marzec 23, 2023
Ciekawostki

Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Rodzice zwykle dokładają wszelkich starań, by ich pociecha w samochodzie była bezpieczna i czuła się komfortowo. Na rynku jest szeroki wybór fotelików, czy dodatkowych pasów bezpieczeństwa. Jednak nie wszystkie spełnią swoje zadanie. Prawo pomaga uregulować kwestie przewożenia dzieci w aucie, tak by zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo. To temat, z którym każdy rodzic powinien być zaznajomiony.

Regulacje prawne

To podstawa, od której powinniśmy zacząć zgłębianie wiedzy, na temat przewożenia swoich pociech. W 2017 roku, została wprowadzona ustawa regulująca pewne kwestie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w pojeździe. Oto jej najważniejsze założenia:

  • dziecko poniżej 3 roku życia, pod groźbą kary nie może być przewożone w pojeździe bez fotelika i pasów.
  • dzieci poniżej 150 cm wzrostu, na odpowiednim siedzisku, bądź foteliku mogą zajmować przednie miejsce w aucie.
  • dzieci o wzroście 135 cm, które nie zmieszczą się w foteliki, mogą być przewożone przy użyciu pasów bezpieczeństwa.
  • można przewozić dziecko w wieku 3 lat bez fotelika, jeśli w samochodzie na tylnym siedzeniu są zainstalowane już dwa foteliki, co wyklucza obecność trzeciego.
  • w środkach komunikacji publicznej, dzieci nie obowiązują pasy bezpieczeństwa.

Jak wybrać dobry fotelik samochodowy?

Odpowiednio dobrany fotelik, będzie spełniał w należyty sposób swoje funkcje użytkowe i zapewni dzieciom bezpieczeństwo. Przy wyborze powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • dostosowanie fotelika do wzrostu, wieku, a także wagi dziecka
  • przyleganie podstawy fotelika do kanapy samochodowej, ale również jego stabilność po zamontowaniu.
  • fotelik powinien być nieruchomy i nie powinien się kołysać
  • powinien chronić zarówno tułów jak i głowę dziecka
  • fotelik posiada stosowne certyfikaty norm europejskich

Wysokiej klasy foteliki, są sporą inwestycją, więc można rozejrzeć się również za ich używanymi odpowiednikami. W tym wypadku zwróćmy uwagę czy nie jest on powypadkowy, a także kupmy go z pewnego źródła. Musimy być przekonani, że jest on w pełni bezpieczny i nie uszkodzony.

Właściwy montaż fotelika dla dziecka

Montaż fotelika nie jest trudny, jednak powinniśmy dołożyć wszelkich starań by zrobić to odpowiednio. Po pierwsze, powinniśmy go stabilnie przypiąć pasami bezpieczeństwa. Ściśle trzymając się zaleceń producenta, jakie zawarł w instrukcji. Pamiętajmy również, by ten przeznaczony dla dzieci o wadze do 13 kilogramów, zainstalować tyłem do kierunku jazdy. Tylna kanapa w samochodzie oferuje wiele miejsca, jednak najpewniejszym posunięciem, będzie zamontowanie fotelika na środku. Dzięki temu dziecko będzie miało więcej przestrzeni, a my będziemy mogli obserwować je w lusterku wewnętrznym.

Więcej na stronie: https://www.infomax.com.pl/dziecko/bezpieczenstwo-dzieci-w-samochodzie

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły