luty 21, 2024
Artykuły

Jak ubezpieczyciele manipulują kosztorysem naprawy auta, a co za tym idzie – odszkodowaniem?

Kosztorys naprawy samochodu to kluczowy dokument po kolizji lub stłuczce, mający na celu określenie wysokości odszkodowania. Choć prawo nie narzuca terminu, w którym musi być sporządzony tego dokumentu, to ubezpieczyciele wysyłają rzeczoznawcę samochodowego zazwyczaj około 7 dni po zgłoszeniu szkody.

Jak przebiega likwidacja szkody? 

Po dokładnych oględzinach, rzeczoznawca przygotowuje oficjalną ekspertyzę naprawy pojazdu, którą przesyła do poszkodowanego około 10 dni od zgłoszenia szkody. Następnie następuje wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu. 

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciele rezygnują z wysłania rzeczoznawcy, próbując oszacować wartość naprawy auta na podstawie otrzymanych od poszkodowanego fotografii. Niestety, taka praktyka zazwyczaj prowadzi do zaniżenia odszkodowania.

Zaniżenia na kosztorysie naprawy samochodu

W celu zminimalizowania kosztów naprawy auta, ubezpieczyciele stosują różnorodne praktyki, które mogą wpływać na rzetelność kosztorysu. Oto kilka z tych nieuczciwych praktyk. 

Zaniżenie stawki za roboczogodzinę pracy mechanika

Kosztorys naprawy samochodu powinien rzetelnie określić stawkę za pracę mechaników. Niestety, często rzeczoznawcy wpisują zaniżone koszty roboczogodzin fachowców, obniżając ilość godzin koniecznych do naprawy auta lub stosując zaniżoną stawkę roboczogodziny.

Pominięcie prac poprzedzających lakierowanie

Przed nałożeniem nowej warstwy lakieru, lakiernik musi wykonać szereg prac, takich jak szpachlowanie, szlifowanie czy usuwanie korozji. Niestety, rzeczoznawcy często pomijają te prace w kosztorysie, co wpływa tylko na koszt lakierowania.

Stosowanie zamienników zamiast oryginalnych części

Ubezpieczyciele mają obowiązek przywrócić pojazd do stanu sprzed wypadku, co obejmuje stosowanie oryginalnych części. Niestety, rzeczoznawcy często wpisują tanie zamienniki zamiast oryginalnych części, co znacznie obniża wartość kosztorysu i wartość samego pojazdu.

Nie musisz samodzielnie walczyć z ubezpieczycielem 

W sytuacji kolizji czy stłuczki, poszkodowani często stają przed wyzwaniem negocjacji z ubezpieczycielem w celu uzyskania sprawiedliwego odszkodowania. Niemniej jednak, istnieje alternatywne rozwiązanie, które pozwala uniknąć samodzielnej walki o uczciwe świadczenie – mianowicie, korzystanie z opcji dopłaty do odszkodowania.

Dopłata do odszkodowania to strategia, która daje poszkodowanym możliwość skorzystania z pomocy profesjonalistów w dochodzeniu swoich roszczeń. Firmy specjalizujące się w obszarze odszkodowań za szkody komunikacyjne oferują od razu wypłatę dodatkowych środków, a sami w późniejszym czasie walczą z ubezpieczycielem. 

Poszkodowani, zamiast samodzielnie zmagać się z trudnościami negocjacyjnymi, powinni rozważyć skorzystanie z usług firm oferujących dopłatę do odszkodowania. To efektywne i wygodne rozwiązanie, które pozwala skoncentrować się na ważnych kwestiach, zapewniając jednocześnie profesjonalne wsparcie w uzyskaniu sprawiedliwego odszkodowania.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły