Ciekawostki

Fenomen Toyoty

Toyota GT86

Toyota jest prawdziwym fenomenem w branży motoryzacyjnej. Samochody tej marki są uznawane od lat na całym świecie, zaś ich użytkownicy cenią sobie komfort jazdy oraz wygodę przy stosunkowo niskiej cenie takiego pojazdu. O tym, jak bardzo popularna stała się ta marka, może przekonać się każdy, kto odwiedzi serwis Toyota. Bogactwo modeli oraz nowoczesne rozwiązania stosowane w tych autach stały się głównymi przyczynami światowego sukcesu tejże marki.
Toyota to jednocześnie marka mogąca pochwalić się niezwykłą historią. Cóż w niej takiego wyjątkowego? Przede wszystkim osoba założyciela. Japoński przedsiębiorca Sakichi Toyoda, któremu tak wiele zawdzięczają miłośnicy czterech kółek, zanim zająć się produkcją samochodów, święcił triumfy w zupełnie innej branży. Znany wcześniej doskonale w przemyśle tekstylnym Toyoda, ceniony za sprawne zarządzanie, równie szybko zrobił karierę w nowej dziedzinie.
Ten największy japoński producent samochodów rozpoczął swą karierę w branży motoryzacyjnej w latach 30-tych XX wieku. Najpierw produkowano silniki, następnie – samochody ciężarowe. Choć dla niektórych może to być sporym zaskoczeniem, bardzo długo unikano produkcji samochodów osobowych, z którymi dziś ta marka jest najbardziej kojarzona. Pierwsze osobówki pojawiły się dopiero po II wojnie światowej. W czasach zastoju w tej branży japońskie modele dość szybko zdobyły znaczną popularność na całym świecie. Dziś fabryki Toyoty znaleźć można we wszystkich częściach świata, zaś produkowane w nich samochody pojawiają się na ulicach niemal wszystkich krajów.
Dziś na polskim rynku nie brak cenionych modeli Toyoty. Popularnym autem jest produkowana od końca lat 90-tych Toyota Prius z napędem hybrydowym, karierę robi również jeden z nowszych samochodów tej marki. To wprowadzony na rynek w 2009 roku model Verso – elegancki minivan, który powstaje w tureckich fabrykach.
Największą światową karierę zrobiły jednak dwa samochody Toyoty. To dobrze znana Toyota Yaris, której kariera rozpoczęła się w latach 90-tych XX wieku, a także jej wielka poprzedniczka: Toyota Corolla, należąca w latach 70-tych do najlepiej sprzedawanych samochodów na świecie.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły