kwiecień 21, 2024
Artykuły

Kiedy konieczna jest wymiana opon? Czy tylko wiosną i jesienią?

Wymiana opon to kluczowy element utrzymania bezpieczeństwa na drodze i efektywnego funkcjonowania pojazdu. Stan opon ma wpływ nie tylko na przyczepność, ale i komfort jazdy. Kiedy trzeba rozważyć wymianę opon?

Kiedy konieczna jest wymiana opon?

Opony wymieniamy wiosną i jesienią. Natomiast kupno nowych opon trzeba rozważyć, gdy dojdzie do ich zużycia. Jednym z głównych wskaźników, które wskazują na konieczność wymiany, jest głębokość bieżnika. Minimalna głębokość bieżnika dla samochodów osobowych wynosi 1,6 mm. Nowe bieżniki mają jednak grubość ok. 8 mm, zaleca się więc aby nie czekać, aż bieżnik osiągnie minimalny poziom, ponieważ pogarsza to przyczepność. Warto więc rozważyć wymianę opon, gdy głębokość bieżnika wynosi 3 mm. Również wiek opony ma znaczenie. Nawet jeśli wydaje się mieć ona wystarczającą głębokość bieżnika i brak widocznych uszkodzeń, stare opony mogą być bardziej podatne na pęknięcia i inne problemy związane z wydajnością. Nie należy więc użytkować opon dłużej niż 8 lat, nawet jeśli nie są one intensywnie eksploatowane. Szukając np., wymiana opon w Skawinie, szybko znajdziemy najbliższy wolny termin lokalnego serwisu opon, gdzie profesjonalna obsługa zadba o szybką wymianę.

Jak przechowywać opony?

Sezonowa wymiana opon sprawia, że musimy znaleźć miejsce na ich przechowywanie. Poprawne przechowywanie opon ma istotny wpływ na ich żywotność i wydajność. Opony zimowe i letnie powinny być przechowywane w suchym, chłodnym i dobrze wentylowanym miejscu, z dala od promieni słonecznych oraz źródeł ciepła. Przechowywanie opon jedna na drugiej lub zawieszanie ich na hakach nie jest dobrym rozwiązaniem. Warto korzystać ze stojaków do przechowywania opon, pozwalają one bowiem na zachowanie ich kształtu oraz uniknięcie deformacji, które mogą się pojawić, gdy opony są przechowywane w pozycji poziomej.

Wymiana opon – cena

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje wymiana opon. Koszt wymiany opon zależy od ich rozmiaru i rodzaju obręczy. Typowa cena za wymianę opon na sezon letni lub zimowy oscyluje w granicach od 100 do 250 zł. Witryna internetowa: https://qservicecastrol.eu/ zawiera intuicyjną wyszukiwarkę warsztatów, która ułatwia znalezienie warsztatu w swojej okolicy. W wybranym serwisie czeka fachowa obsługa i profesjonalne doradztwo. Koszt to jeden z istotnych czynników przy wyborze warsztatu, istotne jest również to, ile trwa wymiana opon. W tym przypadku nie musimy się martwić długim oczekiwaniem. Wymiana opon trwa zazwyczaj ok. 30 minut.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły