styczeń 28, 2023
Artykuły

Jak korzystać z SENT? Informacje dla przewoźników towarów wrażliwych

Od 2018 roku przewoźnicy zajmujący się przewozem towarów wrażliwych są zobowiązani do wykorzystywania urządzeń geolokalizacyjnych pozwalających na monitoring transportu takich ładunków. Do dyspozycji mają dwa rozwiązania: aplikację SENT lub urządzenie e-TOLL SENT. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, by nie narazić się na karę pieniężną.

SENT – co to jest?

SENT to System Elektronicznego Nadzoru Transportu, który został stworzony w celu monitorowania towarów wrażliwych. Od przewoźników wymaga się stałego nadzorowania lokalizacji pojazdów za pomocą GPS oraz przekazywania pobranych danych do PUESC (Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Służy do tego oprogramowanie SENT.

Wśród towarów wrażliwych można wyróżnić:

 • paliwa silnikowe i opałowe,
 • odpady,
 • alkohol etylowy,
 • oleje smarowe,
 • susz tytoniowy,
 • rozpuszczalniki i rozcieńczalniki.

Jeśli Twoja firma zajmuje się transportem takich ładunków, musisz pamiętać, że ustawa o SENT nakłada na Ciebie szereg obowiązków.

Monitoring towarów wrażliwych – obowiązki przewoźnika

Monitoring towarów wrażliwych nie jest nowością, jednak przed 2018 roku odbywał się on na innych zasadach niż obecnie. Wcześniej nie było konieczności używania żadnych urządzeń lokalizacyjnych podczas wykonywania transportu.

Od momentu wejścia w życie nowych przepisów przewoźników dotyczą następujące obowiązki:

 • wyposażenie środka transportu w urządzenie geolokalizacyjne,
 • uzupełnienie zgłoszenia o numer lokalizatora albo urządzenia zewnętrznego systemu lokalizacji przed rozpoczęciem przewozu,
 • zadbanie o przekazywanie danych przez lokalizator przez całą trasę przewozu,
 • włączenie lokalizatora przed rozpoczęciem przewozu towaru na terytorium kraju albo z chwilą wjazdu na terytorium kraju,
 • wyłączenie lokalizatora po dostarczeniu towaru albo z chwilą wyjazdu z kraju.

Dwa ostatnie punkty dotyczą przede wszystkim kierowców, ponieważ to na nich ciąży odpowiedzialność za prawidłowe obsługiwanie urządzenia geolokalizacyjnego e-TOLL SENT.

W ustawie dotyczącej SENT podkreślono, że kary pieniężne za niedopełnienie wyżej opisanych obowiązków mogą być nałożone na przewoźnika niezależnie od tego, czy było ono zawinione czy niezawinione. Dlatego trzeba zwracać baczną uwagę na prawidłowe działanie aplikacji SENT e-TOLL lub urządzenia GPS.

Cysterny z paliwem

Przewóz towarów wrażliwych, czyli na przykład paliwa, musi być poddawany monitoringowi GPS. Można do tego wykorzystać urządzenie OBU, które rejestruje trasę przejazdu w czasie rzeczywistym.

Przejazd SENT e-TOLL – jak go monitorować?

Aby spełnić obowiązki nałożone przez ustawę o SENT, możesz wykorzystać różne metody monitorowania towarów wrażliwych. Jedną z polecanych jest wykorzystanie OBU dla SENT. On-Board-Unit (OBU) to urządzenie instalowane w gnieździe zapalniczki lub OBD. Zamontowany w nim moduł GPS pozwala na stałe przekazywanie danych do systemu e-TOLL i SENT.

Dzięki temu za pomocą jednego narzędzia możesz spełnić od razu dwa obowiązki:

 • ten związany z opłatami za przejazd płatnymi odcinkami dróg,
 • ten wymagający monitorowania towarów wrażliwych.

Wykorzystanie OBU jest najwygodniejszą opcją, ponieważ nie wymaga od kierowcy obsługi aplikacji w czasie jazdy. Jest też ono odporne na awarie czy przerwy w łączności charakterystyczne dla narzędzi działających online.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły