styczeń 28, 2023
Artykuły

Posiadasz flotę pojazdów? Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w monitoring GPS!

Zarządzenie flotą pojazdów nie jest łatwym zadaniem. Zorganizowanie transportu w taki sposób, by był wykonywany na czas, a przy tym generował jak najniższe koszty to spore wyzwanie, wymagające doskonałej organizacji. Urządzenia do monitorowania pojazdów mogą w tym pomóc. Sprawdź, jakie funkcjonalności oferują i w jaki sposób mogą wesprzeć działanie Twojej firmy. 

Monitoring GPS floty – na czym to polega?

Monitoring floty samochodowej pozwala na stały nadzór nad przebiegiem transportu. Dzięki temu firma może zwiększyć:

  • wydajność,
  • terminowość dostaw,
  • poziom bezpieczeństwa pracowników i ładunku w trasie.

Jak to wygląda w praktyce? Monitoring GPS floty polega na umieszczeniu w pojazdach nadajników, które do odbiornika przesyłają dane o położeniu samochodu. Jednak to nie wszystko. Nowoczesne systemy pozwalają na monitorowanie znacznie większej liczby parametrów niż sama lokalizacja auta.

Zobacz, jakie funkcjonalności oferują urządzenia do monitorowania pojazdów.

Śledzenie trasy przejazdu

Nadajnik w sposób ciągły wysyła do odbiornika dane dotyczące pozycji konkretnego samochodu. Można na bieżąco sprawdzać, gdzie znajdują się poszczególni kierowcy. Dzięki temu zaplanowanie trasy jest łatwiejsze i bardziej opłacalne. Można na przykład od razu skierować pracownika do kolejnej lokalizacji, jeśli kończy kurs w jej pobliżu. Monitoring floty samochodowej eliminuje więc ryzyko tak zwanych pustych przejazdów, a dodatkowo pozwala efektywniej planować przebieg transportu.

Monitorowanie pracowników

Podejrzewasz, że kierowcy nie realizują swojej pracy rzetelnie, na przykład w czasie godzin pracy wykonują prywatne przejazdy? Monitoring floty GPS pozwoli Ci wyeliminować to zjawisko. Możesz również sprawdzić, jaki mają styl jazdy, czy nie przekraczają dopuszczalnej prędkości oraz czy stosują zasady ekologicznej jazdy. Pamiętaj jednak, że montaż nadajnika GPS zawsze wymaga poinformowania o tym kierowcy.

Samochody na wiadukcie

Nowoczesne systemy GPS służące do monitorowania floty mają wiele funkcjonalności, które można dobrać do swoich potrzeb. Możesz dzięki nim kontrolować aktualną pozycję pojazdu, pracę kierowców czy zużycie paliwa. To pozwoli Ci usprawnić pracę twojej firmy i zaoszczędzić.

Kontrola zużycia paliwa

Wydatki na paliwo stanowią główny koszt prowadzenia działalności transportowej, szczególnie przy obecnych cenach benzyny i oleju napędowego. Kontrolowanie wysokości spalania jest zatem bardzo przydatną funkcją systemu monitoringu floty samochodowej. Nie tylko dowiesz się, jak wysokie koszty generuje konkretny pojazd, ale również upewnisz się, że podczas jazdy nie występują straty paliwa. Mogą być one związane na przykład z nieuczciwym działaniem kierowcy lub z kradzieżą na postojach.

Ochrona przed kradzieżą

Samo zastosowanie systemu monitoringu floty GPS nie zapobiegnie kradzieży pojazdu, jednak może okazać się bardzo pomocne w odzyskaniu utraconego auta i ładunku. Nadajniki są zwykle montowane w niewidocznych miejscach, dlatego złodziej nie znajdzie ich tak łatwo. Dzięki temu możesz mieć stały dostęp do lokalizacji skradzionego pojazdu i przekazać ją policji. W ten sposób szanse jego odzyskania znacząco rosną.

Co istotne, decydując się na instalację systemu do lokalizacji floty, nie musisz korzystać ze wszystkich wymienionych tutaj funkcjonalności. Możesz dobrać je do swoich potrzeb. Jeśli na przykład nie interesuje Cię kontrolowanie poziomu spalania, nie musisz za nie płacić. Jeśli natomiast działasz w branży transportu chłodniczego lub ciężkiego, możesz skorzystać z rozwiązań przygotowanych właśnie dla takich branż. Mogą to być czujniki temperatury w chłodni i inne funkcje.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły