kwiecień 21, 2024
Aktualności Ciekawostki

GPS kluczem do znalezienia drogi

Poruszanie się po drogach w naszym kraju nie zawsze jest proste, między innymi z uwagi na ich stan, jak również przepustowość. Mniej doświadczeni kierowcy siłą rzeczy są też słabiej zorientowani i z tego tytułu mogą popełniać błędy – wybierając chociażby niewłaściwe trasy. Dobra mapa samochodowa Polski okazuje się więc niezbędna, dziś jednak przybiera ona zupełnie inną formę aniżeli kiedyś. Minęły czasy, kiedy po drogach poruszaliśmy się z drukowaną automapą, choć trzeba sobie jasno powiedzieć, że tradycjonalistów w tej kwestii nie brakuje. Tyczy się to najczęściej tych osób, które egzamin na prawo jazdy zdały wiele lat temu.

Zdecydowana większość kierowców, szczególnie tych z młodszego pokolenia, wybiera jednak inne rozwiązania – dużo bardziej nowoczesne. Chodzi o elektroniczne nawigacje GPS, które nie tylko ustalą naszą pozycję względem mapy, ale też poprowadzą nas do celu bez ryzyka błędu. Tacy dostawcy usług jak NaviExpert mogą liczyć na spore zainteresowanie, zwłaszcza że mapa samochodowa Polski instalowana w nawigacjach cechuje się kapitalną precyzją. Atlasy drogowe muszą w takim układzie odejść do lamusa, tym bardziej, że nigdy nie będą tak precyzyjne jak cyfrowe narzędzia oddawane dziś w ręce kierujących pojazdami.

Im więcej informacji, tym lepiej

Co decyduje o dokładności automapy, stanowiącej „serce” każdej nawigacji GPS? Najważniejsze jest to, aby była ona aktualna. Musi uwzględniać strukturę sieci dróg jaka w danym momencie funkcjonuje. Warto, aby naniesiono na nią wszelkie ważne dla kierowcy punkty, skrótowo określane jako POI. Zawierają się w nich między innymi stacje benzynowe, miejsca postojowe przy autostradach i trasach szybkiego ruchu czy też lokale gastronomiczne. Mapa samochodowa Polski także jest w takie elementy bogata.

Technologiczne udogodnienia dla kierowcy

Fakt, że drogi w naszym kraju są coraz nowocześniejsze nie umyka uwadze twórcom map. Specjaliści czołowych dostawców map do nawigacji, jak wspomniana już marka NaviExpert, systematycznie pracują nad aktualizowaniem tras. Oprócz tego ogromnym walorem są również systemy zbierania informacji  o natężeniu ruchu, dzięki którym kierowcy z GPS-em w aucie mogą w czasie rzeczywistym otrzymywać powiadomienia o opóźnieniach i korkach. Tym samym mogą na przykład skorygować sposób, w jaki chcieli pierwotnie dotrzeć do wyznaczonego punktu, a nawigacja skieruje ich na alternatywną trasę. Ciężko nie uznać takiego udogodnienia za użyteczne. Pojawia się ich znacznie więcej, co dla posiadaczy GPS-ów stanowi świetną wiadomość.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły