czerwiec 25, 2022
Artykuły

Tachografy analogowe a cyfrowe – jakie są różnice, wykresówki i legalizacja

Klienci naszego sklepu doskonale wiedzą, jak ważne w pracy zawodowego kierowcy (i nie tylko) są tachografy. Urządzenia te pozwalają na pełną rejestrację tego, jak w danym czasie funkcjonuje samochód. Pozwalają na odczytywanie danych z karty kierowcy, a także tworzą zapis przejechanej przez dany pojazd trasy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje tachografów: tachografy cyfrowe oraz tachografy analogowe. Poznaj ich specyfikę i dowiedz się, co wyróżnia każdy z tych rodzajów tachografów.

Tachografy analogowe – co je wyróżnia?

Z roku na rok na popularności zyskują tachografy cyfrowe. Jednak ich wersje analogowe nadal są używane dosyć często. Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami polega na formie zapisu danych. Do analogowego zapisu danych wykorzystywany jest specjalny rysik, który zapisuje dane tuż po odczytaniu ich z czujnika zliczającego obroty koła. W tym miejscu przychodzi czas na wyjaśnienie, jaką rolę w tachografie analogowym pełni wykresówka.

Jeśli kojarzysz słowo „wykresówka”, ale nie masz pewności co do jego znaczenia, już pędzimy z odpowiedzią. Otóż wykresówką nazywamy papierową taśmę z zapisem danych z tachografu. Jeśli masz więcej pytań dotyczących sposobu zapisu danych lub na inny temat, możesz skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy chętnie rozwieją wszelkie wątpliwości i doradzą, jak właściwie używać tachografu oraz jak o niego dbać, aby długo służył bezawaryjnie.

tachografy analogowe

Tachografy cyfrowe – co warto o nich wiedzieć?

Fani nowoczesnych technologii z pewnością postawią na tachografy cyfrowe. Niewątpliwie rezygnacja z analogowego rysika i papierowych kart na rzecz elektronicznego wyświetlacza dla wielu osób będzie znaczącym ułatwieniem. Tachografy analogowe nie dają możliwości bycia na bieżąco z danymi. Ich cyfrowe wersje nie tylko pozwalają na szybki wgląd do potrzebnych informacji, ale też posiadają wbudowaną pamięć. Dzięki temu sprzęt może przechowywać dane nawet sprzed kilku miesięcy. Minusem może być większa awaryjność cyfrowych odpowiedników tachografów, jednak w tym przypadku zawsze możesz liczyć na pomoc serwisu Omega Trucks.

Warto jeszcze podkreślić, że używanie tachografu wiążę się z koniecznością przeprowadzenia legalizacji. Nie jest to proces skomplikowany, ale wymaga odpowiednich uprawnień. Nasza firma posiada możliwość legalizacji tachografów, a klienci często korzystają z tej usługi. Pamiętaj, że legalizacja jest obowiązkowa w przypadku tachografów wszystkich rodzajów.

Rate this post

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.