kwiecień 21, 2024
Aktualności

Odszkodowanie z OC sprawcy za szkodę rzeczową

Choć przekonanie, że kolizje samochodowe zdarzają się innym, wciąż jest silne u niektórych kierowców warto wiedzieć o co należy zadbać, jeśli dojdzie do zdarzenia na drodze. Znając prawa przysługujące poszkodowanemu, można się skutecznie ubiegać o odszkodowanie z OC sprawcy.

Odszkodowanie za szkodę rzeczową

„Przezorny zawsze ubezpieczony” – warto o tym pamiętać, starając się o odszkodowanie za szkodę rzeczową. Kierowca przygotowany na każdą ewentualność powinien zawsze wozić ze sobą formularz, który w razie kolizji wypełni wspólnie ze sprawcą zdarzenia, tym samym oświadczając, że to z jego winy doszło do wystąpienia szkody rzeczowej. Należy tutaj zaznaczyć, że to pojęcie obejmuje szkodę całkowitą, częściową, a nawet zmniejszenie wartości samochodu.

Poza tym zaraz po zajściu zdarzenia trzeba spisać dane osobowe sprawcy, w tym także jego numer PESEL oraz numer polisy OC. Potrzebny będzie też numer rejestracyjny pojazdu, jego marka i model. Jeżeli na miejsce została wezwana policja, to ona zajmie się spisywaniem protokołu, w którym powyższe informacje zostaną zawarte. Wszystkie zebrane dane wraz ze zdjęciami z miejsca kolizji i relacją ze zdarzenia należy dostarczyć do zakładu ubezpieczeń sprawcy, nie zapominając przy tym o załączeniu opisu uszkodzeń auta.

Odszkodowanie z OC sprawcy krok po kroku

Odszkodowanie z OC sprawcy obejmuje nie tylko zwrot kosztów za poniesione szkody rzeczowe. Ubezpieczyciel jest też zobowiązany do zapłaty odszkodowania za holowanie uszkodzonego samochodu, oczywiście jeśli korzystanie z takiej usługi jest uzasadnione. Należy jeszcze zaznaczyć, że samo postępowanie likwidacyjne powinno zostać rozpoczęte przed upływem 7 dni od daty zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Pierwszym etapem są oględziny pojazdu – to od nich zależy, jaka kwota zostanie wypłacona poszkodowanemu. Żeby rzeczoznawca mógł jak najdokładniej ocenić stan pojazdu po wypadku, nie powinno się wcześniej wykonywać napraw.

Następnie poszkodowany powinien poprosić o kosztorys naprawy i upewnić się, że wycena strat nie została zaniżona, co ma czasem miejsce w przypadku szkód częściowych (przy szkodzie całkowitej, może być na odwrót – koszty bywają zawyżone). Zdarza się, że zamiast oryginalnych części do wyceny kosztów naprawy samochodu, rzeczoznawca bierze pod uwagę ceny tzw. zamienników, a koszty związane z wykonaniem usług naprawczych nie są tak wysokie jak w rzeczywistości.

Szkody rzeczowe: szkoda częściowa

Szkody rzeczowe częściowe mogą być naprawione na dwa sposoby. Towarzystwo ubezpieczeniowe może na podstawie sporządzonego kosztorysu wypłacić kwotę, która została uznana za orientacyjny koszt naprawy albo zapłacić za samą usługę, w takiej cenie, w jakiej rzeczywiście została ona zrealizowana. W tym drugim przypadku, wystarczy pokazać w TU rachunek od zakładu, który wykonał naprawę pojazdu, a należność powinna zostać zwrócona.

W razie jakichkolwiek problemów, warto zgłosić się do firmy, która zajmuje się dochodzeniem odszkodowań. Dodatkowe informacje związane z tym tematem są zamieszczone na stronie http://szkodyrzeczowe.pl/. Tam można się też dowiedzieć, kiedy dokładnie wskazana jest pomoc eksperta i w jaki sposób może on ułatwić proces uzyskania należności za poniesione straty.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły