wrzesień 29, 2023
Artykuły

Głośniki samochodowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas jazdy samochodem wiele osób słucha muzyki, warto wobec tego wyposażyć go w odpowiednie nagłośnienie, aby umilić sobie podróż. Obecnie wybór jest ogromny, w sprzedaży znajdują się rozmaite głośniki samochodowe. Nowoczesne zestawy mają rozmaite funkcje dodatkowe, można też liczyć na wysoką jakość, czyste brzmienie. Jeśli ktoś nie jest zadowolony z fabrycznego systemu audio w swoim aucie, to warto pomyśleć o zakupie czegoś lepszego.

Jakie będą odpowiednie głośniki do samochodu?

Wyróżnia się wiele rodzajów głośników samochodowych. Można zdecydować się na głośnik niskotonowy. Umieszcza się go w skrzyniach basowych lub tubach. W ten sposób uzyskuje się spójne brzmienie, znika również problem z pogłosem i rezonansem. Dostępne są także głośniki średniotonowe, montuje się je w drzwiach samochodu. Za ich pomocą możliwe staje się poprawienie jakości dźwięku. Z kolei głośnik wysokotonowy zapewnia klarowny i czysty dźwięk. Słuchanie muzyki od razu staje się przyjemnością. Tego typu nagłośnienie umieszcza się pod przednią szybą auta. Przed zdecydowaniem się na zakup konkretnego rodzaju głośników warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Modele jednodrożne nie są w stanie rozróżnić dźwięków niskich i wysokich. Z kolei modele dwudrożne mogą wygenerować wyższe tony. Głośniki trzydrożne obsługują tony zarówno niskie, jak i wysokie. Są także przystosowane do odtwarzania tonów średnich. Można również zdecydować się na głośniki czterodrożne, czyli wzbogacone o specjalny supertweeter. Jego zadaniem jest wzmacnianie wysokich tonów.

Jakie wybrać głośniki samochodowe?

Istotną kwestią w przypadku każdych głośników samochodowych jest membrana. Należy zwracać uwagę na to, z jakich została ona wykonana materiałów. Mają duże znaczenie, gdyż wpływają na jakość odtwarzanych dźwięków. Wybór jest ogromny, na rynku dostępne są modele z membraną papierową, z polipropylenu, aluminium. Najczęściej można spotkać membrany papierowe, na ich korzyść przemawia przystępna cena. Trzeba jednak liczyć się z przeciętną jakością. Membrany papierowe zapewniają dobre tłumienie wewnętrzne. Jeśli jednak kogoś interesuje coś solidniejszego, to powinien zdecydować się na głośniki z membraną z polipropylenu. W ich przypadku można mówić o dobrym rozproszeniu niskich tonów. Z kolei w głośnikach basowych spotyka się głównie membrany aluminiowe i magnesowe. Świetną opcją są modele z włókna węglowego, czyli niezwykle mocnego materiału. Za najlepsze uznaje się jednak głośniki z włókna szklanego i kevlarowego. Są niezwykle solidne, lekkie, z bardzo dobrym tłumieniem wewnętrznym. W przypadku membrany nie należy skupiać się wyłącznie na materiale. Znaczenie ma także rozmiar, wielkość średnicy wpływa na jakość otrzymywanego dźwięku. Będzie on lepszy w przypadku większej membrany.

Przy zakupie głośników samochodowych należy zwracać uwagę na ich moc. Warto od razu zaznaczyć, że wyróżnia się moc impulsową i moc znamionową. Nie są one jednak tym samym, dlatego powinno się mieć na uwadze opisy producentów. Wielu z nich chwali się tym, że oferuje głośniki o dużej mocy impulsowej. Jest to jednak bardzo mylące, bo odnosi się ona jedynie do maksymalnej mocy osiąganej przez głośniki. Należy jednak od razu zaznaczyć, że dźwięki o dużej mocy są odtwarzane wyłącznie przez sekundę. Nie można wobec tego kierować się mocą impulsową przy zakupie nagłośnienia. Zdecydowanie ważniejsza jest moc znamionowa, czyli utrzymywana przez długi czas. Istotne staje się także dobranie właściwej mocy do wzmacniacza. Jeśli będzie ona zbyt duża, to niestety zwiększy się ryzyko uszkodzenia sprzętu audio. Wynika to z oddziaływania na niego zbyt silnego sygnału.

Istotne kwestie przy zupie głośników samochodowych

Podczas zakupu głośników samochodowych należy kierować się pasmem przenoszenia. Oznacza zakres częstotliwości sygnału, jaki jest odbierany przez nagłośnienie. Mogłoby się wydawać, że najlepszy sprzęt zapewni jak największą rozpiętość pasma przenoszenia, bo przekłada się na świetne odwzorowanie dźwięku. Niestety w praktyce wygląda to nieco inaczej. Trzeba pamiętać o tym, że narząd słuchu ma ograniczone możliwości. Wychwytuje dźwięki wyłącznie w konkretnym przedziale częstotliwości. Pasmo przenoszenia ma duży wpływ na barwę brzmienia i jakość dźwięku, ale zakres częstotliwości sygnału nie musi być bardzo szeroki w celu uzyskania pożądanego efektu. Oferta producentów jest bogata i zróżnicowana. Można kupić rozmaite głośniki samochodowe działające w zakresie od 40 – 60 Hz do 20 000 – 22 000 Hz.

Na co zwracać uwagę, wybierając nagłośnienie samochodowe?

Radioodtwarzacze w samochodach mogą mieć rozmaite funkcje, dlatego warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z nimi w celu dopasowania urządzenia do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Przy wyborze nagłośnienia do samochodu zaleca się mieć na uwadze rozmiar radia. Uniwersalne są modele klasyczne, czyli o standardowych wymiarach. Bardzo praktyczne będzie gniazdo aux, dzięki któremu możliwe stanie się podłączenia kabla jack do zestawu słuchawkowego. Przyda się także funkcja bezprzewodowego łączenia ze smartfonem, przez co znika konieczność sterowania nagłośnieniem bezpośrednio z panelu radia.

Wystarczy sparować sprzęt, aby móc z łatwością odtwarzać muzykę z telefonu, odbierać połączenia i je wykonywać. Z kolei port USB pozwala na odtwarzanie plików muzycznych z przenośnych urządzeń typu pendrive lub dysk zewnętrzny. Przyda się również czytnik kart pamięci, aby nie musieć wozić ze sobą płyt CD. Zawsze należy zwracać uwagę na format obsługiwanych plików. Podstawą jest oczywiście MP3, ale możliwości jest więcej. Nowoczesne radioodtwarzacze mają RDS, czyli specjalny system umożliwiający wyświetlanie rozmaitych komunikatów na wyświetlaczu. Z dodatkowych funkcji wymienić można zestaw głośnomówiący Bluetooth, co obecnie jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Podsumowując, przy wyborze nagłośnienia do samochodu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 •   Membranę,
 •   Radioodtwarzacz,
 •   Moc,
 •   Typ,
 •   Pasmo przenoszenia,
 •   Wielkość,
 •   Wejście USB,
 •   Format obsługiwanych plików,
 •   Funkcję bezprzewodowego łączenia ze smartfonem,
 •   Czytnik kart pamięci,
 •   RDS,
 •   Rozmiar,
 •   Markę.

Partnerem artykułu jest awparts.pl

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły