czerwiec 25, 2022
Artykuły

Samochody SUV – co to znaczy i kiedy są dobrym wyborem?

Decyzja o zakupie samochodu może być czasochłonna – w końcu jest to spory wydatek. W rzeczywistości, obok domu, samochód może być kolejnym najważniejszym zakupem. Dlatego, jeśli nie wiesz, jaki pojazd kupić, chcemy Ci opowiedzieć o SUV-ach, segmencie samochodów cieszącym się dużą popularnością na rynku. Czytaj dalej i dowiedz się, czym są samochody SUV, i kiedy są dobrym wyborem.

 Co to jest SUV?

SUV to samochód, który przypomina hybrydę pomiędzy samochodem terenowym a zwykłym samochodem osobowym. Został zaprojektowany z myślą o jeździe miejskiej, ale dzięki konstrukcji przypominającej napęd 4×4 doskonale sprawdza się na drogach wiejskich. Jest większy niż zwykły samochód osobowy, oferuje więcej miejsca i komfortu, dlatego stał się pojazdem wybieranym przez miejskie rodziny.

Ten typ samochodu zaczął zyskiwać popularność w pierwszej dekadzie XXI wieku, a obecnie wszystkie marki zdecydowały się produkcję tego wariantu, wyprzedzając pod względem sprzedaży samochody typu sedan i kombi. Samochody SUV można znaleźć we wszystkich wersjach: z silnikiem wysokoprężnym, benzynowym, hybrydowym, elektrycznym itd. Odniosły one taki sukces, że nie dziwi fakt, iż do tego trendu dołączyły takie marki, jak Bentley, Porsche, a nawet Rolls-Royce. Są to bardzo wszechstronne samochody i chociaż ich duże rozmiary nie czynią ich idealnymi do parkowania w mieście, są dostępne we wszystkich rozmiarach i możemy znaleźć SUV-y, które doskonale nadają się do parkowania w wąskich uliczkach.

Jaka jest różnica między samochodem typu crossover a SUV?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnej definicji. Ponieważ jest to nowy wynalazek, niektóre marki używają tych dwóch terminów synonimicznie. Zasadniczo samochody, którym bliżej do estetyki terenowej, ale z napędem 4×2, są klasyfikowane jako SUV-y. Mniejsze modele, które zachowują off-roadowego ducha, są uważane za crossovery; szczególnie te z mniejszych segmentów, takie jak Fiat 500X lub modele średniej wielkości, takie jak Audi Q2.

Kiedy samochody SUV są dobrym wyborem?

Jeśli potrzebujesz wszechstronnego samochodu

Pierwszą (i najbardziej oczywistą) zaletą SUV-ów jest ich praktyczność dzięki większej pojemności, która zapewnia wystarczającą ilość miejsca do przewożenia bagażu bez konieczności opuszczania tylnych siedzeń. SUV może również przewozić większe ciężary niż typowe hatchbacki, nie obciążając przy tym konstrukcji pojazdu, co jest idealne, jeśli regularnie przewozisz duże ilości ładunku.

Przestronne wnętrze sprawia, że SUV-y są idealne dla rodzin, a ilość miejsca na głowę i nogi jest często na tyle duża, że wyżsi członkowie rodziny nie mają na co narzekać. SUV-y typu crossover są bardziej odpowiednie dla mniejszych rodzin, natomiast większe SUV-y mogą pomieścić nawet siedem osób.

Jakby tego było mało, wiele różnych SUV-ów jest wyposażonych w różne dodatkowe elementy wyposażenia, które jeszcze bardziej zwiększają wszechstronność. Jednym z przykładów są profile dachowe, które umożliwiają bezproblemowe przewożenie bagażnika dachowego, lub kilku rowerów.

Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo

Ze względu na rozmiary SUV-ów nie jest zaskoczeniem, że są to jedne z najbezpieczniejszych samochodów na drogach i często uzyskują dobre wyniki w rygorystycznych testach zderzeniowych Euro NCAP. Ogólnie rzecz biorąc, samochody SUV są w stanie lepiej znieść siłę zderzenia niż mniejsze samochody, ponieważ są większe i cięższe, co zmniejsza prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń przez wszystkich pasażerów.

Jednak SUV-y sprawdzają się nie tylko podczas kolizji, ale także w zapobieganiu im. SUV-y są często wyposażone w szeroką gamę systemów wspomagających kierowcę, które mogą ostrzegać go o zagrożeniach i zmniejszać ryzyko związane z prowadzeniem pojazdu. Wyposażenie takie jak czujniki parkowania i asystent martwego pola jest bardzo przydatne, ponieważ przeszkody mogą być trudniejsze do zauważenia podczas jazdy większymi pojazdami. Taki poziom wyposażenia może jednak oznaczać, że za SUV trzeba zapłacić więcej niż za jego mniejsze samochody.

Jeśli zależy Ci na wytrzymałości samochodu

Chociaż samochody typu SUV zmieniły nieco swój charakter, aby dostosować się do stylu życia ich użytkowników, ich solidna natura nie została utracona w tym procesie. Oznacza to nie tylko, że są one zazwyczaj bezpieczniejsze od innych pojazdów, jak wspomniano wcześniej, ale także pozwala SUV-om łatwiej amortyzować otarcia i wstrząsy dnia codziennego.

Jeśli często jeździsz po bezdrożach, SUV-y są idealnym wyborem, ponieważ lepiej radzą sobie z trudnym terenem. Układy 4×4 (opcjonalne w niektórych modelach) zmniejszają ryzyko utknięcia w błotnistym terenie podczas biwakowania lub przeżywania przygód, a podwyższona wysokość jazdy sprawia, że nie obijasz się o skały i nierówności terenu.

Samochody SUV dają możliwość bezproblemowego holowania

Jako jedne z najlepszych samochodów do holowania, nie jest zaskoczeniem widok SUV-ów ciągnących przyczepy kempingowe, uszkodzone samochody, czy przyczepki. SUV-y są zazwyczaj wyposażone w większe silniki o wyższej mocy niż mniejsze modele, co oznacza, że dysponują większą siłą uciągu. Na haku holowniczym można również zamontować bagażniki rowerowe. W połączeniu z bagażnikiem rowerowym montowanym na profilach dachowych można przewieźć wiele rowerów lub innego sprzętu na wesołą wycieczkę z rodziną.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.