czerwiec 24, 2024
Artykuły

Co obejmuje standardowy przegląd techniczny samochodu

Standardowy przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowym badaniem, które ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze. Przegląd polega na sprawdzeniu czy pojazd spełnia określone normy bezpieczeństwa i emisji spalin oraz czy jest w odpowiednim stanie technicznym, aby mógł poruszać się po drogach publicznych. Przeprowadzanie przeglądu jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu, a jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. W artykule omówimy szczegółowo jakie elementy sprawdza się podczas przeglądu, jakie są wymagane normy oraz jakie dokumenty należy dostarczyć, a także jakie są koszty przeglądu i jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzeprowadzenie przeglądu.

Elementy, które sprawdza się podczas standardowego przeglądu samochodu

W niższej półce cenowej znajdziesz przede wszystkim modele samochodów starszych, które już przejechały kilkaset tysięcy kilometrów. Są to zwykle małe samochody miejskie, minivany, hatchbacki, a czasami nawet kompaktowe modele samochodów używanych z salonów. Modele takie jak: Ford Fiesta, Opel Corsa, Volkswagen Polo, Honda Jazz, Peugeot 208, Toyota Yaris, Kia Rio, Hyundai i20, Renault Clio, Skoda Fabia. Znajdziesz tam również samochody segmentu D jak Ford Focus, Opel Astra, Volkswagen Golf, Honda Civic, Peugeot 308, Toyota Corolla, Kia Ceed, Hyundai i30, Renault Megane, Skoda Octavia. Oczywiście, dostępność modeli zależy od dostępności na rynku wtórnym i wieku pojazdu.

Wymagane normy przy przeprowadzaniu przeglądu samochodu

W Polsce przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowy i musi być przeprowadzany co roku lub co 2 lata w zależności od wieku pojazdu. Przegląd techniczny ma na celu sprawdzenie czy samochody używane z gwarancją spełniają określone normy bezpieczeństwa i emisji spalin oraz czy jest w odpowiednim stanie technicznym, aby mógł poruszać się po drogach publicznych.

Podczas przeglądu sprawdzane są między innymi:

 • Hamulce
 • Układ kierowniczy
 • Opony i felgi
 • Światła
 • Szyby i lustra
 • Zawieszenie
 • Emisja spalin
 • Bezpieczeństwo pasażerów

Jeśli samochód nie spełnia wymaganych norm, przegląd nie zostanie przyznany, a właściciel samochodu będzie musiał dokonać odpowiednich napraw i ponownie przystąpić do przeglądu.

Dokumenty, które należy dostarczyć podczas przeglądu samochodu

Podczas przeglądu samochodu należy dostarczyć następujące dokumenty:

 • dowód rejestracyjny pojazdu
 • ważny ubezpieczenie OC
 • ewentualnie dokument potwierdzający przeprowadzenie ostatniej kontroli technicznej (jeśli jest wymagane)
 • dowód własności pojazdu jeśli nie jest on zarejestrowany na osobę przeprowadzającą przegląd
 • dokumenty potwierdzające ważność badań technicznych pojazdu jeśli są wymagane (np. badanie tachografu)

Jeśli pojazd został zakupiony od osoby prywatnej, ważne jest, aby przedstawić dokument potwierdzający zmianę właściciela pojazdu.

Koszty przeglądu technicznego samochodu

Koszty przeglądu technicznego samochodu mogą się różnić w zależności od miejsca, w którym jest on przeprowadzany, oraz od typu pojazdu. Koszt przeglądu technicznego dla samochodów osobowych waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranego stacji kontroli pojazdów. Dla aut ciężarowych i autobusów cena jest zwykle wyższa.

Niektóre stacje kontroli pojazdów oferują promocje lub zniżki dla stałych klientów lub dla pojazdów w konkretnym wieku. Zawsze warto zrobić research i porównać ceny przed przeglądem. Należy pamiętać, że koszty przeglądu technicznego nie obejmują ewentualnych napraw lub wymiany elementów, które zostaną wykryte podczas przeglądu i które będą wymagane do spełnienia normy technicznej.

Podstawowe konsekwencje nieprzeprowadzenia przeglądu technicznego samochodu

Nieprzeprowadzenie przeglądu technicznego samochodu może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jeśli kierowca jest złapany na drodze z pojazdem, który nie przeszedł przeglądu technicznego, może zostać ukarany mandatem w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Kierowca może również zostać zmuszony do natychmiastowego przeprowadzenia przeglądu technicznego i spełnienia wszystkich wymaganych norm, zanim będzie mógł kontynuować jazdę.

W przypadku ciągłego ignorowania przeglądu technicznego, pojazd może zostać skonfiskowany przez odpowiednie służby, a kierowca może zostać ukarany grzywną oraz punktami karnymi. Warto pamiętać, że przegląd techniczny jest nie tylko wymogiem prawnym, ale przede wszystkim ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drodze dla kierowcy oraz innych użytkowników drogi.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły