Aktualności Ciekawostki

Co to jest ubezpieczenie AC?

Wszyscy kierowcy zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC. Niektórzy jednak decydują się rozszerzyć zakres ochrony o polisę AC. Sprawdź, czym jest takie ubezpieczenie. Dzięki temu dowiesz się, kiedy i czy warto je wykupić.

Ubezpieczenie AC jest polisą dobrowolną, która pozwala na rozszerzenie zakresu ochrony. W przeciwieństwie do OC, dotyczy ubezpieczanego pojazdu. W ramach umowy ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialności, co pozwala na likwidację szkody powstałej na ubezpieczonym aucie.

AC a zakres ochrony

Zgodnie z przepisami, towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo we własnym zakresie ustalić zakres działania takiej nieobowiązkowej polisy. Najczęściej jednak uwzględnia ona takie zdarzenia jak:

  • kradzież auta
  • uszkodzenie na skutek aktów wandalizmu
  • uszkodzenie na skutek zderzenia z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem
  • uszkodzenie na skutek działania żywiołów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

O ile w przypadku OC wystarczy kierować się głównie ceną, o tyle wybór AC jest kwestią dużo bardziej złożoną. Trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, które wpływają na opłacalność polisy. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac. Poniżej znajdziesz najważniejsze kwestie.

  • Rodzaj ubezpieczenia

Kierowca ma do wyboru ubezpieczenie w zakresie pełnym (klasyczne AC) lub ograniczonym (mini AC). W tym pierwszym przypadku ochrona obejmuje wszystkie najważniejsze zdarzenia, natomiast w drugim – tylko wybrane ryzyka.

  • Forma rozliczenia szkody

Znacznie ma również to, w jaki sposób ubezpieczyciel dokona likwidacji szkody.

Jedną z możliwości jest rozliczenie bezgotówkowe – polega to na naprawie uszkodzonego pojazdu, a rozliczenie odbywa się bezpośrednio między warsztatem a ubezpieczycielem.

Druga opcja to wariant kosztorysowy, w którym kierowca otrzymuje gotówkę na naprawę auta. Kwota wyliczana jest na podstawie kosztorysu dokonanego przez rzeczoznawcę.

  • Udział własny w szkodzie

Udział własny w szkodzie to wartość, o którą zostanie pomniejszone wypłacane świadczenie. Jeśli wynosi on 0%, wówczas ubezpieczyciel wypłaca 100% należnej kwoty. Jeżeli natomiast wynosi 10%, firma wypłaca 90% kwoty.

Określenie udziału własnego w szkodzie pozwala na obniżenie wysokości składki. Im jest większy, tym większa zniżka.

Zanim wybierzesz, porównaj oferty

Wybór przypadkowego AC może Cię sporo kosztować – szczególnie, że składki bywają dużo wyższe w porównaniu z OC. Dlatego nie możesz sobie pozwolić na pochopną decyzję.

Podstawą wyboru korzystnej polisy jest porównanie ofert, np. z pomocą serwisów porównywarkowych. Nie musisz samodzielnie zbierać danych – wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu. Wystarczy uzupełnić formularz, aby otrzymać informację zwrotną o cenach ubezpieczenia AC w poszczególnych firmach.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły