Ciekawostki

Jak rozkodować radio samochodowe?

Zabezpieczenie przed złodziejami, jakim jest kodowanie radia przez producentów, może przysporzyć nam wielu kłopotów. Przecież każdy z nas może zgubić potrzebny kod. Co wtedy zrobić? Czy nasz sprzęt przepadł już na zawsze?

Dlaczego radia są kodowane przez producentów?

Jest to oczywiście swoistego rodzaju ochrona przed rabusiami. Jednak nie ma co się oszukiwać, aktualnie, kiedy możliwości technologiczne są niemalże nieograniczone, kodowanie radia przysparza więcej problemów jego właścicielowi niż złodziejowi. Wymiana akumulatora czy przełożenie radio do innego samochodu będzie wiązało się z jego zablokowaniem.

Kiedy jesteśmy posiadaczami oryginalnego, fabrycznie zamontowanego radio w swoim samochodzie, należy skrupulatnie przejrzeć dokumentację techniczną auta. W etui poza instrukcją obsługi powinien również znajdować się nieduży kartonik, a na nim wymagany kod do radia. Niestety bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, gdy takiego kartonika po prostu nie ma. Dzieje się tak najczęściej, kiedy kupujemy używany pojazd. Jeśli znajdziemy się w takim położenie, jedyne co będziemy mogli robić, to spróbować rozkodować radio alternatywnymi sposobami. Jak to zrobić? Sposobów z pewnością jest kilka, jedne z nich są dość skomplikowane, inne trochę mniej. Nie musimy się jednak martwić, rozkodowanie radia niemalże na pewno się uda, jednak zależnie od sytuacji, w jakiej się znajdziemy, będziemy zmuszeni stosować różne środki.

Kontakt z ASO

Jeżeli nasze radio to oryginalny sprzęt, który został fabrycznie zamontowany w naszym samochodzie, to najłatwiejszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z autoryzowaną stacją obsługi pojazdu. Jeśli pracownikowi firmy podamy wymagane dane oraz potwierdzimy, że mamy prawo do danego samochodu, to będzie on w stanie odtworzyć pożądany przez nas kod. Niestety jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. W większości wypadków serwisy nie mają zarówno czasu, jak i ochoty zajmować się tak podstawowymi problemami. Mogą nam również odmówić, jeśli będą mieć wątpliwość, czy naprawdę jesteśmy prawnymi posiadaczami tego sprzętu. Bardzo możliwe, że zaproponują nam serwisową obsługę samochodu, dzięki której blokada zostanie zdjęta. W takich momentach będziemy musieli liczyć się z naprawdę sporymi kosztami za roboczogodzinę, jakie charakteryzuje autoryzowane serwisy.

Internet

Jak się okazuje brak kodu do radia, to bardzo powszechny problem, z którym zmaga się wielu kierowców. W związku z tym w sieci możemy znaleźć serwisy, które oferują nam wygenerowanie zupełnie nowego klucza. Są one oczywiście płatne dlatego, zanim zdecydujemy się na taki ruch, warto udać się na różne grupy społecznościowe czy fora, bardzo możliwe, że tam znajdziemy pomoc. W jaki sposób? Jedyne co będziemy musieli zrobić to podać seryjny numer swojego radia, a internauci po prostu podadzą nam kod lub wskażą miejsce, w którym będziemy mogli go wygenerować. Nie możemy jednak zapomnieć, że jeśli podamy niewłaściwy kod kilkukrotnie, radio może zostać zablokowane na stałe. Zanim zaczniemy szukać pomocy w internecie, musimy uzyskać seryjny numer radia. Niestety będzie się to wiązało z jego demontażem z użyciem specjalnych kluczy, gdyż kod znajduje się na jego tylnej części obudowy.

Być może mamy gdzieś zapisany seryjny kod naszego radio. Jeśli tak jest, to mamy prawdziwe szczęście i nie musimy przejmować się jego demontażem. W takim wypadku będziemy jedynie musieli podać go w konkretnym programie wraz z marką sprzętu, a on wygeneruje dla nas poprawny kod. Jest to stosunkowo tania usługa i zajmie nam wyłącznie kilka minut. Warto także wspomnieć, że w zdecydowanej większości sprzętów, taki proces po prostu się powiedzie i uzyskamy nasz upragniony kod. Niektóre programy są go również w stanie wygenerować jedynie po wpisaniu samego numer VIN pojazdu. Ta metoda jest jednak skuteczny tylko wtedy, gdy radio nigdy nie było przekładane lub posiadamy numer VIN pierwotnego samochodu.

Kontakt ze specjalistą

Stosunkowo tanim rozwiązaniem jest kontakt z fachowcem, który na co dzień zajmuje się zdejmowaniem tego typu blokad. W sporej liczbie przypadków nie będziemy musieli fizycznie dostarczać sprzętu. Kod zostanie nam dostarczony prosto ze specjalnej bazy danych, którą mogą pochwalić się specjaliści zajmujący się takimi usługami. Cały proces nie będzie trwał więcej niż pół godziny.

Jeśli wyżej wymienione kroki nam nie pomogą, będziemy zmuszeni wymontować urządzenie oraz udać się do specjalnego serwisu zajmującego się elektroniką. Specjalista wyciągnie procesor sprzętu, podłączy go do komputera oraz korzystając ze specjalnego programu ustali wymagany kod. Kiedy go odczyta, z powrotem wlutuje procesor na jego miejsce, a my będziemy mogli zamontować swoje, odblokowane już radio, w samochodzie.

O czym warto pamiętać?

Nie możemy zapomnieć, że kiedy udamy się do fachowca, czy serwisu będziemy musieli udowodnić, że radio czy cały samochód są naszą własnością. W związku z tym warto zabrać ze sobą umowę kupna-sprzedaży pojazdu lub dowód świadczący o tym, że jesteśmy prawnymi posiadaczami radia. Jeśli już zdobędziemy upragniony kod, warto go zapisać w bezpiecznym miejscu, aby później go odnaleźć, jeśli tylko będzie taka potrzeba.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły