wrzesień 29, 2023
Ciekawostki

Przeglądy techniczne – dlaczego warto przeprowadzać je regularnie?

141813601170421800

Regularne wykonywanie przeglądu technicznego to jeden z obowiązków każdego właściciela pojazdów. Niezależnie czy jesteś użytkownikiem samochodu czy motocykla – jeśli pragniesz bezpieczeństwa na drogach, musisz zapewnić je sam, poddając swój pojazd regularnym przeglądom. Odstępstwa od tej reguły są nieliczne, a w większości przypadków można mówić o corocznym obowiązku. Zobacz, co warto wiedzieć o badaniu technicznym pojazdu.

Co to jest badanie techniczne?

Przegląd techniczny to obowiązkowa diagnostyka najważniejszych systemów i części samochodowych, sprawdzenie ich pod kątem poprawności działania i stanu eksploatacji. Jego zadaniem jest nie tylko określenie zdolności samochodu do jazdy pod względem technicznym, ale także wcześniejsze wykrycie usterek, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowania auta. Przeglądu technicznego można dokonywać w Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów, takich jak Stacja Kontroli Pojazdów Auto Wimar Centrum z Warszawy.

Nie w każdej Stacji Kontroli Pojazdów można wykonać te same usługi. Wyróżnia się stacje podstawowe i okręgowe, które mają inny zakres uprawnień. Stacja Kontroli Pojazdów Auto Wimar Centrum posiada nie tylko najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe, ale także wykonuje wszystkie czynności związane z badaniami technicznymi, także po wypadkach i po skierowaniu pojazdu na dodatkowy przegląd przez organ ruchu drogowego czy Starostę – mówi pracownik stacji Auto Wimar z Warszawy.

Jeśli samochód pozytywnie przejdzie badania techniczne, zostanie to poświadczone odpowiednim wpisem do dowodu rejestracyjnego. Jest on sprawdzany podczas kontroli drogowych, a jego brak może skutkować odholowaniem auta i tymczasowym zakazem poruszania się danym pojazdem.

Należy dodać, że przegląd techniczny nie jest równoważny z przeglądem okresowym. Podstawową cechą tego drugiego jest jego nieobowiązkowość. Wykonuje się go najczęściej w ASO, czyli Autoryzowanych Stacjach Obsługi i dotyczy przede wszystkim wymiany części i płynów ekspolatacyjnych zużywających się podczas jazdy, choć nie tylko. Auto Wimar przeprowadza serwis samochodów marki Škoda i Volkswagen.

Co jest sprawdzane?

Polskie prawo reguluje zakres przeglądu technicznego. Podczas jego wykonywanie zawsze sprawdza się:

 • zgodność numeru VIN z numerem w dowodzie rejestracyjnym (ustalania numerów nadwozia i silnika);
 • poziom ciśnienia w ogumieniu i jego stan;
 • stan hamulców (w tym hamulca ręcznego) – pomiar siły i skuteczności działania;
 • oświetlenie;
 • stan zawieszenia (kontrola luzów);
 • silnik (przecieki i emisja szkodliwych związków)
 • nadwozie;
 • układ wydechowy;
 • obecność i działanie pasów bezpieczeństwa;
 • geometria ustawienia kół i osi pojazdów;
 • kontrola instalacji gazowych;
 • i inne.

 

Co zyskujemy dzięki przeglądowi technicznemu?

Badania techniczne mają poświadczać, że pojazd jest zdatny do użytku. Zaniedbanie obowiązku wykonywanie przeglądu pojazdu może mieć przykre konsekwencje zarówno podczas kontroli drogowych, jak i w przypadku ewentualnych kolizji i wypadków. Brak badań technicznych często uniemożliwia skorzystanie z ubezpieczenia samochodowego.

Przegląd techniczny dla pojazdów nowych należy przeprowadzić w ciągu trzech lat od daty ich rejestracji. Następnie po dwóch latach, a później co rok. Można wykonywać go częściej, jeśli mamy podejrzenia, że auto nie funkcjonuje w sposób poprawny.

Warto także śledzić promocje salonów samochodowych, w których dokonano zakupu pojazdu. Np. Serwis Auto Wimar z Warszawy oferuje właścicielom 4- i 5-letnich samochodów marki Škoda lub Volkswagen, inspekcję pojazdów w atrakcyjnej cenie. Posiadając specjalny Voucher, można dokonać tego już za 1 zł.

Wykonujemy inspekcję 11 kluczowych punktów serwisowych samochodu, począwszy od układu hamulcowego czy wydechowego, na wycieraczkach i oświetleniu kończąc. Pełną listę wykonywanych usług można poznać kontaktując się z serwisem – mówi pracownik Grupy Auto Wimar.

Oferty promocyjne

Różnorodne promocje dotyczą nie tylko serwisów samochodowych. Korzystając z usług Grupy Auto Wimar warto zainteresować się także inną ofertą, przygotowaną przez Škodę – Kredyt Niskich Rat. Jest to innowacyjne rozwiązanie w kwestii zakupu samochodu na raty, które zakłada ekstremalnie niską ratę miesięczną, wkład własny na poziomie 0% oraz możliwość wymiany auta na nowe po upływie 3 lub 4 lat.

Możliwe jest to dzięki preferencyjnym warunkom kredytowania, na okres 36 lub 48 miesięcy. Na podstawie wielu czynników wypadkowych, takich jak cena samochodu, wkład własny, czas kredytu i roczny limit kilometrów, ustalana jest rata kredytu, nie obciążająca domowego budżetu. Po 3 lub 4 latach właściciel Škody może podjąć decyzję czy jednorazowo spłaca pozostała wartość samochodu, decyduje się na dalsze spłacanie ratalne, a może zwraca pojazd do salonu samochodowego i w ramach nowego Kredytu Niskich Rat wybiera dowolny, nowy model Škody.

Rozwiązanie to jest bardzo korzystne dla każdego klienta. Dzięki niemu może dopasować nowy model Škody do aktualnych potrzeb i cieszyć się całkowicie sprawnym autem, bez konieczności wykonywania badań technicznych przez kolejne trzy lata.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły