listopad 21, 2024
Artykuły

Jak karty paliwowe pomagają w realizacji polityki CSR w firmach?

Polityka CSR dotyczy stosowanych w korporacjach i małych i średnich przedsiębiorstwach praktyk biznesowych, aby uwzględniały one ekologiczne, społeczne i etyczne wymiary prowadzenia działalności gospodarczej. Będą to więc działania, których celem jest m.in. poprawa warunków pracy i zminimalizowanie wpływu na środowisko. Pomocne w tym są karty paliwowe.

O zrównoważonym rozwoju powinny myśleć wszystkie firmy niezależnie od wielkości – zarówno małe jak i większe przedsiębiorstwaPrzyjrzyjmy się dokładniej temu, jak dzięki nim wspierana jest polityka CSR.

Wpływ kart paliwowych na zrównoważony rozwój firm — przegląd korzyści CSR

Karty flotowe są narzędziami, z których korzysta większość firm dysponujących własnymi samochodami. Jednym z ich atutów jest możliwość uzyskania preferencyjnych cen paliwa na stacjach paliwowych dostawcy. Karty paliwowe pozwalają zwiększyć oszczędności związane z zakupem paliwa, co jest szczególnie widoczne, jeśli pojazdów w firmie jest więcej i pokonują one długie trasy.

Kolejną zaletą jest to, że karty paliwowe dla mniejszych i większych firm ułatwiają kontrolę nad wydatkami. Kierowcy nie muszą nosić przy sobie gotówki, ani płacić za paliwo kartą kredytową. Nie muszą też zbierać paragonów. Z kartą flotową dostają limit kredytowy, który pozytywnie wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa. Wszystkie informacje na temat transakcji są na internetowym portalu, a właściciel firmy może szybko prześledzić wydatki i kontrolować, jakie jest zużycie paliwa. Polityka CSR  dotyczy również promowania efektywności energetycznej, a także redukcję śladu węglowego. I tutaj również karta paliwowa dla małej firmy lub większego przedsiębiorstwa może okazać się wsparciem.

Innowacyjne rozwiązania w zarządzaniu flotą dzięki kartom paliwowym

Chociaż najczęściej właśnie z tym się kojarzą, to karty paliwowe są narzędziem, które będzie ułatwiać nie tylko zakup paliwa. Jak już wspomnieliśmy, firmy posiadające floty mogą dzięki nim łatwiej kontrolować koszty. Każdy z kierowców ma swoją kartę paliwową, co pozwala na analizę tego, jakie jest zużycie paliwa w poszczególnych samochodach. Na tej podstawie można na przykład optymalizować wydatki i eliminować złe nawyki podczas jazdy. Karty paliwowe ułatwiają planowanie tras i wybór tych najkrótszych, co przekłada się na oszczędność czasu i paliwa. Dane z karty paliwowej można analizować w połączeniu z telematyką zainstalowaną w pojeździe i w ten sposób wychwytywać nadmierne zużycie paliwa bądź fraudy. Edukacja kierowców prowadzi do bardzo pozytywnych wyników w oszczędnej i bezpiecznej jeździe.

CSR w firmach z flotą — analiza roli kart paliwowych

Jak widać niosą dla przedsiębiorstw wiele korzyści. Dzięki temu, że można monitorować, jakie jest zużycie paliwa i na jakim poziomie jest emisja CO2, firmy mają możliwość większej kontroli i szybszej zrealizacji swoich celów. Łatwe gromadzenie i przetwarzanie danych dotyczących tras, wydatków i zapotrzebowania na paliwo, przedsiębiorcy podejmują świadome decyzje.

Analizy pomagają zdiagnozować, w jakich obszarach warto wdrożyć zmiany i zwiększyć efektywność operacyjną. Redukcja emisji gazów cieplarnianych jest jednym z wyzwań dla flot na najbliższe lata. Firmy muszą więc szukać innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym będą w stanie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na samochody elektryczne i na paliwa alternatywne, ale oprócz tego wsparciem są właśnie karty paliwowe i programy wspierające dekarbonizację flot.

Podsumowanie

Karty paliwowe są popularnym rozwiązaniem we wszystkich firmach dysponujących flotą pojazdów. Pozwalają zwiększyć efektywność i rentowność, a także wspierają prowadzenie działalności zgodnie z założonymi celami polityki CSR.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły