kwiecień 17, 2024
Aktualności

Czy warto używać klimatyzacji zimą?

Klimatyzacja jest niezastąpiona podczas letnich podróży samochodem. Jednak, gdy tylko temperatura zaczyna spadać, kierowcy coraz rzadziej z niej korzystają. Czy tak powinniśmy robić? Czy może wręcz przeciwnie?

Klima, i wszystko gra

Korzystanie z klimatyzacji latem jest tak oczywiste, jak picie wody w upalny dzień. Praktycznie każdy kierowca zaczyna podróż od wciśnięcia przycisku A/C. Dzięki niej jedzie się w przyjemnym chłodzie, który dobrze wpływa na nasze samopoczucie i podnosi komfort jazdy. Jednak są osoby, które ograniczają korzystanie z tego udogodnienia. Powodem ich decyzji jest większe zużycie paliwa powodowane włączaniem klimatyzacji.

Jak używać zimą?

Już na wstępie zaznaczamy, że klimatyzację warto uruchamiać nie tylko latem, gdy na dworze jest gorąco, ale o każdej innej porze roku. Nie powinniśmy z niej rezygnować nawet zimą. Chyba, że lubimy niepotrzebnie wydawać pieniądze. Wielu kierowców w najchłodniejszych miesiącach roku rezygnuje z korzystania z klimatyzacji. To błąd, który może sporo kosztować – nawet kilka tysięcy złotych. Skąd takie kwoty? Wszystko z powodu sprężarki, która jest powiązana z klimatyzacją. Czynnik chłodzący znajdujący się w układzie klimatyzacji jest jednocześnie nośnikiem oleju dla sprężarki. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że zaprzestając chłodzić wnętrze naszego samochodu, jednocześnie uszkadzamy sprężarkę. Mogą na niej powstać rysy, pojawiają się również opiłki, które niszczą cały układ. Wyłączona klimatyzacja, to brak smarowania sprężarki, co równa się bardzo poważnym konsekwencjom.

By temu zapobiec, chociaż raz w tygodniu uruchamiaj klimatyzację na kwadrans. Ten czas wystarczy, by zapewnić sprawne działanie całego układu i uchroni cię przed niepotrzebnymi kosztami. Oprócz niewątpliwych korzyści dla sprężarki, używanie klimatyzacji dobrze wpływa również na komfort naszej jazdy. Zimą powietrze jest bardzo wilgotne, zaś klimatyzacja pomaga w jego osuszaniu, a co za tym idzie, zmniejsza szanse na pojawienie się wilgoci.

Zawsze o nią dbaj

Żadne działanie nie jest jednak skuteczniejsze od prewencji. W tym przypadku mówimy o regularnym czyszczeniu klimatyzacji u mechanika. Specjalny środek do odgrzybiania klimatyzacji sprawdź koniecznie. Tylko w ten sposób najlepiej zadbasz o swój samochód. Jeżeli podróżujesz od święta, zaleca się przegląd klimatyzacji raz w roku, przed zimą lub na początku wiosny. Jeżeli jednak w trasie spędzasz większą część dnia i często korzystasz z nawiewu i klimatyzacji, powinieneś ją serwisować mniej więcej co pół roku.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Drogowi Pomocnicy says:

    Bardzo dobry artykuł, na pewno zajrzę tu jeszcze nie raz 🙂
    Pozdrawiam,

Komentarz są wyłączone.