lipiec 24, 2024
Ciekawostki Aktualności

Gdzie można używać wideorejestratory samochodowe?

Kamery samochodowe to wręcz niezbędne urządzenie wśród kierowców, dlatego nic dziwnego, że cieszą się dużą popularności. Z ich pomocą można zarejestrować przebieg kolizji czy stłuczki, dzięki temu nagranie z urządzenia ochrania nas przed oskarżeniem o winie. Niekiedy służy również do rejestrowania przebiegu naszej trasy, np. podczas podróży za granicą. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkich krajach dozwolone jest nagrywanie, a nawet posiadanie kamery samochodowej. Gdzie zatem można używać wideorejestratory samochodowe?

Czy rejestrator jazdy jest w Polsce dozwolony?

W Polsce posiadanie oraz nagrywanie za pomocą kamery samochodowej jest legalne i od wprowadzenia, tzw. RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych) kwestie te nie uległy zmianie. Oczywiście nagrania z urządzenia posiadają dane, dzięki którym można zidentyfikować osobę, ale postanowienia związane z RODO są zbyt ogólne i mimo wprowadzenia takich rozporządzeń nadal można korzystać z wideorejestratora.

Wiele osób zastanawia się, czy posiadanie oraz korzystanie z kamery samochodowej jest pomocne. Odpowiadamy – tak! Samo nagranie z kamerki jest niezwykle przydatne w sytuacjach, gdy doszło do kolizji, wypadku czy stłuczki, a jesteśmy akurat świadkiem lub bezpośrednio uczestnikiem tych wydarzeń. Nagrania z urządzenia możemy również wykorzystać do celów prywatnych, a także filmy dozwolone są jako dowód w sprawie przed sądem. Warto jednak wiedzieć, że nagrania z kamery, które udostępnimy w Internecie, mogą skutkować dużymi konsekwencjami.

Używanie wideorejestratora samochodowego – gdzie dozwolone?

Wiele krajów w Europie nie posiada żadnych przepisów dotyczących używania rejestratora jazdy. Oznacza to, że można w pełni legalnie z nich korzystać bez ograniczeń. Do takich miejsc należą przede wszystkim Włochy, Szwecja, Holandia, Serbia czy Malta. Nie należy się wówczas obawiać o konsekwencje związane z posiadaniem i korzystaniem z kamery samochodowej.

Korzystanie z kamery samochodowej – gdzie spotkamy się z ograniczeniami?

Wyjeżdżając za granicę i chcąc korzystać z kamerki samochodowej, warto wiedzieć, że nie we wszystkich krajach spotkamy się z brakiem przepisów dotyczących urządzenia, jakim jest rejestrator jazdy. Przepisy dotyczące używania kamer nie są do końca ujednolicone na terenie Unii Europejskiej. Dlatego, gdy zamierzamy używać tego urządzenia poza granicami kraju, warto zapoznać się dokładnie z obowiązującymi przepisami.

  • W Niemczech, Norwegii, Francji i na Słowacji posiadanie i korzystanie z rejestratora jazdy jest legalne, ale należy zainstalować ją w takim miejscu, aby nie ograniczała widoczności kierowcy. W Norwegii z kolei obowiązuje przepis, który mówi o tym, że urządzenie nie może być umieszczone w zasięgu wzroku kierowcy.
  • Na Węgrzech nagranie z kamery samochodowej należy usunąć najpóźniej w ciągu 5 dni roboczych od wykonania filmu. Jeśli chcemy go gdzieś opublikować, np. w Internecie, należy ukryć wszelkie dane, które mogłyby zidentyfikować osoby na nagraniu.
  • W Austrii i Portugalii obowiązuje całkowity zakaz używania kamery samochodowej.
  • W Szwajcarii można używać wideorejestratora, ale istnieje dosyć duża ilość wszelkich ograniczeń, które sprawiają, że jej posiadanie jest właściwie bezużyteczne. Nie można nawet używać kamery do celów rozrywkowych czy rekreacyjnych.
  • W Luksemburgu używanie urządzenia jest nielegalne, ale natomiast samą kamerę można posiadać. Materiał z rejestratora nie zostanie nawet dopuszczony jako dowód w sprawie związanej z kolizją czy wypadkiem.
  • W Belgii korzystać z kamery można tylko i wyłączenie do celów prywatnych. Nagrania można użyć jako dowód, ale tylko w sytuacji, jeśli zostali poinformowani o tym fakcie pozostali uczestnicy zdarzenia.

Wideorejestratory samochodowe to odpowiednie urządzenia do korzystania z ich podczas jazdy, ponieważ z pewnością przydadzą się podczas podróży czy poruszania się po mieście. Jednak, gdy zamierzamy z nich skorzystać, przemieszczając się po zagranicznych drogach, należy odpowiednio zastosować się do zasad panujących w danym kraju.

źródło zdjęcia: freepik.com

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły