grudzień 8, 2022
Ciekawostki

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

zabezpieczenie-przed-kradzieza

Niejednokrotnie, zostawiając swoje auto na parkingu, zastanawiamy się, czy po powrocie zastaniemy je w tym samym miejscu. Przed takim stresem i ryzykiem możemy się w znacznym stopniu zabezpieczyć. Poziom i charakter zabezpieczeń kradzieżowych pojazdu jest bardzo zróżnicowany. Najogólniej możemy je podzielić na – określane umownie – techniczne i finansowe. W tej drugiej kategorii na pierwszym miejscu powinniśmy umieścić ubezpieczenia komunikacyjne.

Zabezpieczenia techniczne, to wszelkiego typu alarmy, immobilisery, monitoring GPS i skrzyni biegów itp. Finansowe zaś, to przede wszystkim ubezpieczenie autocasco (AC), które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w ramach dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Zabezpieczenia techniczne

Niektóre z zabezpieczeń technicznych producenci samochodów montują już w standardzie wyposażenia pojazdu. Mowa tutaj o immobiliserze, którego zasada działania polega na braku możliwości włączenia zapłonu bez oryginalnych kluczyków. Taka sama popularność dotyczy także alarmów. Na rynku możemy spotkać alarmy:

•obwodowe – reagujące wyłącznie na otwarcie drzwi lub bagażnika pojazdu,

•obwodowo-pojemnościowe – dodatkowo reagujące na ruch wewnątrz pojazdu.

Kolejnym zabezpieczeniem może być blokada skrzyni biegów. Urządzenie to, blokując dźwignię do zmiany biegów, uniemożliwia jazdę do przodu (złodziej może odjechać autem tylko do tyłu).

Powyższe, najpopularniejsze i stosowane od lat zabezpieczenia, są obecnie wspierane coraz nowocześniejszymi rozwiązaniami. Należą do nich m.in.:

•ukryte wyłączniki zapłonu,

•monitoring za pomocą GPS.

Trzeba przy tym jednak pamiętać, iż towarzystwa ubezpieczeniowe akceptują jedynie certyfikowane urządzenia zabezpieczające.

Zabezpieczenia ze strony ubezpieczyciela

Głównym zabezpieczeniem przed kradzieżą, oferowanym przez firmy ubezpieczeniowe w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych, jest dobrowolne autocasco (AC). Trzeba jednak pamiętać, iż podstawowe pakiety AC nie zawsze pozwalają na wypłatę odszkodowania w razie kradzieży całości lub części pojazdu. Umożliwiają one jedynie naprawy pojazdu po kolizji lub szkodzie spowodowanej przez nas samych lub osoby trzecie, a także w wyniku działania sił wyższych. Jeśli chcemy zatem zabezpieczyć się przed kradzieżą, powinniśmy wykupić rozszerzony wariant AC. Zakres ochrony oferowanej w ramach tego ubezpieczenia można sprawdzić u profesjonalnych doradców ubezpieczeń lub bezpośrednio w oddziałach towarzystw ubezpieczeniowych (najwygodniej jest zrobić to online, obliczając składkę z wykorzystaniem kalkulatorów ubezpieczycieli). Warto przy tym korzystać z usług znanych i solidnych ubezpieczycieli, takich jak Aviva. Takie podejście zapewni nam bezstresową i szybką likwidację szkody kradzieżowej.

Co ważne, opcja taniego ubezpieczenia AC nie zawsze idzie w parze z jego jakością. Zazwyczaj bowiem mniejsza składka oznacza dla nas pewne ograniczenia w odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może to być na przykład tzw. udział w szkodzie (określony procentowo lub wartościowo). Jest to ta część wartości szkody, którą klient firmy ubezpieczeniowej zobowiązuje się pokryć w sytuacji jej wystąpienia.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. bodyrox says:

    Witam, ciekawy artykuł. Jakiś czas temu próbowałem sam wybrać odpowiednie ubezpieczenia AC dla siebie i zgodzę się z Twoim zdaniem, że niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością ubezpieczenia. Warto więc wybrać dobre i sprawdzone towarzystwo ubezpieczeniowe, tym bardziej, że poprzez AC zabezpieczamy w głównej mierze własny interes.
    W ostateczności skorzystałem z oferty agenta, który w bardo dobrze uzasadnił mi korzyści płynące właśnie z tego ubezpieczyciela.

Komentarz są wyłączone.