Aktualności Ciekawostki

Car sharing – wśród zalet nie tylko ekologia!

Własny samochód niewątpliwie ułatwia nam poruszanie się, jednak jego posiadanie niekoniecznie jest przyjazne dla naszego portfela. Rosnące ceny ubezpieczenia i benzyny sprawiają, że wydatki na auto oscylują w granicach kilkuset złotych miesięcznie. Jeśli dodać do tego koszty związane z badaniami technicznymi, zmianą opon, wymianą części eksploatacyjnych czy ewentualnych napraw, okazuje się, że własny pojazd to spory wydatek. Być może dlatego obecnie jesteśmy świadkami dynamicznych przemian na rynku motoryzacyjnym. Ich owocem jest m.in. usługa wynajmu aut na minuty, czyli car sharing.

Transportowe zwyczaje Polaków

Dawniej posiadanie własnego auta było symbolem statusu właściciela. Taki sposób myślenia charakteryzował większość mieszkańców krajów europejskich. Współcześnie trend ten zaczyna się zmieniać, choć w Polsce nadal wydaje się być on aktualny. Potwierdzają to wyniki badań, przeprowadzone w 2019 roku przez agencję Biostat, dotyczące transportowych zwyczajów Polaków. Zgodnie z nimi, aż 45% przebadanych Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że “Auto świadczy o statusie społecznym właściciela”.

Co ciekawe, według danych GUS za 2017 rok, zdecydowanie więcej samochodów osobowych znajdowało się w gospodarstwach wiejskich – odsetek ten wynosił aż 73%. Tymczasem w mieście był on aż o 14 punktów procentowych mniejszy, co oznacza, że 59% miejskich gospodarstw domowych posiadało własne auto. Nie powinno nas to jednak dziwić, duże miasta cechuje bowiem dobrze rozwinięty transport publiczny, czego nie można powiedzieć o terenach wiejskich. Jednak, czy jest to jedyny powód, dla którego mieszkańcy miast rezygnują z posiadania własnego auta?

Większa świadomość ekologiczna?

Temat ekologii zyskał w oczach mieszkańców miast zupełnie nowy wymiar. Powodem tej zmiany jest narastający problem smogu, z jakim już od kilku lat boryka się znaczna część polskich miast. Choć głównymi źródłami zanieczyszczeń są przestarzałe domowe kotły i piece, to spaliny samochodowe wcale nie poprawiają już i tak złego stanu powietrza. Odpowiedzią miast na problem smogu jest m.in. inwestycja w car sharing, który pomaga w ograniczeniu liczby aut poruszających się po ulicach. Model współdzielenia aut znany jest w Europie już od dawna, a największą popularnością cieszy się w Niemczech, gdzie korzysta z niego ponad 3 mln osób. W Polsce pojawił się stosunkowo niedawno, jednak już teraz na jazdę autami na minuty decyduje się nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

Jego rosnąca popularność jest w pełni uzasadniona, ponieważ car sharing posiada wiele zalet. Skorzystać możemy z niego w dowolnym momencie, a proces wynajmu auta zajmuje zaledwie kilka minut, gdyż odbywa się w całości poprzez dedykowaną aplikację mobilną. Jest to również rozwiązanie przyjazne dla naszych portfeli. Zgodnie z szacunkami, wynajem auta na minuty jest nawet do 30% tańszy niż skorzystanie z taksówki. Co więcej, wypożyczone auto możemy bezpłatnie zaparkować praktycznie na każdym parkingu w mieście. Czy są to jednak jedyne korzyści, jakie do zaoferowania mają nam auta na minuty?

Ekologiczny car sharing – czy to możliwe?

Co powstaje w wyniku połączenia samochodów i ekologii? Odpowiedź jest prosta: auta elektryczne. Już teraz coraz częściej możemy je dostrzec na polskich drogach. Póki co niewiele osób może pozwolić sobie na taki nabytek, gdyż auta elektryczne są stosunkowo drogie, jednak każdy mieszkaniec Warszawy może je przetestować za sprawą car sharingu od innogy. Jak to możliwe? Usługa innogy go! to możliwość wynajmu samochodu elektrycznego, a dokładniej mówiąc modelu BMW i3. Co daje nam takie rozwiązanie? Po pierwsze, korzystanie z aut elektrycznych wspiera walkę ze smogiem i jednocześnie przyczynia się do dbałości o środowisko. Po drugie zaś, zgodnie z przepisami auta elektryczne mogą poruszać się po buspasach. To duża zaleta zwłaszcza w tak dużym mieście jak Warszawa, gdzie korki w godzinach szczytu mogą uprzykrzyć życie nawet najbardziej cierpliwym kierowcom.

Car sharing to niewątpliwe rozwiązanie godne uwagi. Wynajem aut na minuty to nie tylko możliwość zadbania o środowisko naturalne, ale i łatwiejsze poruszanie się po mieście, bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. Nie dziwi więc fakt, że usługa ta stale zyskuje na popularności.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły