Sierpień 10, 2020
Ciekawostki Aktualności

Klimatyzacja samochodowa – co warto wiedzieć na wypadek awarii?

System klimatyzacji samochodowej to niezwykle istotne urządzenie, obecne w coraz większej ilości pojazdów samochodowych. Wiele osób nie wyobraża sobie dziś możliwości korzystania z samochodu jako kierowca, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur, jeśli nie jest on wyposażony w system klimatyzacji. Szczególnie gdy czeka nas podróż na długi dystans, a na zewnątrz panuje wyjątkowy skwar. W takiej sytuacji system klimatyzacji jest jedynym rozwiązaniem, które może nam pomóc w odbyciu komfortowej i przyjemnej podróży. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy jakich rodzajów awarii systemu klimatyzacji możemy się spodziewać oraz jak sobie z nimi radzić.

Objawy awarii systemu klimatyzacji

Awaria systemu klimatyzacji może dać o sobie znać w najróżniejszy sposób. Dodatkowo niektóre rodzaje usterek przebiegają niemal całkowicie bezobjawowo – i mogą zostać zdiagnozowane dopiero podczas specjalistycznych badań w trakcie wykonywania serwisu systemu klimatyzacji. Mimo to warto obserwować sposób w jaki działa klimatyzacja w naszym samochodzie.

Niektóre usterki wywołują bowiem symptomy dość wyraźnie zauważalne. Podstawowymi są oczywiście – obniżenie sprawności w chłodzeniu powietrza. Jeśli system klimatyzacji działa wolniej, więcej czasu zajmuje mu doprowadzenie powietrza do niskiej temperatury, wówczas może być to symptomem powstających w jego wnętrzu problemów.

Kolejnym symptomem może być zaparowana powierzchnia szyb. Szczególnie gdy samochodem nie podróżuje zbyt duża liczba osób, a tym samym – nie istnieje inne potencjalne źródło odpowiedzialne za wydzielanie takiej ilości pary.

Zdarza się także, że z systemu klimatyzacji docierają do nas nieprzyjemne zapachy. Najczęściej, przypominają one zapach wydostający się z rur kanalizacyjnych, zapach stęchlizny lub starej żywności. Odór ten dociera z otworów wentylacyjnych i nawet gdy jest delikatny, wciąż wywołuje nieprzyjemne odczucia.

Awaria systemu klimatyzacji – co zrobić?

Wymienione wyżej symptomy mogą świadczyć właśnie o tym, że system klimatyzacji zaczyna szwankować. Nie za każdym razem będziemy mieli jednak do czynienia z awarią. Niekiedy, mogą jedynie wskazywać na konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego, które niedobór lub brak również wywołuje specyficzne symptomy, podobne do wymienionych powyżej.

Jeśli z systemu klimatyzacji docierają do nas nietypowe odgłosy (zwłaszcza, jeśli do tej pory system klimatyzacji pracował cicho) wówczas możemy podejrzewać awarię jednej z części. Najczęściej, usterkom podlega kompresor, zawór rozprężający bądź też – skraplacz. W każdym wypadku system klimatyzacji wymaga natychmiastowego serwisowania i naprawy bądź wymiany uszkodzonej części na nową.

Części klimatyzacji samochodowej powinny działań poprawnie, gdyż każda usterka może mieć wpływ na sprawność działania całego systemu. Ponadto uszkodzony system klimatyzacji może sprzyjać powstawaniu w jego wnętrzu pleśni oraz grzybów. Po uruchomieniu uszkodzona klimatyzacja może więc działać na naszą niekorzyść i zamiast transportować świeże powietrze, rozprzestrzeniać będzie powietrze zanieczyszczone. Szczególnie dotkliwie odczują to osoby cierpiący na choroby dróg oddechowych – na przykład astmę.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły