czerwiec 14, 2024
Aktualności

Naprawić czy wymienić? Co zrobić z uszkodzoną felgą?

Naprawić czy wymienić? Co zrobić z uszkodzoną felgą?

To pytanie zadawał sobie pewnie niejeden kierowca. W sezonie jesienno-zimowym koła są szczególnie narażone na uszkodzenia, ale uważać trzeba tak naprawdę przez cały rok. Felgom zagrażają ubytki w drogach, kawałki kamieni czy asfaltu, jak również wysokie krawężniki. Taka „niespodzianka” wiąże się nierzadko z wysokimi kosztami naprawy. Co zrobić z uszkodzonymi alufelgami?

Zepsuta felga może się przytrafić każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu kierowcy. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Kierowcy zadają sobie wówczas pytanie, czy lepiej ratować felgę, czy zainwestować w nową. Prawda jest taka, że w wielu sytuacjach alufelgi można naprawić. Są jednak przypadki, w których jesteśmy zmuszeni do wymiany. „Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto naprawiać uszkodzone felgi. Jeśli ulegną jedynie zarysowaniu czy drobnym ubytkom, renowację możemy przeprowadzić samodzielnie. Gdy felga ulegnie większemu uszkodzeniu, zmuszeni będziemy odwiedzić specjalistyczny warsztat.”- czytamy na http://ladnefelgi.pl/.

Wymiana felgi nieunikniona

Jeśli w Twojej feldze aluminiowej popękały szprychy, ramiona albo zdecydowanie większa jej część, raczej musisz się liczyć z całkowitą jej wymianą. Nowe alufelgi trzeba kupić również wtedy, kiedy obecne zostały zupełnie powykrzywiane, a przede wszystkim doszło do skrzywienia osi. Taka felga nie będzie już spełniała swojej funkcji prawidłowo, nawet po liftingu.

Jakie felgi kupować?

Przede wszystkim, wybierajmy alufelgi u sprawdzonych dostawców. Zorientuj się, gdzie można dostać oryginalne felgi i poczytaj opinię o sprzedawcy. Niestety, łatwo natknąć się na oszustów, którzy po kosztach oferują podrobione felgi, niespełniające określonych norm. Pamiętaj, chytry dwa razy traci. Lepiej zainwestuj raz, a porządnie.

Czy mogę naprawić uszkodzoną felgę?

Jak wspominaliśmy na początku, w wielu przypadkach felgę da się uratować. Dotyczy to zarówno alufelg aluminiowych, jak również stalowych. Zdecydowanie łatwiej jednak naprawia się te drugie, ze względu na właściwości materiału. Prostowanie stalowej felgi nie wpłynie w dużym stopniu na jej wytrzymałość. Inaczej sprawa się ma z aluminium. Tutaj nie każda naprawa wchodzi w grę. Na pewno można skorygować niewielkie uszkodzenia na powierzchni felgi aluminiowej, naruszenie powłoki lakierniczej czy drobne zarysowanie. Co więcej, taki lifting możemy przeprowadzić samodzielnie, oczywiście za pomocą specjalistycznego sprzętu.

Przed przeprowadzeniem takiej naprawy, warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jak to zrobić, żeby uzyskać zadowalający, a przede wszystkim trwały efekt.

Czy zgięta felga nadaje się do naprawy?

Wiele zależy od jakości alufelgi. Jeśli posiadamy oryginalne, markowe felgi aluminiowe, zwykle można je poddać prostowaniu, bez ryzyka utraty wytrzymałości takiej felgi. Tutaj kolejny raz sprawdza się powiedzenie, że czasem warto zainwestować nieco więcej na początku niż wydawać pieniądze kilka razy.

Jeśli zauważysz, że Twoja felga uległa wygięciu (poczujesz to podczas jazdy), nie ryzykuj, czym prędzej udaj się do profesjonalnego zakładu, bo jazda z wygiętą felgą może być bardzo niebezpieczna. Tym razem, niestety, samodzielna naprawa nie będzie możliwa. Specjaliści wykorzystają do prostowania odpowiedni sprzęt, który nada feldze odpowiedni kształt i nie naruszy jej w większym stopniu.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły