grudzień 9, 2023
Artykuły

Czy ukraińskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?

Ze względu na obecną sytuację na świecie, coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, czy ukraińskie prawo jazdy obowiązuje w Polsce. Jest to istotne nie tylko dla mieszkańców Ukrainy, którzy chcą legalnie poruszać się po polskich drogach, ale również dla potencjalnych pracodawców, którzy chcieliby zatrudnić pracowników z Ukrainy jako kierowców. Czy mogą one spokojnie jeździć na posiadanych dokumentach, czy może jednak powinny postarać się o polskie prawo jazdy? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Oprócz omówienia kwestii związanych z tym, czy trzeba wymienić ukraińskie prawo jazdy na polskie, przygotowaliśmy również krótki poradnik dla osób, które chcą uzyskać zwrot składki OC w związku ze sprzedażą ubezpieczonego samochodu. Warto się tym zainteresować, ponieważ w niektórych przypadkach przekłada się to nawet na kilkaset złotych oszczędności.

Czy można wykorzystywać ukraińskie prawo jazdy w Polsce?

Dobra wiadomość dla kierowców z Ukrainy jest taka, że zgodnie z obowiązującymi przepisami posiadane przez nich uprawnienia są wystarczające, aby mogli legalnie jeździć po polskich drogach. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy kierowca rzeczywiście zdobył uprawnienia na kategorię odpowiadającą kierowanemu przez niego pojazdowi. Jeżeli więc w ukraińskim dokumencie prawa jazdy znajduje się informacja, że jego posiadacz może kierować autami osobowymi, to kierowca nie musi się martwić żadnymi konsekwencjami.

Czy samo prawo jazdy wystarczy do legalnego poruszania się po polskich drogach?

Trzeba jednak pamiętać, że samo wydanie prawa jazdy to nie wszystko. Kierowcy z Ukrainy, którzy chcą legalnie poruszać się po drogach w Polsce, muszą mieć przy sobie również dowód tożsamości. W przypadku kontroli drogowej trzeba będzie przedstawić funkcjonariuszowi do wglądu oryginał prawa jazdy oraz  wspomniany dowód, który pozwoli potwierdzić obywatelstwo kierowcy. Nie jest to jednak istotna niedogodność, szczególnie że większość osób i tak ma zawsze przy sobie zarówno prawo jazdy, jak i dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Kiedy należy wymienić dokument na polskie prawo jazdy?

Skoro więc można legalnie jeździć w Polsce z ukraińskim prawem jazdy, to czy istnieją sytuacje, w których warto zdecydować się na wymianę prawa jazdy? Okazuje się, że tak. Przykładem może być uzyskanie przez kierowcę zameldowania na pobyt w Polsce (niezależnie od tego, czy chodzi o pobyt stały, czy czasowy). Po uzyskaniu takiego zameldowania kierowca powinien w ciągu maksymalnie 6 miesięcy dokonać wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polskie.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że OC dla kierowcy z Ukrainy można w niektórych przypadkach uzyskać za darmo na 30 dni. Warto jednak zawsze dokładnie sprawdzić warunki umowy przed jej podpisaniem.

Czy przy sprzedaży ubezpieczonego auta można otrzymać zwrot składki za OC?

Niezależnie jednak od tego, czy ktoś korzysta z ukraińskiego, czy polskiego prawa jazdy, bardzo często dochodzi do sytuacji, w których z jakiegoś powodu podejmowana jest decyzja o sprzedaży dotychczasowego auta i wymianie go na nowszy model. Podczas takiej transakcji obowiązki ubezpieczeniowe zostają automatycznie przeniesione na nowego właściciela. Może się jednak okazać, że ktoś sprzedał auto dwa-trzy miesiące po tym, jak wykupił ubezpieczenie OC na cały rok. W takich przypadkach zdecydowanie warto podjąć kroki prowadzące do uzyskania zwrotu składki za niewykorzystany okres, co szczegółowo opisano w poradniku https://www.wowpolisa.pl/p/zwrot-skladki-oc-po-sprzedazy-samochodu-e28093-ile-sie-czeka-jak-obliczyc/47.html. Wbrew pozorom cały proces nie jest skomplikowany, więc warto odzyskać swoje pieniądze.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły