paliwa. Minimalizacja ryzyka w zarządzaniu flotą skupia się na podniesieniu bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i floty pojazdów oraz innych uczestników ruchu. Bezpieczeństwo to m.in. opisana już wcześniej bieżąca kontrola techniczna floty, monitoring pojazdów i stylu jazdy oraz szkolenia kierowców i promowanie dobrych nawyków. Dzięki systemom takim jak np. GBox można tworzyć rankingi i system premiowania dla pracowników o najbardziej ekonomicznym i wydajnym sposobie prowadzenia pojazdów.
W biznesie warto się unowocześniać
Przedsiębiorstwa, które chcą wprowadzić technologie w system zarządzania, powinny do tego podejść jak do inwestycji. Wydatek ten będzie początkowo wysoki, natomiast realnie przełoży się na długofalowe wypracowywanie zysków. Wysokość tej inwestycji zależy oczywiście od wielkości firmy, jej celów
i oczekiwań. Istotna będzie też decyzja co do wybranych technologii i narzędzi telematycznych, jakie przedsiębiorstwo uzna za odpowiednie i potrzebne. Jedno jest pewne – dla rozwoju biznesu w sensie nie tylko ekonomicznym, ale strategicznym – warto.