wrzesień 29, 2023
Artykuły

Jaki kask motocyklowy wybrać? Poradnik zakupowy

Bez względu na to, czy po raz pierwszy mierzysz się z zakupem kasku, czy już któryś z kolei, wybór zawsze jest trudny i potrafi przysporzyć wielu dylematów. Dodatkowe utrudnienie powoduje bardzo duża ilość wariantów i nowych modeli, które oferują producenci. Czym kierować się przy wyborze kasku?

Każdy użytkownik jednośladu doskonale wie, że kask jest absolutnie niezbędnym wyposażeniem motocyklisty. Spełnia bowiem bardzo ważną funkcję, jaką jest ochrona głowy przed uderzeniami w trakcie wypadku, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko urazów w obrębie mózgu i czaszki. Jaki kask wybrać, aby zapewniał bezpieczeństwo? Jak dopasować kask do głowy?

Rodzaje kasków 

Wyróżnia się cztery typy kasków: otwarte, integralne, enduro (crossowe) oraz szczękowe. Wybór kasku uzależniony jest przede wszystkim od stylu jazdy, miejsca w jakim zamierzamy się przemieszczać oraz rodzaju motocykla. Jakie rodzaje kasków są dostępne na rynku?

  • Kask otwarty – nie posiada dolnej części, więc w żaden sposób nie chroni szczęki użytkownika. Kask tego typu zazwyczaj jest bardzo lekki, co niekorzystnie sprawdza się przy dużych prędkościach. Najczęściej wybierany jest przez posiadaczy skuterów, oraz osoby preferujące wolną jazdę.
  • Kask integralny – jak sama nazwa wskazuje skorupa tworzy jedną integralną całość, co minimalizuje ryzyko odpięcia się jakiegokolwiek elementu w momencie uderzenia. Uważany jest za najbezpieczniejszy rodzaj kasku, przeznaczony m.in. do jazdy ścigaczem, z dużą prędkością.
  • Kask szczękowy – umożliwia uniesienie szczęki lub całkowite przerzucenie jej na tył skorupy. Ze względu na szczeliny, kask nie zapewnia całkowitej ochrony przed hałasem, jednak umożliwia wykonywanie poszczególnych czynności takich jak: rozmowa czy odebranie telefonu.
  • kask enduro (corssowy) – jest przeznaczony do jazdy terenowej, dlatego najczęściej wykorzystywany bywa przez miłośników off-roadu.

Rodzaje zapięć w kaskach – które najbezpieczniejsze?

Wyróżnia się kilka rodzajów zapięć w kaskach, najpopularniejsze z nich to:

  • Zapięcie DD/2D – nazwa wzięła się od dwóch stalowych kółek w kształcie litery D. Jest uznawana za najbezpieczniejszy rodzaj zapięcia, wykorzystywany w wyścigach i seriach sportów motorowych. Zapewnia większą ochronę przed poluzowaniem się klamer i odpięciem paska.
  • Zapięcia mikrometryczne (mikrolock) – uważane są za mniej bezpieczne niż zapięcia DD, jednak ich walorem jest komfort oraz wygoda w użytkowaniu. Pozwalają przede wszystkim na szybkie i łatwe zapięcie oraz odblokowanie mikroloka.

Rozmiar kasku – jak dopasować kask do głowy?

Kask powinien idealnie przylegać do głowy. Nie może powodować jednak dyskomfortu i nadmiernego ucisku, szczególnie w obrębie skroni. Wybierając rozmiar kasku, należy zmierzyć obwód głowy, w jej najszerszym miejscu, a otrzymany wynik porównać z wymiarami podanymi przez producenta. Warto pamiętać, że kaski różnią się od siebie, podobnie jak kształty głów, dlatego przed zakupem warto przymierzyć kask i sprawdzić czy pasuje do naszej głowy.

Elementy kasku

Przy wyborze kasku warto również zwrócić uwagę na elementy jego budowy. Podstawowe części kasku to:

  • Skorupa – zewnętrza część kasku, ma za zadanie rozproszyć siłę uderzenia. Do jej produkcji wykorzystywane są różne materiały m.in.: poliwęglan policarbonat, karbon, czy włókno szklane. Skorupy kasku wykonane z plastiku, choć tańsze, nie zapewniają odpowiedniej ochrony głowy.
  • Wypełnienie EPS – jego zadnieniem jest absorbowanie energii podczas uderzenia. Jest niezbędnym elementem wyposażenia kasku, bez którego nie spełnia on swojej funkcji.
  • System wentylacyjny – dobry kask musi być wyposażony w systemy wentylacyjne, które zapewniają przepływ świeżego powietrza.
  • Zapięcie

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły