marzec 23, 2023
Aktualności Ciekawostki

Kurs nauki jazdy — przebieg, formalności, egzamin

Kurs nauki jazdy jest jednym z najbardziej niezbędnych kursów, które warto zdać w trakcie swojego życia. Umożliwia kierowanie pojazdami i tym samym daje mobilność, która jest tak istotna w dzisiejszych czasach. Wszystkim osobom, które jeszcze nie mają „prawka”, polecamy czytać dalej, dzięki czemu każdy dowie się jaki przebieg ma kurs, jak wygląda przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy i z czego składa się taki egzamin.

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy

Chcąc uzyskać prawo jazdy kategorii B, które uprawnia do kierowania samochodami osobowymi (o masie całkowite do 3,5 t), należy wybrać szkołę jazdy, odbyć kurs i pozytywnie zdać egzamin państwowy – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Kurs mogą rozpocząć osoby, które ukończyły 18 lat lub osiągną pełnoletność w ciągu 3 miesięcy.

Nauka jazdy przed egzaminem zaczyna się zajęciami teoretycznymi, które trwają 30 godzin lekcyjnych i w trakcie których wykładowca przekazuje kursantom wiedzę dotyczącą przepisów ruchu drogowego, kierowania pojazdem, a także pierwszej pomocy. Kursanci otrzymują również stosowne materiały dydaktyczne i są przygotowywane do egzaminu teoretycznego.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wziąć udział w praktycznej części kursu nauki jazdy. Kursant siada za kierownicą specjalnie przygotowanego samochodu i bierze udział w 30 godzinach jazdy z instruktorem. Ten uczy go zachowań na drodze, zwraca uwagę na najważniejsze aspekty, a także – w razie takiej potrzeby – pomaga w kierowaniu pojazdem. Zajęcia zawsze rozpoczynają się na placu manewrowym, a instruktor decyduje kiedy kursant będzie mógł rozpocząć jazdę po normalnych drogach.

Egzamin na prawo jazdy – jak wygląda?

Egzamin teoretyczny odbywa się po zakończeniu zajęć teoretycznych – trwa 25 minut i składa się z dwóch części, w trakcie których kursant odpowiada na pytania zamknięte z wiedzy podstawowej i specjalistycznej. Aby uzyskać zaliczenie, należy zdobyć co najmniej 68 punktów (z 74 możliwych).

Egzamin praktyczny odbywa się po zakończeniu jazdy z instruktorem – egzaminator sprawdza umiejętności przyszłego kierowcy, który nie może popełnić zbyt dużej liczby błędów. Egzamin państwowy można zdać po zaliczeniu testu wewnętrznego oraz zgłoszeniu się do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego, który wyznacza ostateczny termin zdawania.

Ile kosztuje nauka jazdy i jak szybko można zdać egzamin?

Ceny są różne, w zależności od poszczególnych szkół – zwykle kurs nauki jazdy kosztuje około 1500 złotych. Można, w razie potrzeby, skorzystać z jazd uzupełniających, które są dodatkowo płatne. Warto pamiętać, że za każdą kolejną powtórkę egzaminu, konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty – jej wysokość również zależy od szkoły jazdy.Cała nauka jazdy trwa zwykle 2-3 miesiące, a wszystko to jest zależne od planu lekcji oraz częstotliwości jazdy z instruktorem. Możliwe jest też skorzystanie z tzw. kursu weekendowego.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły