Aktualności Ciekawostki

W jakich sytuacjach warto zezłomować samochód?

Gdy posiadamy stary lub uszkodzony samochód zastanawiamy się wtedy, co z nim zrobić. Na myśl przychodzi nam opcja sprzedaży lub zezłomowania. Zdecydowanie drugi wariant może być dla nas korzystny ze względu na szybką i łatwą transakcję do zrealizowania. W jakich sytuacjach zezłomować samochód?

Zbyt wysokie koszty utrzymania pojazdu

Wiele modeli samochodów ze względu na starsze datą nie nadają się do utrzymania. Jest to po prostu nieopłacalne ze względu na wysokie koszty eksploatacji, paliwa czy podstawowych części. Często trudno jest rozstać się z tym pojazdem, ale zazwyczaj jest to konieczność. Wysokie opłaty ubezpieczeniowe także nie pomagają nam utrzymać starego samochodu. W większości przypadkach nie przechodzą one kontrolnych badań technicznych. Gdy nasz budżet na to nie pozwala, utrzymanie takiego auta jest ryzykowną inwestycją. Pierwsza myśl, jaka nam przychodzi, jest sprzedaż samochodu. Jednak musimy liczyć się z tym, że może być bardzo ciężko sprzedać dany egzemplarz, szczególnie gdy posiada wady estetyczne lub techniczne. Łatwo będzie nam go komuś odsprzedać, gdy samochód nie ma bardzo starego rocznika oraz wysokiego przebiegu.

Uszkodzenia w wyniku kolizji lub wypadku

Do złomowania pojazdów dochodzi zazwyczaj w przypadkach, gdy auto zostaje poważnie uszkodzone technicznie, gdzie o skutecznej naprawie w warsztacie samochodowym nie ma co liczyć. To właśnie w wyniku kolizji i wypadków dochodzi do najpoważniejszych uszkodzeń w aucie. Zniszczona karoseria, lampy, szyby, czy części wewnętrzne, np. hamulce, silnik, układ kierowniczy to usterki, które wymagają dużych kosztów naprawy. Oczywiście możemy liczyć na odszkodowanie. Jednak w starszych modelowo pojazdach nie jest to zawrotna suma i dużą część musielibyśmy dołożyć z własnej kieszeni. Niekiedy naprawa wiąże się wydaniem kilku tysięcy, gdzie za podobną sumę mielibyśmy okazję nabyć nowy egzemplarz samochodu. Właściwy stan pojazdu po kolizji lub wypadku oceni policja wraz z rzeczoznawcą. Warto zatem opinię powierzyć specjalistom, aby zdobyć prawidłowe informacje o bezpieczeństwie swoim, jak i innych na drodze, poruszając się autem. Gdy nasz samochód nie będzie nadawać się do dalszej jazdy, a jego naprawa nie będzie opłacalna, możemy zdecydować się na złomowanie pojazdów. Zdecydowanie oddanie auta do skupu będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko zaoszczędzimy sporo nerwów i czasu, ale i nie będziemy musieli martwić się dalszym utrzymaniem samochodu.

źródło zdjęcia: freepik.com

Redakcja auto-blog.pl

Jesteśmy grupą pasjonatów w tematyce motoryzacji. Lubimy pisać o samochodach, sportach motorowych oraz prezentować ciekawostki z dziedziny motoryzacji. Pisanie o motoryzacji to nasza pasja i hobby.

Podobne artykuły