luty 21, 2024
Aktualności

Aquaplaning – jesienne zagrożenie dla kierowców

photo-1

Jak co roku, eksperci od bezpieczeństwa ostrzegają, że wraz ze zbliżającą się jesienią i zwiększonymi opadami deszczu kierowcy muszą szczególnie uważać na bardzo niebezpieczne zjawisko aquaplaningu. Czym on jest? Aquaplaning oznacza nagłą utratę przyczepności podczas jazdy na mokrej nawierzchni. Pomiędzy oponą a nawierzchnią drogi formuje się „klin” z wody, który sprawia, że kierowca momentalnie traci kontrolę nad pojazdem.

Zwolnij

Aquaplaning stanowi jedno z największych zagrożeń na drodze. „Zwolnij” powinno być zatem mottem każdego kierowcy podróżującego w deszczu. Jeżeli opony stracą kontakt z nawierzchnią, samochód natychmiast przestanie być sterowny. Jak się jednak zachować, jeżeli już wpadniemy w poślizg? Kluczem do bezpieczeństwa jest przestrzeganie tej prostej instrukcji: nie hamuj ani nie przyśpieszaj gwałtownie. Może to tylko pogorszyć sytuację. Zamiast tego zdejmij nogę z gazu, wciśnij sprzęgło i trzymaj mocno kierownicę w kierunku, w którym jedziesz aż do momentu, gdy ponownie poczujesz nawierzchnię pod kołami.

Zapobieganie aquaplaningowi

Wiedząc czym jest aquaplaning i jaki wpływ może on mieć na sterowność samochodu, kierowcy mogą nauczyć się mu przeciwdziałać. Należy pamiętać, że niebezpieczeństwa kryją się szczególnie w zagłębieniach drogi, koleinach i na szerokich drogach, z których woda wolniej spływa. Styl jazdy nieodpowiedni do warunków panujących na drodze oraz duża ilość wody na jezdni to jednak nie wszystkie czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Bardzo często wszystko sprowadza się do opon, bieżnika i dobrej przyczepności.

Zdążyć z wymianą opon

Zapewnienie sobie lepszej ochrony przed aquaplaningiem jest ważnym powodem, dla którego nie należy odkładać wymiany opon do mementu aż wysokość bieżnika zmniejszy się do minimum wymaganego przez prawo, czyli 1,6 mm. Eksperci od bezpieczeństwa radzą, aby głębokość bieżnika dnie była mniejsza niż 3,0 dla opon letnich i 4,0 milimetry dla opon zimowych. Zadaniem bieżnika na mokrej nawierzchni jest bowiem odprowadzanie wody spod opony. Zatem im płytszy bieżnik, tym większe ryzyko wystąpienia aquaplaningu

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły

  1. Warsztatowiec says:

    Aquaplaning to rzeczywiście zjawisko bardzo niebezpieczne, które często jest przez kierowców bagatelizowane. Niestety wychodzą też tutaj braki w edukacji, ponieważ 8 na 10 kierowców nie wie co to w ogóle jest 🙁

Komentarz są wyłączone.