luty 21, 2024
Ciekawostki

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC – kiedy, jak i gdzie?

young woman in the car

Z uwagi na dużą konkurencję na rynku ubezpieczeniowym, znaleźć można coraz to bardziej konkurencyjne produkty. Szczególnie wiele okazji czeka na zainteresowanych zakupem polisy OC dla posiadanego samochodu, czy też motocyklu.

Warto jednak pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, stara umowa OC, o ile nie została wcześniej wypowiedziana, przedłuża się automatycznie. Jeśli zatem chcemy zmienić ubezpieczyciela, musimy złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Jak to zrobić, by uniknąć podwójnego ubezpieczenia i dodatkowych kosztów? Oto najważniejsze informacje.

Kiedy złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC?

Terminy, w przypadku wypowiedzenia OC są bardzo ważne i należy ich przestrzegać. Umowę z ubezpieczycielem wypowiedzieć można tylko i wyłącznie na okres po zakończeniu trwania dotychczasowej polisy. Wyjątkami od tej reguły są jedynie sytuacje takie, jak: wyrejestrowanie pojazdu, zmiana właściciela pojazdu, czy zawarcie nowej polisy przy nierozwiązaniu starej.

W standardowych przypadkach, a więc, gdy po prostu chcemy zmienić ubezpieczyciela na kolejny rok bez komplikacji i dodatkowych opłat, należy złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC najpóźniej na dzień przed wygaśnięciem polisy. Co więcej, ważna jest data wpłynięcia pisma. I tak:

  • w przypadku, gdy wypowiedzenie składamy osobiście na ręce agenta ubezpieczeniowego – liczy się data przekazania dokumentu,
  • gdy wypowiedzenie wysyłamy listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej – liczy się data nadania dokumentu – możemy więc to zrobić faktycznie nawet na dzień przed końcem ochrony ubezpieczeniowej,
  • gdy dokument wysyłamy za pośrednictwem innego przewoźnika, lub też faksem, czy drogą mailową w formie skanu (najlepiej z opcją potwierdzenia odbioru) – liczy się data odebrania dokumentów.

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC w każdym przypadku składamy w formie pisemnej i musi ono zawierać dane nasze, ubezpieczyciela, pojazdu oraz szczegóły dotyczące wypowiadanej polisy. Złożenie dokumentów w terminie umożliwi skuteczne wypowiedzenie umowy OC i pozwoli cieszyć się nowym, tańszym ubezpieczeniem.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły