czerwiec 8, 2023
Ciekawostki

Jak sprawdzić numer VIN?

142184293364252700

Kupując auto każdej liczącej się marki możemy być pewni istnienia numeru VIN, charakterystycznego tylko dla danego pojazdu. Nie każdy kierowca jest świadomy jego istnienia, a jeszcze mniej z nich zna dokładną jego definicję i wie za co odpowiada. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim kluczowym aspektom i zdefiniujmy VIN, aby każdy z kierowców, a także każda z osób kupujących pojazd, zdawała sobie sprawę czym ten numer jest i czego można się dowiedzieć o pojeździe dzięki niemu. Jak sprawdzić numer VIN?

Czym jest numer VIN?

Skrót VIN pochodzi z języka angielskiego i oznacza Vehicle Identification Number. Numer identyfikacji pojazdu. Jak sprawdzić numer VIN? Już samo rozszyfrowanie skrótu daje pełniejszy obraz sytuacji i łatwiej sobie wyobrazić czym VIN po prostu jest. To unikalny numer, którym opatrzony jest każdy pojazd wyprodukowany na świecie. Zarówno samochody osobowe, ciężarowe, motocykle czy autobusy posiadają go i za jego pomocą można je identyfikować. Usystematyzowanie zapisów przyszło na początku lat 80tych ale wciąż mamy do czynienia z amerykańską i europejską wersją. Kupując samochód w Polsce, o ile nie sprowadzamy czegoś na specjalne zamówienie zza Oceanu, będziemy mieli do czynienia z europejskim numerem VIN składającym się z siedemnastu znaków.

Jak znaleźć numer VIN?

Skoro VIN posiada każde auto, to musi on być integralną częścią tegoż samochodu. Producenci różnych marek umieszczają go w różnych miejscach, zatem trudno wskazać jednoznacznie gdzie on się znajduje w samochodzie, ale sprawa wygląda już dużo prościej w przypadku dokumentów samochodowych. Numer VIN znajduje się w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E oraz w dokumentach serwisowych pojazdu. Jak sprawdzić numer VIN? Jeżeli natomiast zaistnieje konieczność zlokalizowania numeru VIN w samy pojeździe oto potencjalne miejsca gdzie może się on znajdować:

  • Pod maską w bezpośrednim sąsiedztwie silnika

  • Na podłodze w kabinie

  • W bagażniku

  • Na progu

  • Na kolumnie przedniego zawieszenia

  • Na desce rozdzielczej

Jeżeli mimo prób takiego numeru zlokalizować nie sposób w wymienionych miejscach, najlepiej skorzystać z pomocy stacji serwisowej lub salonu sprzedającego dane marki samochodów.

Jak zbudowany jest numer VIN?

Siedemnaście znaków ułożonych w ciągu należy interpretować w trzech grupach. Jak sprawdzić numer VIN? Trzy pierwsze znaki określają producenta pojazdu. Dokładne skróty oznaczające markę można znaleźć w Internecie. Sześć kolejnych znaków określa z jakiego typu pojazdem mamy do czynienia. Osiem ostatnich znaków to dane o produkcji pojazdu takie jak rok produkcji i oznaczenie fabryki, w której pojazd powstał.

Do czego potrzebny jest numer VIN?

Nadrzędnym celem jest identyfikacja pojazdu, gdyż każdy numer jest unikalny. Jak sprawdzić numer VIN? Dzięki numerowi VIN można uzyskać dostęp do historii serwisowania pojazdu, pod jednym jednak warunkiem. Pojazd musi być serwisowany na autoryzowanej stacji, której pracownik wprowadzi dane o naprawie do centralnego systemu, w którym można to sprawdzić. Jeżeli samochód naprawiany był „tuż za rogiem” u znajomego mechanika, szanse na poznanie dokładnej historii napraw są niewielkie.

Jest jednak obszar, w którym numer VIN staje się wręcz niezastąpiony. Jak sprawdzić numer VIN? Chodzi o kradzieże samochodów. Jeżeli auto było skradzione, taka informacja będzie dostępna i jawna dzięki numerowi VIN właśnie. To za sprawą jego unikalnego charakteru, zatem każdy kupujący, który nie jest do końca przekonany o uczciwości transakcji powinien skorzystać z tej możliwości aby numer VIN zweryfikować. Sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia chętnie sam wskaże numer VIN i nie będzie miał nic przeciwko jego sprawdzeniu. Więcej porad i informacji o wszelkich innych zagadnieniach motoryzacyjnych znajdziecie Państwo na stronie www.teamtotal.pl .

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły