luty 21, 2024
Artykuły

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Przyszli kierowcy już od pierwszych wizyt w szkole jazdy uczeni są, że odpowiednie wyposażenie samochodu jest kluczowe dla bezpieczeństwa i może pomóc w przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, co tak naprawdę wchodzi w jego skład. Dlatego wyjaśniamy, jakie rzeczy należy obowiązkowo mieć w swoim pojeździe, ale także doradzamy, co dodatkowo warto w nim przewozić.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Wbrew pozorom lista elementów obowiązkowego wyposażenia nie jest bardzo długa. Obejmuje raptem trzy pozycje. Pierwszą jest trójkąt ostrzegawczy, czyli specjalny odblaskowy obiekt, ustawiany na drodze w razie awarii samochodu. Sygnalizuje on pozycję unieruchomionego pojazdu dla innych uczestników ruchu. Najczęściej trójkąt jest składany, więc nie zajmuje dużo miejsca.

Drugim przedmiotem wymaganym przez przepisy jest sprawna gaśnica. Musi być ona umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, co może być skontrolowane przez policję. Stan urządzenia można sprawdzić za niewielką opłatą w większości Stacji Kontroli Pojazdów lub w oddziałach Straży Pożarnej.

Trzecia pozycja na liście z założenia znajduje się w każdym dopuszczonym do ruchu samochodzie. Chodzi o tablicę rejestracyjną. Zgodnie z obowiązującymi normami, musi być ona nie tylko prawidłowo zamontowana, ale również oświetlona, aby była możliwa do odczytania w nocy z odległości minimum 20 metrów.

Nie można przy tym zapominać, że przepisy dotyczące podstawowego wyposażenia samochodu mogą różnić się w zależności od kraju, po którym podróżujemy. W niektórych państwach wymienione wyżej elementy nie będą wystarczające w przypadku kontroli. Zalecamy zawsze sprawdzić lokalne wymogi jeszcze przed wyruszeniem w trasę, aby uniknąć mandatu.

Dodatkowe wyposażenie samochodu – co warto ze sobą wozić?

Z pewnością nieco zaskakujące dla wielu kierowców może być to, że na liście wymaganego wyposażenia nie ma samochodowej apteczki. Jej przewożenie faktycznie nie jest regulowane przez przepisy, należy jednak pamiętać, że na kierowcy ciąży obowiązek udzielenia pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Dlatego zdecydowanie warto mieć dobrze wyposażoną apteczkę w bagażniku lub schowku. Co powinno wchodzić w jej skład? Przede wszystkim opatrunki, plastry, opaski uciskowe i chusta ratunkowa. Zalecamy również zadbać o własne bezpieczeństwo, przewożąc w niej: rękawiczki ochronne, środki odkażające czy ustnik do sztucznego oddychania.

Zachęcamy także do posiadania w samochodzie akcesoriów na wypadek unieruchomienia pojazdu po zmroku. Takie elementy jak kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów czy mocna latarka pozwolą poczuć się pewniej w niespodziewanej sytuacji na drodze. W przypadku tej drugiej pozycji zalecamy umieszczenie w pojeździe urządzenia ładowanego na magnes lub korbkę, które będzie sprawne nawet po długotrwałym przewożeniu w samochodzie. Latarki na baterie lub akumulator mogą się rozładować nawet nieużytkowane.

Nieco bardziej oczywistym elementem wyposażenia samochodu jest koło zapasowe lub dojazdowe. Zwykle producenci aut dbają o to, żeby ich modele miały je na oryginalnym wyposażeniu. Należy jednak sprawdzić, czy mamy w samochodzie lewarek oraz zestaw kluczy. Przed każdą podróżą zaleca się skontrolować stan techniczny opon w samochodzie, w tym także dojazdówki. Zwróć uwagę przede wszystkim na poziom ciśnienia (zwłaszcza przy większym obciążeniu pojazdu), wysokość bieżnika, jak również dopasowanie ogumienia do sezonu, zwłaszcza w okresie zimowym. Wszystko to ma niebagatelne znacznie w kwestii bezpieczeństwa jazdy.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły