wrzesień 29, 2023
Aktualności Ciekawostki

OC dla młodych kierowców, czyli jak uniknąć zwyżki w ubezpieczeniu?

W świecie ubezpieczeniowym panuje jedna niepisana zasada, która nie w smak jest amatorom motoryzacji. Mówi ona, że im młodszy kierowca, tym większe ryzyko ubezpieczeniowe. Choć nie jest to regułą, ponieważ na cenę OC wpływ ma wiele różnych czynników, niemniej wiek kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą, często wydają się być tym decydującym. Ile kosztuje OC dla młodych kierowców i czy można na nim nieco zaoszczędzić?

 

Wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, lata bezszkodowej jazdy czy parametry dotyczące samego pojazdu – te wszystkie czynniki kształtują składkę ubezpieczenia OC. Z reguły najmniej zapłaci doświadczony kierowca, który latami bezpiecznej jazdy wypracował sobie spore zniżki. Jeśli na co dzień porusza się po mniejszych miejscowościach, samochodem z mniejszą pojemnością silnika – niższą składkę OC ma praktycznie zagwarantowaną. A jak w porównaniu z nim kształtuje się sytuacja młodych kierowców?

Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko?

Statystycznie młody kierowca popełnia najwięcej wykroczeń drogowych. Zdecydowanie częściej jest on także sprawcą wszelkich kolizji i wypadków. Niedoświadczenie w połączeniu z nutą brawury, jaka towarzyszy mu za kółkiem, to dla ubezpieczycieli prawdziwa mieszanka wybuchowa. Jednak młodzi kierowcy wyróżniają się czymś jeszcze – bardzo często lubią przyszpanować na ulicy, wybierając modne, sportowe auta rozwijające zawrotne prędkości. Czy dziwi więc, uznanie młodych kierowców jako najbardziej szkodowych? Czy powinno zaskakiwać uznanie ich za grupę podwyższonego ryzyka? Niby nie. Ale czy zawsze muszą oni płacić krocie za ubezpieczenie samochodu?

Doświadczeni kierowcy, którzy latami bezszkodowej jazdy wypracowali sobie niezłą renomę u ubezpieczycieli, mogą liczyć na specjalne traktowanie. W ich przypadku, zniżki w OC mogą sięgać nawet do 60 proc. Nic więc dziwnego, że ceny dla młodych kierowców, którzy na koncie nie mają wypracowanych żadnych zniżek, mogą przyprawiać o lekki zawrót głowy. Dodatkowo, w zależności od towarzystwa, muszą oni liczyć się ze zwyżką za wiek. Co prawda jest kilka sposobów, które mogą uchronić ich przed kolosalnymi wydatkami.

Sposoby na tańsze OC, czy jak młodzi kierowcy mogą płacić mniej?

Jak czytamy na stronie https://beesafe.pl/porady/oc-dla-mlodych-kierowcow/, poświęconym młodym kierowcom, jest kilka sposobów na to, by niedoświadczeni kierowcy mogli zaoszczędzić parę groszy na ubezpieczeniu OC.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na obniżenie składki jest zarejestrowanie pojazdu na siebie oraz podanie jako współwłaściciela auta osoby, która ma wypracowane zniżki. Może być to ojciec czy brat z dłuższym stażem za kółkiem. Wówczas, podczas kalkulacji składki ubezpieczyciel weźmie pod uwagę zniżki zgromadzone na jego koncie. Możemy również zarejestrować auto na kogoś z rodziny, a sami pozostać jedynie współwłaścicielami.

Eksperci ubezpieczeniowi Beesafe.pl przypominają jednak, że oba te rozwiązania mają pewien minus – w przypadku spowodowania szkody, obie osoby wpisane do dowodu rejestracyjnego, tracą część zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy.

Pracuj na zniżki wcześniej, czyli jak budować swoją historię?

Innym, tak naprawdę najprostszym sposobem na zaoszczędzenie paru złotych, jest wybór auta z mniejszą pojemnością silnika. Szybkie, sportowe samochody możemy zostawić sobie na później, gdy na naszym koncie zgromadzą się zniżki. Więcej o czynnikach wpływających na cenę OC przeczytasz na stronie: https://beesafe.pl/porady/od-czego-zalezy-wysokosc-oc/

Nie każdy jednak jest świadomy faktu, że zniżki można zbierać zanim tak naprawdę zostanie się kierowcą auta. W tym celu wystarczy zarejestrować na siebie chociażby skuter, a zniżki za bezszkodowe lata będą gromadzić się na naszym koncie. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każde towarzystwo będzie akceptowało zgromadzone w ten sposób ulgi.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły