grudzień 10, 2023
Aktualności Ciekawostki

Kalkulator rat kredytu samochodowego – zobacz, jak dobrać optymalne raty

Kredyt na samochód to jeden z popularniejszych sposobów finansowania pojazdu zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Samochód w dzisiejszym świecie jest równie niezbędnym narzędziem, jak telefon komórkowy czy dostęp do Internetu, dlatego większość z nas zapewne przynajmniej raz myślała o kredycie na auto.

Ostatnio coraz częściej banki i instytucje finansowe udostępniają na swoich stronach narzędzie, które pomaga klientom poznać i porównać oferty wielu kredytodawców – jest nim kalkulator rat kredytu samochodowego. Tak też jest w przypadku Volkswagen Financial Services, który oferuje Kredyt EasyDrive dla jednej z najpopularniejszych w Polsce marek, czyli Volkswagena.

Czym jest kredyt z niskimi miesięcznymi ratami?

Kredyt EasyDrive został skonstruowany tak, aby zapewnić klientowi jak najniższe miesięczne raty. Nieraz mogą być one nawet dwukrotnie niższe niż w klasycznych kredytach samochodowych. Wynika to z faktu, że w ratach spłaca się nie całą wartość samochodu, ale przewidywaną utratę jego wartości w okresie umowy. Wkład własny oscyluje w zakresie od 0 do 30 proc., a okres kredytowania wynosi od 2 do 4 lat. Po tym czasie, chcąc zakończyć kredyt EasyDrive, klient ma do wyboru 3 opcje:

  • zwrot pojazdu (i na przykład wzięcie nowego pojazdu, znów na kredyt i niskie raty),
  • jednorazową spłatę pozostałej wartości samochodu,
  • spłatę pozostałej wartości samochodu w ratach, ale w ramach innego kredytu.

Kalkulator rat kredytu samochodowego – podstawowe parametry

Zaraz po odwiedzeniu strony z kalkulatorem rat kredytu samochodowego dla oferty EasyDrive przekonamy się, że trzema podstawowymi czynnikami, które decydują o wysokości płaconej raty, są:

  • liczba rat kredytu, czyli okres kredytowania,
  • wysokość wkładu własnego, czyli naszej wpłaty początkowej,
  • wielkość rocznego limitu kilometrów, które zamierzamy pokonać naszym autem (od przebiegu auta także zależy jego wartość).

Przykład z kalkulatora – nowy Volkswagen Golf

Zobaczmy, jak to działa na przykładzie nowego Volkswagena Golfa. Jego cena wynosi 68 730 zł brutto.

  • Załóżmy, że chcemy wziąć kredyt na 48 miesięcy. Możemy na początek wpłacić do banku 30 proc. wartości auta, a zamierzamy nim przejechać zaledwie 20 tys. km w ciągu roku. W takim wypadku, wg kalkulatora rat kredytu samochodowego zamieszczonego na stronie, nasza miesięczna rata wynosić będzie 621 zł.
  • Po skróceniu okresu kredytowania o rok, ograniczeniu wpłaty własnej do 15 proc., i podwyższeniu limitu kilometrów o 10 tys., nasza miesięczna rata urośnie do 1 024 zł.

Jak widać, każda zmiana parametrów na kalkulatorze rat kredytu samochodowego powoduje od razu zmianę wyników. W efekcie zamiast robić wyliczenia na kartce w poszukiwaniu optymalnej wysokości naszej raty kredytu, możemy po prostu pomanipulować suwakami parametrów kalkulatora. To dużo łatwiejsze, a przy tym mamy pewność, że nie pomyliliśmy się w obliczeniach.

 

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły