luty 21, 2024
Aktualności Ciekawostki

Podróżuj przyjemnie i komfortowo – najważniejsze wyposażenie auta

Dobrze podróżuje się sprawnym i zadbanym autem, ale jeśli zabraknie w nim kilku niezbędnych „umilaczy” czasu, może być już nieco gorzej. Dla każdego mogą to być inne rzeczy, np. ulubione płyty CD, wiatraczki, uchwyty na telefon, nawigacje itd. Grunt to tak wyposażyć auto, aby każda podróż, nawet ta najdłuższa, mijała przyjemnie i szybko.

Aby być w stałym kontakcie

Wiadomo, że podczas jazdy samochodem nie jest łatwo trzymać w dłoni telefon i prowadzić dłuższą rozmowę. Po pierwsze jest to niebezpieczne, a po drugie mocno niewygodne. Na dodatek istnieje ryzyko dostania sporego mandatu i punktów karnych, kiedy spotka się na drodze policyjny patrol. Można się jednak uchronić przed takim zagrożeniem i zapewnić sobie stały kontakt z bliskimi osobami. Wystarczy kupić zestaw głośnomówiący, aby bez problemu móc dzwonić i odbierać połączenia w trakcie jazdy. Jaki zestaw wybrać, aby był niezawodny i spełniał swoje zadanie w stu procentach? Dużo jest rodzajów tego typu sprzętów w różnych cenach i o różnej specyfikacji technicznej. Czasami trudno więc zdecydować się na ten jeden, najodpowiedniejszy dla siebie zestaw. Czym się kierować przy wyborze? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na gabaryty i ogólny design. Jedni wolą mniejsze urządzenia, inni gustują w trochę większych, dlatego warto tę kwestię dobrze przemyśleć. Dobrze, aby oprócz walorów wizualnych zestaw głośnomówiący miał ciekawe funkcje, przydatne dla konkretnego użytkownika. Jedni wybiorą urządzenie z wyświetlaczem, a inni wolą minimalistyczne, bez zbędnych gadżetów urządzenia.

Druga ważna sprawa to sposób montażu. Większość tego typu sprzętów można zawiesić na osłonie przeciwsłonecznej oraz zamocować na kokpicie. Są też jednak i takie, które przytwierdza się do kierownicy. Można też pokusić się o zakup zestawu głośnomówiącego wyposażonego w różne dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwiają komunikację.

Trudno jest wybrać w gąszczu tak wielu propozycji, dlatego warto wejść na jedną ze stron, np. tutaj: https://allegro.pl/kategoria/akcesoria-gsm-zestawy-glosnomowiace-354, gdzie można porównać kilka różnych zestawów i poczytać ich specyfikację techniczną.

Muzyka łagodzi trudy drogi

Można dodać, że muzyka rozpieszcza zmysły. Tak jest w rzeczywistości, kiedy z głośników sączy się delikatnie kojąca serce muzyka lub wręcz przeciwnie, towarzyszą nam mocne, energetyczne brzmienia. Żeby jednak było to możliwe, potrzebny jest dobrej jakości sprzęt grający, na płytę CD lub na pendrive’a. Dobrej jakości radio car wcale nie musi być drogie. Na rynku można dostać wiele ciekawych modeli z dobrą specyfikacją techniczną i ciekawym designem w lukratywnych ofertach. Szczególnie na portalach z ogłoszeniami: https://allegro.pl/kategoria/sprzet-car-audio-radioodtwarzacze-712 sporo jest markowego sprzętu za przysłowiowe grosze. Dobrze, aby było to urządzenie multimedialne, z dużym ekranem, na którym wyświetlane są informacje na temat granego utworu. Oprócz tego warto kupić radio, które będzie miało wbudowany moduł Bluetooth, aby można połączyć się bez problemu ze smartfonem lub innym urządzeniem. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wartość RMS, czyli RMS podawaną w postaci dwóch wartości. Pierwsza określa ilość głośników, które można podłączyć do radia, a druga moc znamionową jednego z nich.

Wiele osób szuka radioodtwarzaczy z wejściem USB, które pozwala podłączyć np. pendrive’a lub telefon. Generalnie takich urządzeń ukazuje się na rynku więcej, niż tradycyjnych z wejściem na płytę CD.

Jak radio car, to i głośniki…

Nawet najlepsze radio nie wystarczy, kiedy nie ma odpowiednich głośników. Nic tak nie irytuje, jak urywane brzmienia, charczenie czy ściszanie i pogłaśnianie się muzyki podczas jazdy. Jakie będą najlepsze? Tak samo, jak w przypadku ww. sprzętu wybór nie jest łatwy, ale jest kilka ważnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim głośniki muszą gwarantować odpowiednia jakość dźwięku- głośność i przestronność. Tak naprawdę wystarczy maksymalna moc wyjściowa 150 W, aby te parametry były bardzo dobre. Trzeba tez pamiętać o tym, aby dobarw odpowiednio kształt i rozmiar głośnika do możliwości montażowych w aucie. W innym przypadku nie będzie można przykryć go oryginalnymi maskownicami.

Kolejna kwestia to materiał, z jakiego wykonana jest membrana głośnika – jeśli będzie to polipropylen lub aluminium, to można być naprawdę zadowolonym. Wysoką jakość dźwięku zapewnia dobrej jakości membrana – jej sztywność oznaczona jest parametrem cms.

W dobrej cenie i naprawdę dobre głośniki można kupić na aukcjach internetowych. Warto zajrzeć choćby: https://allegro.pl/kategoria/sprzet-car-audio-glosniki-1322 tutaj, aby zobaczyć, jak wiele rozwiązań jest dostępnych na rynku i jak dużo pod względem muzycznym, można osiągnąć, montując takie urządzenia w swoim aucie.

Reasumując….

To tylko trzy z wielu elementów, które mogłyby znaleźć się w każdym samochodzie. Zanim dokona się zakupu, lepiej zrobić dobry research, zastanowić się czego tak naprawdę nam potrzeba i szukać dobrej jakości sprzętu po okazyjnych cenach, np. na aukcjach internetowych.

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły