październik 1, 2022
Ciekawostki Aktualności

Klimatyzacja samochodowa – co warto wiedzieć na wypadek awarii?

System klimatyzacji samochodowej to niezwykle istotne urządzenie, obecne w coraz większej ilości pojazdów samochodowych. Wiele osób nie wyobraża sobie dziś możliwości korzystania z samochodu jako kierowca, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur, jeśli nie jest on wyposażony w system klimatyzacji. Szczególnie gdy czeka nas podróż na długi dystans, a na zewnątrz panuje wyjątkowy skwar. W takiej sytuacji system klimatyzacji jest jedynym rozwiązaniem, które może nam pomóc w odbyciu komfortowej i przyjemnej podróży. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy jakich rodzajów awarii systemu klimatyzacji możemy się spodziewać oraz jak sobie z nimi radzić.

Objawy awarii systemu klimatyzacji

Awaria systemu klimatyzacji może dać o sobie znać w najróżniejszy sposób. Dodatkowo niektóre rodzaje usterek przebiegają niemal całkowicie bezobjawowo – i mogą zostać zdiagnozowane dopiero podczas specjalistycznych badań w trakcie wykonywania serwisu systemu klimatyzacji. Mimo to warto obserwować sposób w jaki działa klimatyzacja w naszym samochodzie.

Niektóre usterki wywołują bowiem symptomy dość wyraźnie zauważalne. Podstawowymi są oczywiście – obniżenie sprawności w chłodzeniu powietrza. Jeśli system klimatyzacji działa wolniej, więcej czasu zajmuje mu doprowadzenie powietrza do niskiej temperatury, wówczas może być to symptomem powstających w jego wnętrzu problemów.

Zobacz również:  Volkswagen Jetta od H&R

Kolejnym symptomem może być zaparowana powierzchnia szyb. Szczególnie gdy samochodem nie podróżuje zbyt duża liczba osób, a tym samym – nie istnieje inne potencjalne źródło odpowiedzialne za wydzielanie takiej ilości pary.

Zdarza się także, że z systemu klimatyzacji docierają do nas nieprzyjemne zapachy. Najczęściej, przypominają one zapach wydostający się z rur kanalizacyjnych, zapach stęchlizny lub starej żywności. Odór ten dociera z otworów wentylacyjnych i nawet gdy jest delikatny, wciąż wywołuje nieprzyjemne odczucia.

Awaria systemu klimatyzacji – co zrobić?

Wymienione wyżej symptomy mogą świadczyć właśnie o tym, że system klimatyzacji zaczyna szwankować. Nie za każdym razem będziemy mieli jednak do czynienia z awarią. Niekiedy, mogą jedynie wskazywać na konieczność uzupełnienia czynnika chłodniczego, które niedobór lub brak również wywołuje specyficzne symptomy, podobne do wymienionych powyżej.

Jeśli z systemu klimatyzacji docierają do nas nietypowe odgłosy (zwłaszcza, jeśli do tej pory system klimatyzacji pracował cicho) wówczas możemy podejrzewać awarię jednej z części. Najczęściej, usterkom podlega kompresor, zawór rozprężający bądź też – skraplacz. W każdym wypadku system klimatyzacji wymaga natychmiastowego serwisowania i naprawy bądź wymiany uszkodzonej części na nową.

Zobacz również:  Mitsuoka Galue Convertible

Części klimatyzacji samochodowej powinny działań poprawnie, gdyż każda usterka może mieć wpływ na sprawność działania całego systemu. Ponadto uszkodzony system klimatyzacji może sprzyjać powstawaniu w jego wnętrzu pleśni oraz grzybów. Po uruchomieniu uszkodzona klimatyzacja może więc działać na naszą niekorzyść i zamiast transportować świeże powietrze, rozprzestrzeniać będzie powietrze zanieczyszczone. Szczególnie dotkliwie odczują to osoby cierpiący na choroby dróg oddechowych – na przykład astmę.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły