czerwiec 25, 2022
Artykuły

Jak korzystnie wziąć kredyt na auto? Prześwietlamy różne formy finansowania

Jeśli chcesz nabyć samochód, wcale nie musisz posiadać gotówki. Oferta banków jest na tyle bogata, że każdy znajdzie kredyt dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań. Możesz zdecydować się na standardowe finansowanie lub skorzystać z innych jego form. Poznaj dostępne opcje kredytowe i sprawdź, która jest najbardziej opłacalna dla ciebie.

Kredyty samochodowe to szansa na zakup fabrycznie nowego pojazdu. Takie rozwiązanie może być korzystne – szczególnie, jeśli trafisz na ofertę kredytową dostępną na atrakcyjnych warunkach finansowych. Biorąc pod uwagę różne formy finansowania, masz szansę skorzystać z propozycji najlepiej wpisujących się w twoje oczekiwania.

Opcja 1: kredyt standardowy

Kredyt standardowy jest klasyczną formą kredytowania. Jego istotą jest rozłożenie całości zobowiązania na miesięczne raty, które wyliczane są w oparciu o cenę auta powiększoną o odsetki i inne koszty pozaodsetkowe oraz czas trwania finansowania.

Okres kredytowania waha się w szerokich granicach: od 12 miesięcy do nawet 96 miesięcy. Dzięki temu kredytobiorca może zdecydować, czy chce szybko spłacić zobowiązanie (wiąże się to z wyższymi ratami), czy też zamierza płacić niższe raty przez dłuższy czas.

Po uregulowaniu zobowiązania pojazd staje się własnością kredytobiorcy.

Opcja 2: kredyt z ratą balonową

Kredyt z ratą balonową nie jest standardową formą finansowania. Jej innowacyjność polega na nieco innym wyliczaniu miesięcznej raty, co przekłada się na możliwość uzyskanie dużo niższych kwot. Istotą kredytu balonowego jest spłacanie niskich rat przez niemal cały okres finansowania. Charakterystyczna jest też ostatnia rata (tzw. balonowa), która może stanowić nawet 40% wartości pojazdu, ale istnieje kilka wariantów jej uregulowania:

  • sprzedaż pojazdu dilerowi, co pozwala na uregulowanie ostatniej raty i poniesienie kosztów wkładu własnego kolejnego kredytu,
  • spłata z własnych środków,
  • skorzystanie z finansowania na korzystnych warunkach.

Przykładem kredytu balonowego jest Kredyt niższych rat Easy w Toyota Banku (RRSO 7,86%). Na jego korzyść przemawia m.in. niska miesięczna rata oraz możliwość wymiany pojazdu bez konieczności angażowania środków własnych.

W tym przypadku kredytobiorca może być jedynie użytkownikiem pojazdu lub jego właścicielem (po uregulowaniu raty balonowej).

Opcja 3: kredyt 50/50

Kredyt 50/50 stanowi rodzaj kredytu jednoratowego. Jego istotą jest wysoka wpłata własna – na poziomie 50% wartości pojazdu. Należy ją uzupełnić jedną ratą wynoszącą pozostałe 50% wartości samochodu po upływie 12 miesięcy.

Którą formę finansowania wybrać?

To, jaką formę kredytu wybierzesz, zależy wyłącznie od twoich oczekiwań i sytuacji materialnej.

Warto jednak wiedzieć, że:

  • standardowy kredyt bywa opcją najdroższą,
  • kredyt 50/50 będzie korzystny, jeśli dysponujesz sporą gotówką na start,
  • kredyt balonowy świetnie sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na niskich ratach.

Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, porównaj szczegóły ofert. Sprawdź, ile będą cię kosztować poszczególne formy finansowania i jakimi kryteriami sugerują się banki przy udzielaniu kredytów.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły