wrzesień 29, 2023
Aktualności Ciekawostki

10 rzeczy, jakie należy sprawdzić, kupując używany samochód

uzywane-samochody

Decydując się na zakup naszego samochodu, niezależnie czy jest to pierwszy w życiu, czy już kolejny samochód, zawsze rozważamy kwestie, czy kupić nowy, czy używany. Jak się okazuje większy procent ludzi decyduje się na samochód używany i zazwyczaj jest to wybór z pobudek cenowych. To fakt używany samochód jest z pewnością tańszy, ale zanim dokonamy finalnej transakcji, warto sprawdzić jego stan techniczny. Niektóre defekty widać już na pierwszy rzut oka, ale bywa tak, że mogą one zostać doskonale ukryte przed potencjalnym kupcem. Natomiast, jeśli chodzi o stan techniczny silnika i innych mechanizmów warto przyjrzeć się nieco dokładniej, najlepiej radząc się specjalisty.

1. Stan karoserii

Stan karoserii może wiele powiedzieć o stanie samochodu. Wszelkie zarysowania, pęknięcia lakieru czy nawet jego niejednolity kolor w niektórych miejscach, zazwyczaj mogą świadczyć o przebytych wcześniej stłuczkach czy kolizjach. Sprawdzenie karoserii można wykonać przy użyciu miernika lakieru, które można dostać w większości sklepów z akcesoriami samochodowymi. W ten sposób możemy wykryć, czy samochód wcześniej nie był poddawany zabiegom w warsztacie blacharsko-lakierniczym. Warto być pewnym, że pod lakierem nie kryje się warstwa szpachli.

2. Sprawdzenie stanu nadwozia.

Bardzo ważne jest stan techniczny nadwozia i wszystkich jego elementów nośnych. Warto sprawdzić, czy nie ma śladów rdzy w takich miejscach jak: na progach, podłodze, pod wykładziną bagażnika, nadkola, krawędzie drzwi i maski. Ponadto ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystkie elementy nadwozia są dokładnie dopasowane tzn. czy nie występują między nimi niepokojące zmiany. W przypadku, gdy elementy nie są dokładnie scalone, może oznaczać, że poszczególne części zostały zastąpione zamiennikami.

3. Stan podłogi

To jak wygląda samochód z zewnątrz, uważamy za priorytet, natomiast tak samo istotny powinien być stan podłogi, czyli tego, co ostatecznie nie widzimy. Najlepiej skontrolować to na kanale w warsztacie, wówczas można także dobrze sprawdzić stan progów i ich okolic. Jeżeli jednak nie mamy możliwości wykorzystania do tego kanału, możemy delikatnie opukać elementy używając do tego np. śrubokrętu. Niekiedy zdarza się, że podwozie zostało niedawno zakonserwowane, a to z kolei oznacza, że sprzedawca mógł chcieć zakryć ślady korozji.

4. Szyby

Zalecane jest sprawdzenie, czy każda szyba zawiera ten sam numer. Ostatni ciąg cyfr to data produkcji, jeżeli nie zgadza się ona z numerami na pozostałych szybach, może to świadczyć o jej wymianie. Przyczyną mógł być mały kamyczek albo większa kolizja, dlatego w takim przypadku warto dowiedzieć się, jaki był powód.

5. Sytuacja pod maską

Co jest istotne pod maską? Weryfikacja sprawności silnika bywa ciężka, jeżeli nie zabierzemy ze sobą odpowiedniego specjalisty bądź osoby, która chociaż trochę zna się na temacie. Są jednak oznaki, które mogą wzbudzić podejrzenia np., gdy elementy są podejrzanie bardzo czyste lub gdy silnik po uruchomieniu pracuje nierównomiernie. Po uruchomieniu silnika można dostrzec czy wszystko pod maską pracuje jak trzeba, a skoro już sprawdzamy sytuacje pod maską zobaczmy, jaki jest poziom i typ oleju. Jeżeli zauważymy, że nie ma go za wiele i nie był ostatnio wymieniany możemy wnioskować, że poprzedni właściciel nie dbał o samochód.

6. Praca skrzyni biegów

Sprawność skrzyni biegów jest również bardzo istotna. Najczęstsze przypadki to wyskakujące biegi, ciężka praca lewarka itp. Najlepiej sprawdzić prace skrzyni przy zmianie biegu z drugiego na trzeci, dlatego zaleca się testowanie samochodu podczas jazdy próbnej. W przypadku skrzyni automatycznej przenoszenie napędu powinno odbywać się bez szarpania.

7. Hamulce

Jak wiadomo sprawne hamulce, to podstawa każdego samochodu. W przypadku samochodów używanych ich dokładne sprawdzenie jest bardzo istotne. Pedał hamulca nie może być miękki, a przy tym nie powinien się zapadać. Jeśli trzeba bardzo mocno na niego naciskać, aby wywołać proces hamowania może świadczyć o zużyciu tarcz i klocków. Jeżeli samochód posiada ABS również można przetestować jego działanie, aby mieć pewność, ze samochód będzie bezpieczny.

8. Amortyzatory

Sprawdzenie używanego samochodu ważne jest również pod względem stanu amortyzatorów. W celu sprawdzenia można rozbujać samochód, który po 2-3 wychyleniach powinien samoczynnie powrócić do pierwotnej pozycji i stać równo. W trakcie jazdy próbnej warto zwrócić uwagę czy nie zarzuca podwoziem samochodu.

9. Sprawdźmy, czy samochód nie jest kradziony

Nigdy nie można bezgranicznie wierzyć sprzedawcy w zapewnienia, ze samochód nie jest kradziony. Badania dowodzą, że jedynie 12% kierowców kontroluje czy samochód pochodzi z dobrego źródła. Informacji czy nie jest on kradziony można uzyskać kontaktując się z komendą policji, która posiada spis samochodów kradzionych. Warto, więc zainteresować się historią samochodu, zanim zostanie on przez nas zakupiony, pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji z polskim prawem.

10. Numer VIN

Vehicle Identification Number – to dokładna nazwa numeru, który jest pewnego rodzaju wizytówką pojazdu. Znajdziemy go w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczce znamieniowej samochodu. Posiadają go wszystkie samochody używane oraz nowe. Składa się on z 17 znaków na podstawie których można odczytać całą historię samochodu. Każdy numer VIN jest zarejestrowany w bazie Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Nadzoru Transportu. Podstawowe informacje, które zawiera to typ, marka, rok, jak również np. liczba wypadków z jego udziałem czy napraw w serwisie.

Sprawdzenie używanego samochodu przed jego zakupieniem to podstawa. Także w tym przypadku obowiązuje powiedzenie, że nie kupuje się kota w worku. Samochód powinien być sprawny i dostosowany do naszych potrzeb. Ceny pojazdów mówią same za siebie, dlatego, zanim wydamy kilka, bądź kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy nawet za samochód używany sprawdźmy, czy jest tego wart.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. A co myślicie o tych firmach sprawdzających samochody, warto z nich korzystać?

  2. Krzysztof says:

    Ja sądzę, że jak najbardziej warto. Często taka transakcja wiąże się z podpisaniem umowy, a niektórym firmom zależy na renomie, więc nie wypuszczają nie sprawdzonych aut. Teraz bardzo łatwo wywołać burzę w internecie 😛

  3. Bardzo praktyczne porady, na pewno przydadzą się szczególnie młodym nabywcom.

Komentarz są wyłączone.