lipiec 24, 2024
Tuning

Jak wypełnić wniosek o prawo jazdy?

Umiejętność prowadzenia samochodu jest w dzisiejszych czasach bardzo cenna i dobrze postrzegana. Zdarza się często, że na posiadane uprawnienia uwagę zwracają pracodawcy. Nie można przy tym zapominać, że prawo jazdy daje też po prostu wygodę. Zanim jednak odbierzesz upragnioną plakietkę i będziesz mógł usiąść za kółkiem, czeka Cię wypełnianie formalności. Jedną z nich jest złożenie pisma o wydanie prawa jazdy. Zobacz, jak poprawnie uzupełnić wniosek o prawo jazdy!

Wniosek o prawo jazdy: kiedy i gdzie można go złożyć?

Wbrew pozorom, wniosek o wydanie prawa jazdy to nie dokument, który wypełniasz po ukończonym kursie i zdanym egzaminie. Taki formularz musisz uzupełnić przed przystąpieniem do szkolenia. Odpowiedni wzór znajdziesz w wydziale komunikacji, ale jeszcze szybszą i wygodniejszą opcją będzie pobranie wniosku ze strony internetowej: https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/wniosek-o-wydanie-prawa-jazdy/.

Złożony w urzędzie wniosek jest podstawą do utworzenia PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Oprócz wypełnionego formularza, do wydziału komunikacji musisz dostarczyć również wskazane dokumenty (m.in. dowód opłaty i orzeczenie lekarskie). Po 2 dniach otrzymasz PKK, dzięki czemu będziesz mógł zapisać się do wybranej szkoły jazdy. Po zdanym egzaminie zostanie już jedynie uiszczenie stosownych opłat oraz odebranie prawa jazdy. Zdarza się, że niektóre szkoły oferują złożenie dokumentów w Twoim imieniu, co wiąże się z koniecznością wystawienia pełnomocnictwa.

Jak złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy?

Wypełnienie wniosku o prawo jazdy jest stosunkowo proste.} Na górze karty podajesz dane Urzędu Miejskiego/Starostwa Powiatowego. W części A wpisujesz dane personalne. Sekcję B wypełniasz tylko wtedy, gdy wymieniasz prawo jazdy lub chcesz uzyskać wtórnik. Jeśli wniosek będziesz składać po raz pierwszy, w części C zaznacz a) oraz wskaż kategorię.

Podobnie będzie w przypadku punktu E – tutaj zakreśl opcje a), b) i c), a opcjonalnie również d). Konieczne będzie też zaznaczenie w punkcie G okienek 1, 2, 3, 4, 5 i 6, a także wypełnienie oświadczenia o miejscu zamieszkania i złożenie podpisu. Kolejną ze stron uzupełnia urząd, dlatego pozostaw ją pustą.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły