lipiec 24, 2024
Artykuły

Inspekcja używanego samochodu przed zakupem

Zakup samochodu to ogromne przeżycie dla każdego kierowcy. Nie ma znaczenia, czy kupujemy auto za kilka czy kilkadziesiąt tysięcy złotych – zawsze zależy nam na tym, aby transakcja była opłacalna, a zakupiony pojazd posłużył nam dobrze przez wiele lat. Choć na portalach ogłoszeniowych znajdziemy mnóstwo ogłoszeń dotyczących sprzedaży samochodu, tylko niektóre z nich warte są naszej uwagi. Na co uważać podczas inspekcji samochodu przed kupnem? Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Gdzie szukać pomocy, jeżeli nie mamy w otoczeniu zaufanego mechanika?

Inspekcja samochodu przed kupnem – na co zwrócić uwagę?

Dobry fachowiec jest w stanie dokonać wstępnej weryfikacji pojazdu już na podstawie treści ogłoszenia i krótkiej rozmowy ze sprzedawcą. Dla “przeciętnego Kowalskiego” ważna powinna być ilość podanych informacji oraz nastawienie sprzedającego. Jeżeli w treści ogłoszenia nie jest podany numer VIN pojazdu, warto poprosić o jego podanie podczas rozmowy telefonicznej. Jeżeli potencjalny sprzedawca będzie nas zbywał lub ponaglał, zapewniając, że ma “pięciu innych klientów zainteresowanych pojazdem” – najlepiej dać sobie spokój, gdyż niemal na pewno mamy do czynienia z osobą, której intencje są nie do końca czyste.

Jeżeli jednak na etapie rozmów wszystko wydaje się w porządku, wówczas możemy przejść do oględzin pojazdu na żywo. W trakcie spotkania zwróćmy uwagę na stan lakieru i opon, oryginalność szyb czy poziom zużycia wyposażenia. Ponadto bezwzględnie należy dokonać kontroli komory silnika i bagażnika oraz przeprowadzić jazdę testową, która pozwoli nam ocenić sprawność układów w pojeździe. Wszystkie te czynności wymagają jednak mniejszego lub większego doświadczenia. Co zrobić jeśli stoimy przed zakupem pierwszego auta i nie mamy w naszym otoczeniu bliskiej osoby, która pomoże nam dokonać kontroli przed zakupem?

Sięgnij po poradę fachowca

Wiele warsztatów w naszym kraju oferuje obsługę profesjonalnego sprawdzenia samochodu przed kupnem. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że rzadko pojazd, którym jesteśmy zainteresowani znajduje się w naszej rodzinnej miejscowości. Wybierając się kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset kilometrów nie mamy pewności, co do kompetencji lokalnego mechanika, a my możemy stracić bardzo dużo czasu na oględzinach auta, którego finalnie wcale nie kupimy.

Na szczęście na rynku działają firmy, takie jak MotoControler. Dla fachowców tej marki inspekcja używanego samochodu przed zakupem to tzw. bułka z masłem. Dzięki rozbudowanej sieci partnerów firma działa na terenie całego kraju, zapewniając najwyższą jakość usług. W ciągu ostatniej dekady mechanicy MotoControler sprawdzili ponad 10 000 samochodów. Co oferuje marka?

Do dyspozycji są cztery pakiety usług. Każdy z nich zawiera wnikliwą analizę ogłoszenia oraz sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN. Jeśli fizyczne sprawdzenie danego samochodu nie będzie rekomendowane – wówczas firma może bezpłatnie zaproponować inne auto. Podczas oględzin fachowcy MotoControler dokonają m.in. pomiaru grubości lakieru, kontroli oryginalności szyb czy sprawdzenia stanu opon. Następnie odbywa się kontrola wnętrza i oświetlenia, a także analizowany jest stan komory silnika. Jazda testowa obejmuje sprawdzenia przyspieszenia, układu kierowniczego, zawieszenia, skrzyni biegów i układu hamulcowego. Na podstawie inspekcji samochodu przed kupnem przygotowywany jest wnikliwy raport wraz fotorelacją oraz rekomendacją czy pojazd jest wart zakupu. Inwestując zaledwie kilkaset złotych możemy uniknąć sytuacji, w której stracimy mnóstwo czasu i pieniędzy na naprawę ukrytych usterek lub co gorsza, kupimy pojazd całkowicie nienadający się do jazdy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły