grudzień 2, 2023
Ciekawostki

Dlaczego Polacy wybierają najtańsze OC?

Driver Making Phone Call After Traffic Accident
Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Jest to polisa regulowana ustawowo, a jej brak wiąże się z poważnymi karami finansowymi. Choć na rynku ubezpieczeniowym nie brakuje ofert o szerokiej rozpiętości cenowej, kierowcy najchętniej wybierają tanią polisę. Czy jest to jednak dobry wybór?

Polacy szukają oszczędności

Najtańsze OC jest dla wielu Polaków wyborem oczywistym. Aż 45% kierowców przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego kieruje się wyłącznie ceną. Nie chcą przepłacać, ponieważ polisa samochodowa potrafi kosztować nawet kilkaset złotych. I jest to słuszne podejście, ponieważ przy wyborze polisy w zakresie odpowiedzialności cywilnej warto kierować się przede wszystkim ceną.

Najtańsze OC = najlepszy wybór

Bardzo często Polacy wybierają najtańsze OC nieświadomie. Liczą się dla nich głównie oszczędności, zupełnie nie zastanawiając się nad zakresem czy wysokością sumy gwarancyjnej. W tym przypadku nie zawodzi ich intuicja, ponieważ wybór OC powinna determinować przede wszystkim cena.
Warto bowiem mieć świadomość, że zarówno zakres ubezpieczenia oraz sumy gwarancyjne są jednakowe dla każdego ubezpieczyciela. Wymaga tego od nich Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy nie ingerują natomiast w politykę cenową, stąd tak różnorodne oferty firm ubezpieczeniowych.

Tanie OC nie u wszystkich ubezpieczycieli

Cena ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Jest ustalana indywidualnie na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego generowanego przez konkretnego kierowcę. Dlatego tanie OC w jednej firmie wcale nie będzie oznaczać taniego ubezpieczenia w innej.
Chcąc więc dotrzeć do najtańszego OC, trzeba porównywać i analizować. Dobrze jest skorzystać z internetowych kalkulatorów, dzięki którym można szybko i łatwo poznać szacowaną wysokość składki. Warunek jest tylko jeden – trzeba podać wiarygodne dane, ponieważ koszt ubezpieczenia może zależeć od drobnych detali, choćby miejsca zamieszkania czy pojemności silnika.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły