marzec 5, 2024
Aktualności

Jak zaoszczędzić na sprowadzeniu samochodu z zagranicy?

car service, repair, maintenance and people concept - mechanic man with laptop computer making system diagnostic at workshop

Decydując się na zakup auta używanego zastanawiamy się nad kanałem pozyskania pojazdu. Wybór często pada na sprowadzenie auta z zagranicy. Rozwiązanie to ma zarówno pozytywne strony, jak i negatywne. Osoby, które sprowadzają auto szukają przede wszystkim oszczędności.

Zadbaj o to, aby otrzymać niezbędne dokumenty

Procedura sprowadzenia samochodu z zagranicy dzieli się na wiele etapów. Cały proces jest niestety kosztowny i czasochłonny. Jeżeli odnalazłeś interesujący Cię egzemplarz, czas przejść do formalności.

Zadbaj o wszelkie dokumenty związane z zakupem samego pojazdu. Po uzgodnieniu ceny koniecznie sporządź ze sprzedającym stosowną umowę kupna-sprzedaży. Oprócz umowy, aby dokonać rejestracji musisz posiadać niezbędne, dwa dokumenty :

  • kartę pojazdu, w której będzie wnikliwie opisana historia danego samochodu,

  • dowód rejestracyjny kupowanego samochodu.

Dokumenty te powinieneś otrzymać od sprzedającego. Jeżeli tak się nie stało, poproś go o przekazanie wszelkiej dokumentacji związanej z pojazdem.

Przygotowanie do wyjazdu z kraju

Wydawać by się mogło, że na tym etapie możemy wrócić zakupionym autem do Polski. Wszystko jednak zależy od tego, czy samochód jest zarejestrowany w danym kraju. Jeżeli okaże się, że auto nie jest zarejestrowane – czynność ta należy do Ciebie. W przeciwnym razie możesz przyjechać nim do kraju.

Wraz z otrzymanymi od sprzedawcy dokumentami musisz zgłosić się do właściwego urzędu komunikacji. Możliwych form rejestracji jest kilka, ale zdecydowanie najkorzystniejszą jest zarejestrowanie samochodu tymczasowo. Polega to na tym, że właściciel pojazdu dokonuje rejestracji i ubezpieczenia OC na określony czas. W przypadku szybkiego wyjazdu okres 5 dni w zupełności wystarczy na spokojny powrót do Polski.

Dopełnianie formalności związanych z rejestracją w Polsce

Przed dokonaniem rejestracji sprowadzonego samochodu w Polsce musimy niestety dopełnić wielu formalności. Urzędów, które musimy odwiedzić jest wiele, w związku z czym proces przygotowania do rejestracji wymaga czasu.

W pierwszej kolejności swoje kroki powinniśmy pokierować do tłumacza przysięgłego. Jako, iż mamy do czynienia z dokumentami, ich tłumaczenia musi dokonywać osoba do tego oddelegowana. Wybór tłumacza zależy od Ciebie, nie kieruj się jednak stawkami, ponieważ są one na ogół bardzo zbliżone do siebie.

W ciągu 14 dni od sprowadzenia pojazdu właściciel ma obowiązek złożyć w Urzędzie Celnym deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego. UC musi być odpowiedni dla miejsca zamieszkania danej osoby. Po otrzymaniu deklaracji, Urząd Celny wylicza dokładną wartość akcyzy, którą jesteśmy zobowiązani zapłacić. Wysokość tego podatku możemy już wcześniej oszacować, ponieważ stawki akcyzowe wynoszą :

  • 3,1% wartości samochodu z silnikiem o pojemności do 2000 ccm,

  • 18,6% wartości samochodu z silnikiem powyżej 2000 ccm.

Kwota akcyzy może być jednak wyliczana na podstawie Eurotaxu. Dzieje się tak w momencie, gdy kwota na przedstawionym dokumencie sprzedaży jest zbyt niska. Akcyzę opłacić musimy w ciągu 30 dni, następnie zwracamy się do UC o wydanie potwierdzenia wpłynięcia pieniędzy.

Aby sprowadzony pojazd mógł legalnie poruszać się po polskich drogach konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego. Jest to standardowy, okresowy przegląd, który ma na celu wskazanie ewentualnych usterek, lub natychmiastowe dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego. Wybór stacji diagnostycznej stoi po stronie właściciela. Ważne jest, aby otrzymać stosowne zaświadczenie o przebytym przeglądzie.

Jeżeli sprowadzamy auto z terenu Unii Europejskiej jesteśmy zwolnieni z opłacenia podatku VAT. Mimo to Urząd Skarbowy musimy również odwiedzić celem nabycia zaświadczenia o tym, że jesteśmy zwolnieni z tego przywileju. W Urzędzie Skarbowym odpowiednim dla miejsca zamieszkania składamy wypełniony formularz VAT – 24. Wystawienie zaświadczenia niesie za sobą pewne koszty, dlatego warto na tę ewentualność się przygotować.

Ostateczna rejestracja sprowadzonego samochodu

Jeżeli udało Ci się przebrnąć przez wszystkie etapy przygotowań, teraz czeka na Ciebie wyłącznie zarejestrowanie samochodu. Dokonasz tego w Wydziale Komunikacji odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania. Po udaniu się tam otrzymasz stosowne dokumenty, które musisz wypełnić. Rejestracja związana jest bezpośrednio z szeregiem opłat, które często nie są zbyt niskie.

Po wypełnieniu dokumentów i dokonaniu opłat otrzymasz tymczasowy dowód rejestracyjny, a także tymczasową naklejkę na szybę. Na podstawie tych danych możesz poruszać się autem po drogach publicznych wyłącznie przez 30 dni, czyli do czasu, kiedy nie zostaną Ci wydane właściwe tablice rejestracyjne. Od momentu montażu ostatecznych tablic i naklejenia właściwej naklejki możesz swobodnie poruszać się własnym autem.

Jak kształtują się koszty sprowadzenia samochodu?

Wszelkie koszty będą nam towarzyszyć na każdym etapie sprowadzania samochodu. Czeka nas szereg opłat związanych nie tylko z zakupem pojazdu, ale również jego rejestracją. Koszty przenalizujemy na podstawie Niemiec.

Po stronie niemieckiej będziemy musieli dokonać zarówno opłat obowiązkowych, jak i obligatoryjnych. Obowiązkowa jest oczywiście zapłata za samochód. Musimy dysponować odpowiednią ilością gotówki w walucie Euro. Cenę samochodu możemy jednak negocjować. Wszystko zależy od stanu technicznego samochodu. Następne opłaty są obligatoryjne i wiążą się z tymczasową rejestracją pojazdu w Niemczech. Koszt nowych tablic, a także 5 – dniowego ubezpieczenia OC wynosi 75 euro. Nowa karta pojazdu uwzględniająca rejestrację tymczasową to koszt 56 euro. W przypadku innych krajów UE koszty mogą być zupełnie inne.

Po powrocie do Polski opłat jest zdecydowanie więcej. Wszelkie koszty rozpoczynają się od akcyzy obliczanej przez Urząd Celny. Wysokość akcyzy można oszacować konwertując cenę pojazdu w euro na złotówki, następnie mnożąc otrzymaną kwotę według wcześniej podanego przelicznika. Następnie musimy wykonać i opłacić przegląd techniczny samochodu, zwykle koszt tej operacji waha się w granicach 150 – 200 zł. Opłata za tłumaczenie przysięgłe dokumentów to również około 200 zł. W Urzędzie Skarbowym, za wydanie zaświadczenia o zwolnieniu z podatku VAT zapłacimy 160 zł.

Kolejne opłaty związane są z rejestracją samochodu. Tablice rejestracyjne to aktualnie koszt 80 zł, nalepki legalizacyjne na nowe tablice kosztują 11 zł, nalepka na szybę 17 zł, a polska karta pojazdu 75 zł. Ponadto będziemy musieli opłacić pozwolenie czasowe, dokonać opłaty ewidencyjnej i opłaty ekologicznej. Ostatnie opłaty wyniosą odpowiednio 12 zł, 5 zł, 500 zł.

Koszty sprowadzenia samochodu z zagranicy nie są niskie w każdym przypadku, dlatego decydując się na sprowadzenie samochodu musimy być w pełni świadomi dodatkowych opłat z tym związanych.

W jaki sposób można zaoszczędzić?

Sposobem na zaoszczędzenie znacznych ilości gotówki podczas sprowadzania samochodu z zagranicy może okazać się skorzystanie z usług kantoru internetowego. Do dypozycji mamy kilka kantorów, które charakteryzują się bardzo atrakcyjnymi kursami. Warto pamiętać, że wymiana walut w kantorze tego typu przebiega w sposób bezgotówkowy, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Kantory internetowe to nie tylko zabezpieczenie naszych funduszy, ale doskonały sposób na oszczędność w przypadku konieczności wykonania przelewu w obcej walucie. Wybierając kantor internetowy możesz zaoszczędzić nawet do 8 % pieniędzy, co zdecydowanie stawia platformy tego typu na pierwszym miejscu. Wspomnienia warty również jest fakt, że kantory internetowe dokonują wymiany nie tylko na najpopularniejsze waluty, dzięki czemu podróż, czy sprowadzenie auta z kraju azjatyckiego nie będzie problemem.

Dla zobrazowania różnicy pomiędzy kantorem internetowym, a tradycyjnym wykonamy proste porównanie, które wskaże, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić wymieniając kwoty 30 000, 50 000 i 100 000 zł na walutę obowiązującą w Unii Europejskiej – Euro.

Wymieniając kwotę 30 000 zł w kantorze tradycyjnym możemy za nią otrzymać 6 890,79 euro. W momencie, gdy dokonując tej samej transakcji kantor internetowy jest w stanie zaoferować nam 6 911,01. Kwota ta jest wyższa o 20,22 euro, co oznacza, że na wymianie waluty w kantorze online właśnie tyle udało się nam zaoszczędzić.

Analogicznie postąpimy przy kwocie 50 000 zł. W kantorze tradycyjnym warta jest 11 484, 65 Euro w momencie, gdy kalkulator korzyści jednego z kantorów internetowych wskazuje kwotę 11 610 Euro. Tutaj różnica pomiędzy kantorami jest już wyższa i wynosi dokładnie 125,35 Euro. Obliczenia te wskazują kolejną zaletę kantorów internetowych. Wysoce opłacalna okazuje się wymiana większej ilości pieniędzy.

Ostatnią kwotą, jakiej dokonamy analizy będzie 100 000 zł. W tym przypadku kalkulator korzyści wskazuje 23 464,25 Euro, kantor tradycyjny natomiast 23 064,85 Euro. Ostatnie wyliczenia również pokazują, że kantor internetowy ze spokojem można utożsamiać z dobrymi kursami. Na tej wymianie zaoszczędziliśmy prawie 400 Euro, co już jest kwotą zdecydowanie wartą uwagi.

Sprowadzenie samochodu z zagranicy wiąże się nie tylko z koniecznością opłacenia samochodu, ale również wieloma dodatkowymi kosztami. Nie możemy również zapomnieć o wszelkich formalnościach i urzędach, w których ich dopełniamy. Warto pamiętać, że sprowadzanie pojazdu to proces, który musi zostać przeprowadzony w odpowiedniej kolejności, abyśmy mogli dysponować odpowiednimi dokumentami w kolejnych, odwiedzanych miejsach. Na sprowadzeniu samochodu możemy znacznie zaoszczędzić. Dokonamy tego korzystając z kantorów internetowych, które są w stanie zaoferować nam lepsze kursy wymiany. W związku z tym zyskujemy dodatkowe fundusze, które możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany cel.

Artykuł powstał przy współpracy z kantorem internetowym – ergokantor.pl

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Komentarz są wyłączone.