grudzień 3, 2023
Ciekawostki

Od czego zależy cena polisy OC?

Pojemność silnika, miejsce zarejestrowania pojazdu, liczba lat bezszkodowej jazdy – to tylko niektóre z czynników wpływających na wysokość ceny za OC. Zobacz co wpływa na składkę bazową i jak kształtuje sie finalna wartość składki za ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie OC jest polisą obowiązkową dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego zarejestrowanego na terenie RP. Z reguły kierowcy narzekają na wysokość składki, która niejednokrotnie sięga nawet kilku tysięcy złotych. Pozostaje zatem odpowiedzieć sobie na pytanie: od czego zależy cena ubezpieczenia OC? Składka bazowa Finalna wartość składki zależy od taryfy podstawowej, tzw. bazowej oraz naliczenia odpowiednich zwyżek i zniżek. Baza jest ustalona przede wszystkim na podstawie pojemności silnika. Różne firmy ubezpieczeniowe stosują różne przedziały pojemności, jednak przeważnie wyglądają one następująco: poniżej 1000; 1001 – 1200; 1201 – 1400; 1401 – 1600; 1601 – 2000; 2001 i więcej. Kolejnym czynnikiem wpływającym na składkę bazową za polisę OC jest miejsce zarejestrowania pojazdu. Duże miasta, takie jak Poznań czy Warszawa są miejscami o większym stopniu ryzyka, a więc tam wartość bazy będzie wyższa niż np. w małej podkarpackiej wsi. Pod uwagę brany jest także rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie, np. czy samochód będzie użytkowany jako nauka jazdy, taxi czy dostawczy. Zniżki w OC = tańsza polisa Do końca 2012 wciąż przy wycenie polisy ubezpieczyciele uwzględniają płeć właściciela pojazdu.

Ze statystyk wynika bowiem, że kobiety powodują mniej wypadków niż mężczyźni. Od 2013 stawki dla kobiet i mężczyzn zgodnie z regulacją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości będą jednakowe. Do końca roku zatem kobiety mają OC taniej. Liczy się również wiek właściciela pojazdu. Osoby młode i niedoświadczone, z krótkim stażem za kierownicą, objęte są większym ryzykiem szkodowości. Starsze osoby od razu otrzymują od towarzystwa ubezpieczeniowego większy kredyt zaufania. Na składę finalną znacznie wpływa liczba lat bezszkodowej jazdy właściciela pojazdu. Podstawowym okresem jest 12 miesięcy. Każdego kolejnego roku naliczana jest zniżka (z reguły 10%). Po upływie ok. 6 lat bezszkodowej jazdy stawki za OC osiągają maksymalne zniżki. Zniżki można również otrzymać za kontynuację polisy oraz opłacenie całej składki z góry. Zniżki te nie są wysokie, zazwyczaj wynoszą ok. 5%.

Zwyżki w OC – dla kogo i za co? Zwyżki obejmują wszystkie osoby należące do grup o podwyższonej skali ryzyka ubezpieczeniowego, czyli młodych, świeżo upieczonych kierowców, którzy mogą otrzymać zwyżki nawet do 50%. Tacy kierowcy powodują bowiem zdecydowanie więcej wypadków niż kierowcy starsi i bardziej doświadczeni. Wiek i rodzaj samochodu również mają duży wpływ na ustalanie zwyżek. Samochód starszy niż 10 lat może generować zwyżkę nawet do 20%. Samochody o szczególnym przeznaczeniu (dostawcze, nauka jazdy, taxi, itp.) wygenerują zwyżkę nawet do 200%. Rozbicie składki na dwie raty pociąga za sobą zwyżkę ok. 5%. Kształt składki za ubezpieczenie OC jak widać, jest zależny od wielu czynników. Zanim kupisz polisę oblicz składkę OC w internetowym kalkulatorze, na stronach kilku towarzystw ubezpieczeniowych lub z pomocą agenta ubezpieczeniowego. Sprawdź, który ubezpieczyciel przygotował dla Ciebie najlepszą ofertę. Nie zdziw się – niekoniecznie będzie to ten, u którego ubezpieczasz się od lat.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły