Ciekawostki

Co oznacza parametr ET? Jakimi parametrami należy się sugerować przy wyborze felg do auta?

felgi-bmw-m5

Felgi aluminiowe wykonane są ze stopów lekkich głównie aluminium. Produkowane są zazwyczaj metodą odlewu niskociśnieniowego, co gwarantuje wysoką jakość produktu i przystępną cenę. Taki rodzaj alufelg montowany jest seryjnie w większości aut, poza paroma wyjątkami. Auta takie jak BMW M5 posiadają felgi kute, które są nadzwyczaj wytrzymałe, ale też bardzo drogie.

Felgi opisywane są kilkoma parametrami, gównie z nich to:

  •  rozmiar czyli średnica,
  •  rozstaw śrub,
  •  szerokość,
  •  ET czyli odsadzenie,
  •  otwór centrujący – CH.

W celu uniknięcia pomyłki skorzystałem z wiedzy ekspertów w tej branży. ( )

etET: Większość parametrów jest zrozumiała, ale niemal każdy ma problem z parametrem ET. Sugerujemy się wartościami, który mam aktualnie zamontowany. Nie raz odczytujemy go z felg stalowych i szukamy takich samych felg aluminiowych – co wg firmy LadneFelgi.pl jest błędem. Cytuję: czym mniejsze odsadzenie tym felga jest bardziej wysunięta na zewnątrz. Książki serwisowe podają wyłącznie parametry aktualnie zamontowanych felg. Producent określa jednak przedział jaki może być stosowany. Błędem jest sugerowanie się parametrami z felg stalowych przy wyborze felg aluminiowych.”  Należy dodać iż ET podawane jest w mm wiec różnica np. miedzy 40 a 35 to tylko 5mm. 

 

Rozmiar felg: Ważne przy wyborze rozmiaru jest marka i model, a także rok produkcji i moc silnika. Trzeba zwrócić uwagę na to, że pojazdy wyprodukowane nawet w tym samym okresie, w tej samej fabryce, mogą mieć zupełnie inne wielkości tarcz i zacisków hamulcowych, co uniemożliwiać będzie montaż felg o mniejszej średnicy niż montowanych fabrycznie. Aby w prawidłowy sposób dobrać felgi aluminiowe do swojego auta należy sprawdzić dopuszczalną ich średnicę i wartość ET, czyli osadzenia felgi. Mówić krótko nie można montować mniejszego rozmiaru felg niż podaje producent.

Otwór centrujący (CH). Istotnym parametrem przy zakupie alufelg, jest CH, czyli średnica otworu centralnego felgi aluminiowej, która podawana jest w milimetrach i umożliwia precyzyjne centrowanie felgi na piaście. W przypadku wystąpienia rozbieżności pomiędzy rozmiarem otworu centralnego w feldze, a średnicą piasty stosuje się pierścienie centrujące, które umożliwiają prostą redukcję powstałej różnicy. Należy podkreślić, iż wielu wulkanizatorów sądzi, iż to pierścień centrujący przenosi obciążenia – jest to kompletny brak wiedzy. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i nie działają na nie żadne siły.

Co oznacza rozmiar felgi np. 6,5×16?

Pierwsza wartość określa szerokość felgi w calach, druga wartość oznacza zewnętrzną średnicę felgi wyliczaną w calach.

Co oznacza rozstaw śrub np. 5×110?

Liczba „5” w oznaczeniu rozstawu śrub oznacza ilość śrub niezbędnych do zamocowania felgi, a liczba „110” oznacza średnicę okręgu, na którym umieszczono 5 otworów montażowych.

Przy wyborze felg najlepiej skorzystać z wyspecjalizowanych sklepów motoryzacyjnych, gdzie przy pomocy prostego konfiguratora można dopasować felgi do swojego auta. Zakupione alufelgi najlepiej montować w wyspecjalizowanym zakładzie. Pamiętaj, aby przemierzyć felgi do piasty auta przed zakładaniem opon – może to zaoszczędzisz wielu problemów, międzyinnymi przy zwrocie lub wymianie zakupionych felg. Zgodnie z nową ustawą, sprzedawca ma prawo potrącić część kwoty za zwrot towaru w stanie pogorszony – dotyczy to każdego rodzaju towaru który kupujemy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły