czerwiec 14, 2024
Aktualności Ciekawostki

Dlaczego warto odwiedzać szroty samochodowe?

Auto szroty kojarzą się wielu osobom z wysypiskiem śmieci. Sterty aut lub pozostałości po samochodach składowane jeden na drugim. Jednakże auto szroty to przede wszystkim kopalnie wartościowych części. Przekonajcie się, dlaczego warto czasem odwiedzić szrot samochodowy w okolicy.

Co można znaleźć na szrocie?

Odwiedzając szrot samochodowy, możemy przede wszystkim znaleźć wiele przydatnych części do naszego auta. Trzeba zdać sobie sprawę, że szrot nie jest miejscem, do którego trafiają tylko kompletnie zniszczone pojazdy. Bardzo często są to auta po stłuczkach lub starsze modele, których właściciele chcieli się szybko pozbyć, oddając je do skupu aut. Oczywiście trudno wyobrazić sobie, że na szrocie można kupić całe auto, które będzie można dalej bezpiecznie użytkować. Z drugiej strony pojazdy składowane w takim punkcie to idealni “dawcy części”. W Małopolsce działa wiele tego typu punktów. Wśród aut oddawanych na szrot, Kraków jest jednym z liderów, jeśli chodzi o ich ilość. To daje duże możliwości znalezienia części do konkretnego modelu pojazdu.

Czy opłaca się kupować części na szrocie?

Co jest największym atutem części zamiennych kupowanych na szrocie? Oczywiście ich atrakcyjna cena. Należy pamiętać o tym, że są to części używane. Ich poziom wyeksploatowania może być bardzo różny. Na szczęście w punktach skupujących pojazdy pracują wykwalifikowani ludzie, którzy są w stanie ocenić stopień zużycia danego podzespołu i jego przydatność jako części zamiennej. Kolejnym atutem jest fakt, że nie musimy części ze szrotu kupować w ciemno. Większość tego typu punktów zachęca klientów do przyjazdu i samodzielnego wyszukania interesujących części. Dzięki temu można obiektywnie ocenić jakość części oraz jeszcze trochę zbić jej cenę podczas bezpośrednich negocjacji.

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Na co zwracać uwagę, kupując części na szrocie?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć oczywista. Głównym kryterium oceny jest stopień zużycia danej części i na to głównie należy zwrócić uwagę. O ile w przypadku fotela, lusterka, kierownicy czy elementów kokpitu weryfikacja stanu jest dosyć łatwa, to już na przykład przy elementach zawieszenia czy podzespołach silnika może być to trudne zadanie. Pamiętajmy, że kupując części na szrocie, należy mieć cały czas na uwadze bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg. Dlatego konieczna jest weryfikacja ich stanu. Jeżeli nie potrafimy ocenić go samodzielnie, to z pewnością pracownicy szrotu udzielą nam w tej kwestii kompleksowej pomocy.

Używane części samochodowe to podzespoły, które z jednej strony są tanie, a z drugiej mogą posłużyć jeszcze przez wiele tysięcy kilometrów. Dlatego szukając niedrogich części, warto czasem zajrzeć na okoliczny szrot. Można tam często znaleźć części samochodowe, których jakość, pomimo faktu, iż są używane, jest wyższa od nowych, ale najtańszych zamienników.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły