lipiec 24, 2024
Aktualności

Kupujesz auto używane? Oto formalności, jakich musisz dopełnić

kupujesz-auto

Każdy zakup auta wiąże się z wieloma emocjami, stresem i odwiecznym pytaniem: jak to zrobić, by prawnie było wszystko w porządku. Kwestia jest szczególnie problematyczna dla osób, które kupują auto z drugiej ręki. Jeśli zatem zdecydowałeś się na zakup auta używanego, musisz dopełnić kilku, najważniejszych formalności. Jakich? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Jak kupić używane auto?

O samym procesie sprawdzania i weryfikowania używanego auta napisano już naprawdę wiele. Mniej uwagi natomiast poświęca się formalnościom, jakich należy dopełnić po wybraniu takiego samochodu. – Na etapie samego zakupu samochodu należy zwrócić uwagę na wiele spraw. Dzięki temu można uniknąć wielu problemów i nie dać się złapać w urzędową pułapkę. Niestety nieuczciwi sprzedawcy czasami żerują na naszej niewiedzy w tym zakresie. Nic dziwnego zatem, że tyle mówi się o kupowaniu aut od sprawdzonych i zaufanych sprzedawców. – mówi doradca z portalu motsy.pl.

Jakie zatem dokumenty będą nam potrzebne, by kupić auto używane?

Tak naprawdę po stronie kupującego wystarczy dowód osobisty, więcej formalności leży po stronie sprzedającego. – Oczywiście wszystko zależy od tego czy kupujemy auto zarejestrowane w Polsce, czy też takie, które nie jest zarejestrowane w naszym kraju. W pierwszym przypadku musimy otrzymać: umowę sprzedaży/zakupu auta, dowód rejestracyjny (wbite musi być tam poświadczenie o aktualnym badaniu technicznym), poświadczenie ubezpieczenia samochodu/aktualna polisa OC, kartę pojazdu – przypominam tylko, że każde, zarejestrowane po 1999 roku, auto posiada taki dokument. W drugim przypadku – gdy kupujemy auto niezarejestrowane w Polsce – otrzymamy: umowę, tłumaczenie umowy oraz dowodu rejestracyjnego, tłumaczenia dokumentów z kraju pochodzenia auta (bez tego nie zarejestrujemy samochodu w urzędzie komunikacji). Mam tutaj na myśli: potwierdzenie dokonania opłaty akcyzowej, recyclingowej, oryginał odprawy celnej lub zapis z jej numerem i datą na fakturze zakupu. – dodaje wspomniany doradca (motsy.pl)

Po zakupie – ubezpieczenie i rejestracja używanego auta

Niezwykle istotną kwestią jest również ta dotycząca ubezpieczenia i zarejestrowania kupionego auta. Auto musi być ubezpieczone i najczęściej kupuje się je z ważnym jeszcze ubezpieczeniem – sprzedający auto powinien skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o sprzedaży auta, natomiast kupujący albo kontynuuje ubezpieczenie na nowych warunkach u tego samego ubezpieczyciela lub też zawiera umowę z nowym. W kwestii rejestracji używanego auta: do urzędu komunikacji należy udać się z kompletem niezbędnych dokumentów i tablicami rejestracyjnymi, które w większości przypadków zostaną wymienione na nowe (no chyba, że kupimy auto w obrębie  tego samego powiatu).

Kupowanie auta wymaga podpisania, a następnie przedłożenia w odpowiednim urzędzie kilku dokumentów. Warto nie tylko wiedzieć, jakie to muszą być dokumenty , ale również, jakie działania należy podjąć bezpośrednio po podpisaniu umowy kupna/sprzedaży. Wówczas na pewno będziemy mogli spać spokojnie i nie damy się złapać w żadną, związaną z tym pułapkę.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. motodoradca says:

    Ciekawi mnie o ile spadnie sprzedaż aut jeżeli wejdą nowe przepisy.

Komentarz są wyłączone.