luty 21, 2024
Artykuły

Co czeka branżę transportową w kolejnych latach?

Branża TSL należy do najszybciej rozwijających się w Polsce. Logistyka i spedycja są istotne zwłaszcza pod kątem ekologii i ekonomii całego procesu, ale jego kluczowym elementem nadal pozostaje fizyczny transport towarów z punktu A do punktu B. Co więcej, mamy absolutną pewność, że w ciągu najbliższych dziesięcioleci maszyny mogą zastąpić logistyków w planowaniu tras i spedytorów w załatwianiu kwestii formalnych, ale na pewno nie wszystkich kierowców, zwłaszcza tych przewożących towary na długich trasach. Poszukujesz dobrze płatnego zajęcia z perspektywami na lata? Sprawdź, na co możesz liczyć w branży transportowej.

Praca w transporcie – jakie trzeba mieć kwalifikacje?

Aby pracować w transporcie, trzeba przede wszystkim zdobyć uprawnienia umożliwiające realizację przewozów. Najwięcej ofert skierowanych jest do kierowców kat. C i C+E, ale warto pamiętać, że w Polsce funkcjonuje również transport kolejowy. Jeśli natomiast marzy ci się zagraniczna kariera, możesz spróbować swoich sił w firmie realizującej transport drogą morską, śródlądową, a nawet powietrzną.

Pozostańmy jednak przy kierowcach. Samo wyrobienie prawa jazdy kat. C+E to jeszcze nie wszystko. Do przewozu towarów potrzebne jest świadectwo kwalifikacji zawodowej (kod 95). Do kompletu dokumentów należy dołączyć również aktualne badania lekarza medycyny pracy i wyniki psychotestów dla kierowców, potwierdzające fizyczne i mentalne zdolności do pozostawania za kółkiem przez wiele godzin dziennie. Zdyskwalifikować potencjalnego kandydata mogą schorzenia takie jak choroba niedokrwienna serca, epilepsja, zakrzepica, poważna wada wzroku albo nerwica.

Oferty pracy transport – gdzie ich szukać?

Poszukiwanie pracy to stresujący proces, dlatego warto go sobie maksymalnie ułatwić. Liczy się szybkość, wygoda i pewność. Wszystkie te zalety mają ogólnopolskie portale z ogłoszeniami o pracę. Wiele ofert w jednym miejscu usprawnia proces, ponieważ nie musisz już przeszukiwać dziesiątek stron. Filtry umożliwiają dopasowanie wyświetlanych ogłoszeń do indywidualnego zapotrzebowania.

Co więcej, na https://www.gowork.pl/opinie/transport-i-spedycja-drogowa-pozostala-dzialalnosc;kat możesz również zapoznać się z opiniami o pracodawcach. To bardzo cenne, a w niektórych branżach wręcz obowiązkowe. Praca kierowcy wiąże się z dużą odpowiedzialnością i stanowi obciążenie dla organizmu. Dzięki ocenom innych pracowników dowiesz się, czy przedsiębiorca przestrzega ustawowych godzin pracy kierowców i czy nie próbuje ich zmuszać do wykonywania zadań przekraczających ich kompetencje.

Praca dla kierowcy zawodowego w Polsce

Wybierając zawód kierowcy, nie musisz wcale liczyć się z koniecznością zagranicznych wyjazdów. Rozwijająca się branża logistyczna stwarza mnóstwo okazji także na trasach krajowych, a nawet lokalnych. Towar trzeba odebrać np. z portu czy z bocznicy i dowieźć do magazynu już drogą lądową.

Taka praca wiąże się z dobrymi zarobkami, a jednocześnie nie wymaga spędzania czasu w delegacji, jest zatem odpowiednia również dla osób posiadających rodziny albo wymagające czasu hobby.

Z czym wiąże się praca kierowcy na trasach zagranicznych?

Jeśli zależy ci na naprawdę wysokiej stawce i na możliwości zwiedzania świata, lepszą opcją jest wybór tras międzynarodowych. Kierowcy TIR-ów zarabiają powyżej 10 tys. na rękę miesięcznie, zwłaszcza jeśli jeżdżą pojazdami o specjalnym przeznaczeniu (np. do przewozu samochodów osobowych).

Trzeba jednak liczyć się z życiem w trasie – kierowca międzynarodowy rzadziej sypia w domu niż w trasie. To idealna opcja dla osób na dorobku, które chcą w krótkim czasie odłożyć sporą sumę.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły