luty 21, 2024
Ciekawostki

Dla bezpieczeństwa kierowców

Dla bezpieczeństwa kierowców

Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Zniszczony samochód często okazuje się najmniejszym problemem, choć jego naprawa zazwyczaj wiąże się ze sporymi kosztami. Jeśli w wyniku wypadku dojdzie zaś do uszkodzenia zdrowia, kłopoty stają się jeszcze poważniejsze. Długie leczenie czy trwały uszczerbek na zdrowiu to kolejne skutki wypadku, które wiążą się z wydatkami i koniecznością pokrywania kosztów leczenia. Nic dziwnego, że coraz większa grupa kierowców stara się zadbać o odpowiednie zabezpieczenie, dzięki czemu w awaryjnej sytuacji nie będą musieli martwić się o sprawy finansowe.

Podstawa to OC
Bezpieczeństwo to przede wszystkim obowiązkowe w Polsce ubezpieczenie komunikacyjne OC. Jest ono przypisane do pojazdu i pokrywa koszty związane ze szkodami przez ów pojazd wyrządzonymi. Chroniony jest tu nie tyle posiadacz samochodu, co ci, którzy wskutek jego działań ucierpią. W razie stłuczki poszkodowany musi skontaktować się z firmą, w której ubezpieczony jest sprawca wypadku. To właśnie na barki towarzystwa ubezpieczeniowego spada obowiązek pokrycia kosztów naprawy samochodu.

Dodatkowe bezpieczeństwo, czyli autocasco.
Polisa AC ma już charakter dobrowolny. Każdy kierowca może (ale nie musi) zabezpieczyć się w ten sposób. Takie ubezpieczenie jest dobrym uzupełnieniem dla obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, zaś głównym „obiektem” ochrony staje się tu kierowca i jego pojazd. Posiadanie takiego zabezpieczenia może okazać się przydatne w razie kradzieży samochodu, jego zniszczenia przez wandali lub w wyniku wypadków losowych. Podobnie jak w przypadku OC umowa jest tu zawierana na 12 miesięcy, zaś wysokość stawki ubezpieczenia uzależniona jest od wielu czynników. Duże znaczenie ma tu marka i wiek samochodu, wiek kierowcy i jego doświadczenie. Choć nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, wielu kierowców chętnie zabezpiecza się w ten sposób, zdając sobie sprawę z licznych zagrożeń czyhających na właścicieli czterech kółek.

Kompleksowa ochrona.
OC i AC to podstawowy pakiet, który zapewnia kierowcom poczucie bezpieczeństwa. Ci, którzy chcą korzystać z kompleksowej ochrony, mogą zawrzeć również umowę assistance, która często jest traktowana jako niedrogi dodatek do autocasco. Dzięki niej można liczyć na bezpłatną pomoc techniczną – tak ważną w przypadkach niespodziewanych awarii.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły