grudzień 10, 2023
Aktualności Auta Elektryczne Filmy

Elektryczna ciężarówka – Tesla Semi

Elektryczna ciężarówka – Tesla Semi – Elon Musk zaprezentował autonomiczny samochód ciężarowy z napędem elektrycznym. Produkcja Semi ma ruszyć w 2019 roku, a jej rezerwacja kosztuje 5000 dolarów. Semi Tesla ma przynieść znaczne zmniejszenie kosztów transportu towarów, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa.

Co ciekawe od zera do setki ma się przyspieszać w 5 sekund na pusto, a w pełni załadowany, 40-tonowy pojazd ma osiągać setkę już w 20 sekund. Dodatkowo samochód będzie w stanie utrzymać prędkość ponad 100 km/h w czasie podjazdu o nachyleniu 5%.

Współczynnik aerodynamiczny Tesli Semi wynosi 0,36. Dla porównania Bugatti Chiron ma 0,38. To pozwoli na zużycie energii na poziomie 1,24 kWh na każdy przejechany kilometr.

Akumulatory zainstalowane w ciężarówce mają pozwolić na przejechanie ponad 800 km z pełnym obciążeniem przy prędkości autostradowej. Biorąc pod uwagę, że przeciętnie ciężarówka pokonuje mniej niż 400 kilometrów dziennie, zasięg wydaje się być wystarczający. Pojazd będzie napędzany czterema silnikami zainstalowany w dwóch tylnych osiach.

Wnętrze ciężarówki ma siedzenie kierowcy umiejscowione jest na środku kabiny, a całe sterowanie odbywa się za pośrednictwem dwóch tabletów umieszczonych po bokach. Na ekranach wyświetlany jest również obraz z kamer zainstalowanych na zewnątrz kabiny, zastępujących lusterka boczne. Przednia szyba ciężarówki została wzmocniona, aby trudno było ją uszkodzić np. kamieniami spod kół pojazdów poprzedzających.
 

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły